Automatické mlýny by se časem měly otevřít lidem.

Automatické mlýny by se časem měly otevřít lidem. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Plány jsou hotové, teď musí pardubičtí politici říct, zda mlýny koupí

  • 2
Pardubičtí radní si nechali udělat obsáhlou analýzu toho, jak by se daly využít opuštěné automatické mlýny. Podle ní by se průmyslový objekt měl změnit na „Kulturfabrik“. Není ale jisté, že město areál koupí.

Každý, kdo se zajímá o další osud unikátní stavby v centru města, by si měl v kalendáři poznačit úterý 23. září. Právě ten den na svém posledním zasedání před volbami zastupitelé rozhodnou, zda město koupí loni opuštěný areál za 25 milionů korun.

Obchod s mlýny

Pardubická radnice se domluvila s majitelem areálu, firmou Good Mills, že mlýny odkoupí za 25 milionů korun. Razítko na domluvu však musí dát až 23. září zastupitelé.

Přitom výsledek hlasování lze jen těžko odhadovat. Město přesto už má kompletní přehled, co by v areálu mohlo být: jedná se o prostory pro divadlo, základní uměleckou školu, školní dílny a mnoho dalších věcí. Kompletní přestavba by prý vyšla na 250 milionů korun.

Mlýny projektoval pro bratry Winternitzovy Josef Gočár a stavěly se v letech 1910 až 1925. Hlavní budova je inspirovaná anglosaskou architekturou.

„Vůbec si netroufnu odhadnout to, jak důležité hlasování dopadne. Třeba ve finančním výboru se na koupi jeho členové příliš netvářili,“ uvedl náměstek primátorky František Brendl.

V klíčové otázce se prý vedení radnice ani neopře o svou koaliční většinu. „Mám za to, že bude hlasovat každý sám za sebe, žádné nařízení od šéfů klubů nejspíše nebude,“ potvrzuje primátorka Štěpánka Fraňková, která pro návrh koupě mlýnů od firmy Good Mills ruku zvedne.

„Pokud areál nekoupíme, ztratíme na něj vliv. To se nám stalo třeba s Grandem. Tehdy jsme ho za osm milionů nekoupili a dnes je jeho stav více než tristní. Tady by se to mohlo opakovat,“ řekla Fraňková.

Ostatně na radnici se už také připravují velkolepé plány, podle kterých by se mlýny měly proměnit. Na základě debaty s veřejností vznikl materiál, který říká, že by na břehu Chrudimky mohl vyrůst kulturně-vzdělávací areál.

„Stávající objekty by se podle studie mohly proměnit v polyfunkční objekt -kulturfabrik, který by plnil především funkce vzdělávací, kulturní, společenské, komunitní i komerční. Vzniknout by zde mohl i IQ park, zaměřený na technické obory, s vazbou na historii a průmyslové dědictví Pardubic,“ uvedl mluvčí radnice Šimon Hradní.

Variant využití je celá řada

Nápadů je ale mnohem více. Do mlýnů by se také mohla přestěhovat velká řada institucí, které zatím musí platit nájem v jiných částech města.

„Mluvíme třeba o základní umělecké škole, Divadlu 29, galerii nebo by tam měly vzniknout velké dílny pro všechny pardubické školáky. Školy je totiž mají ve špatném stavu a jejich modernizace by byla moc drahá,“ uvedl Miroslav Janovský, který má na radnici na starosti přípravu projektů, které by mohla financovat Evropská unie.

Právě od ní by radní chtěli získat potřebné stamiliony na opravu rozsáhlého území, které má 11 tisíc metrů čtverečných. „V Integrovaném regionálním operačním programu je připraveno potřebných 250 milionů, které by byly třeba na kompletní přestavbu,“ dodal Hradní.

Podle dalších zástupců magistrátu by mohla být Národní kulturní památka opravena do roku 2020. Jenže to se musí najít za dva týdny 20 hlasů pro nákup.