Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektronická aukce energií přišla Vysoké Mýto nečekaně draho

  8:27aktualizováno  8:27
Města, která se snaží nakoupit energie pomocí elektronické aukce, mohou nakonec zaplatit za plyn a elektřinu podstatně víc, než jaká byla nejnižší nabídnutá cena. Přesvědčilo se o tom nyní město Vysoké Mýto, jeho organizace a okolní obce.

Aukce energií Vysokému Mýtu úspory nepřinesla.. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Radnice ve Vysokém Mýtě musí nyní počítat s tím, že jí vzrostou účty za energie. Zaplatí v dalším roce za plyn a elektřinu téměř o patnáct procent víc, než byla zdánlivě nejnižší nabídka dosažená v elektronické aukci, kterou pro ně nedávno uspořádala společnost eCentre.

Soutěž totiž vyhrála firma Synergy Solution, která zaměstnává zdravotně postižené lidi, a je tak při aukcích automaticky podle zákona o veřejných zakázkách zvýhodněna snížením ceny o patnáct procent.

„Bránit se proti tomu nemůžeme. Setkáváme se s tím, že firmy vydávající se za ty, které dělají službu pro postižené, kazí trh. Jsem pro, aby se pomáhalo zdravotně postiženým, ale mám někdy pochybnosti, zda tu o ně skutečně jde," řekl starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek.

Zdravotně postižení pro nás pracují, oponuje ředitel firmy

Martin Sibinský, obchodní ředitel společnosti BG Holding, pod níž firma Synergy Solution spadá, uznává, že dodávka energií je proces, který není závislý na lidském zásahu.

"Nicméně podíl práce našich zdravotně postižených zaměstnanců, kterých má naše společnost více než 80 procent, tkví v samotném vyhledávání zakázek, následném zajištění potřebného zázemí, pak následném servisu a administraci, čímž jako jedni z mála dáváme možnost uplatnění osob se zdravotním postižením také v činnostech využívajících intelekt a vzdělání," uvedl Sibinský.

Zákon o veřejných zakázkách nařizuje při veřejné soutěži zvýhodnění firmy, která zaměstnává více než 25 zaměstnanců, z nichž je více než polovina zdravotně postižená. Zadavatel soutěže pak musí snížit nabídkovou cenu o 15 procent.

Vysoké Mýto tak při aukci muselo vybrat jako vítěze společnost Synergy Solution, přestože její nabídka u plynu i elektřiny byla bezmála o 15 procent vyšší než nejnižší nabídky na dodávky plynu, respektive elektřiny.

Kontrakt za sedm milionů korun mohl být pro Vysoké Mýto ve skutečnosti asi o milion korun levnější. Vedení Vysokého Mýta se to nelíbí, ale to je tak asi vše, co proti tomu může dělat.

„Předal jsem to právníkovi,“ uvedl starosta Miloslav Soušek. Ovšem ten s tím mnoho nenadělá. „Soutěž byla provedena podle zákona, skončila, ta cena není nejnižší, je zvýhodněna přesně podle zákona, nic víc se k tomu nedá říct,“ říká Libor Poláček, který vede právní a majetkový odbor Městského úřadu ve Vysokém Mýtě.

"Při e-aukci je zpravidla všem zúčastněným dodavatelům přístupná informace pouze o nejnižší podané nabídce. Během jedné hodiny se tak nabídka sníží i více než dvacetkrát. Zvýhodněný dodavatel však může podávat své nabídky o zmíněných 14,99 procent vyšší, aniž by tom ostatní uchazeči věděli," upozorňuje Petr Ješina, místostarosta obce Džbánov u Vysokého Mýta.

Pro společnosti, které pořádají elektronické aukce, je to nepříjemnost. Nemohou nyní zaručit, že zákazník dostane energie skutečně za nejlevnější nabídnutou cenu.

Často se to neděje, tvrdí organizátoři e-aukcí

"V poslední době se vyskytly pouze dva případy, kdy jmenovaná společnost podala nabídku a byla v rámci hodnocení zvýhodněna nabídková cena patnácti procenty," uvedla mluvčí společnosti eCentre Alice Mazurková.

Že je taková aukce výjimečná, potvrdil i Tomáš Gryč ze společnosti A-Tender, která se specializuje na aukce energií. „Tohle slyším poprvé, nikdy jsem se s tím nesetkal, jestli je to tak v pořádku podle litery zákona, pak to určitě ceny degraduje,“ uvedl Gryč.

Jak zákazníci, tak firmy, které organizují soutěže, chtějí mít jistotu, že aukce skutečně pomůže zdravotně postiženým lidem.

"Pokud by mělo být v rámci soutěží využito zvýhodnění dodavatelů zaměstnávající osoby se zdravotním postižením, tak toto zaměstnávání by mělo mít přímý vztah k předmětu veřejné zakázky," uvedla Mazurková.

Martin Sibinský uvedl, že společnost to splňuje. "Pokud se nám podaří veřejnou zakázku získat, znamená to nárůst práce pro naše zaměstnance a to vede k zaměstnávání dalších osob se zdravotním postižením. I z tohoto důvodu nevidím důvod, proč bychom měli mít pocit ze špatně odvedené práce," uvedl.

Není to ale úplně tak, že vítězství takové firmy je jen ztrátou peněz. Zákon o zaměstnanosti nutí firmy, ale i města bez čtyřprocentního podílu handicapovaných zaměstnanců doplácet státu invalidní daň.

Této povinnosti se mohou zbavit odebíráním výrobků, služeb nebo zadáváním zakázek firmám, které postižené zaměstnávají - hovoří se o náhradním plnění. Vysoké Mýto a jeho firmy nyní na rok toto náhradní plnění díky vítězství společnosti Synergy Solution získaly.

"Měli bychom tím mít pokrytu část náhradního plnění," říká právník Vysokého Mýta Libor Poláček.

"Jako jedni z mála dáváme možnost uplatnění osob se zdravotním postižením také v činnostech využívajících intelekt a vzdělání." Martin Sibinský obchodní ředitel společnosti BG Holding.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Nožem jsem se bodl sám, bránil zraněný obžalovanou matku přítelkyně

Nůž značky Gerlach 1760, se kterým lupič přepadl trafiku v Mariánských Lázních...

Za bodnutí dceřina přítele hrozí ženě ze Svitav až 18 let vězení. Poškozený však její vinu na žalovaném pokusu o vraždu...

Najdete na iDNES.cz