Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé u Poličky se munice nebojí. Ale trvají na vojenské ostraze

  16:15aktualizováno  16:15
Je to více než rok, co armáda opustila po 65 letech areál v Květné u Poličky. Teď se vojenský řád vrátí. Vojsko tam plánuje v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích na Zlínsku převézt munici. Ve čtvrtek o tom jednali starostové obcí, hejtman a lidé z ministerstva obrany.

Zastaralý muniční areál v Květné u Poličky je po tragickém výbuchu na Zlínsku pro potřeby armády už zase vhodný. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lidé, kteří bydlí v Květné u Poličky a okolí, jsou s údělem žít vedle vojenského areálu už desítky let smíření. Sklady pro munici jsou tady už od 50. let minulého století, proto se plánovaného přesunu munice z Vrbětic až tolik neobávají. V klidu je může utvrdit i to, že munice nebude ve skladech navěky.

„Jedná se o dočasném umístění části munice. Navíc se sklad možná převede z ministerstva obrany na ministerstvo vnitra s tím, že až bude prázdný, byl by záložním skladem pro případy mimořádných událostí. V současné době takový sklad v České republice není,“ uvedl hejtman kraje Martin Netolický, který je zároveň šéfem Bezpečnostní rady kraje.

Podle starosty Květné Petra Škvařila bude klíčové, aby se o sklady nadále starala armáda.

„S armádou ano, bez armády budeme proti. Pokud splní to, co vyplynulo z jednání, problém nebude. Dali sliby a záruky. Teď budeme kontrolovat, jestli to dodrží. Žádné soukromé subjekty tam nechceme. Nevěříme, že to umí dělat stejně efektivně a hlavně bezpečně jako armáda,“ řekl starosta Květné, která má 300 obyvatel.

Někde se to skladovat musí

Největší část 150 hektarového areálu však leží na katastru Radiměře. Na dohled od místní sjezdovky. Ani tam se nebezpečí nebojí.

„Munice tam byla vždycky. Když tam byla sovětská armáda, nikdo ani nevěděl, co tam bylo. Pokud bude přehled o tom, co a kde se nachází, bude to fungovat jako kdekoliv jinde. Někde se to skladovat musí,“ řekl Jiří Hadašta z kilometr vzdálené Radiměře.

Muniční sklad v Květné

Shromažďoval převážně munice pro pyrotechnickou likvidaci a munici vyřazenou vojáky. Část sloužila jako technická zásoba pro výcvik a přímé bojové použití. Byl to přísně střežený objekt, ukrytý v lesích na ploše 156 hektarů a před jeho uzavřením v něm pracovalo 17 vojáků a 31 občanských zaměstnanců. Jeho kapacitu však armáda pro potřeby ministerstva obrany prohlásila za nevyužitelnou a v roce 2012 rozhodla o jeho zrušení k 31. prosinci 2013.

Hlavní problém vidí jinde. „Teď jde o to, kdo to zaplatí. Tam to skladovala soukromá firma, teď se o likvidaci a hlídání bude starat stát a zaplatíme to my všichni,“ myslí si Jiří Hadašta.

Teď už prázdný areál, který v minulosti zaměstnával desítky lidí, na půl cesty mezi Svitavami a Poličkou, střeží vojenské lesy, které jsou jednou ze složek ministerstva obrany. Někteří lidé v Květné o záměru oživit muniční sklad a převézt munici ani nevědí.

„A to má být tady?“ ptá se udiveně František Varga nedaleko statku Květná zahrada, kde jednání o budoucnosti skladu probíhalo. Strach o sebe nemá Martin Brázda, který na rodinném domku opravuje střechu. „Je to od nás docela daleko,“ říká.

Jsou ale i tací, kteří po událostech ve Vrběticích neskrývají obavy. „Radši mlčím. Pokud to dostane do správy soukromník, budu se bát. Snad to starosta nedopustí,“ spoléhá se na vedení obce žena, která se představila jako paní Eva, která bydlí v Květné celý život.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz