Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Architekt by z Pardubic vygumoval střechy podchodů a budovu pojišťovny

  8:29aktualizováno  8:29
Půlkulaté životní jubileum slaví uznávaný pardubický architekt Miroslav Řepa. Pětaosmdesátiletý tvůrce navázal na práci svého otce, který změnil Pardubice.

Výstava Architecture Week na Pražském hradě, architekt Miroslav Řepa. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Osobnost, která patří mezi známé žijící pardubické rodáky, syn architekta Karla Řepy, stavitelskou proměnu Pardubic v posledních letech příliš dobře nehodnotí. Ovšem rád se do nich z pražského ateliéru vrací.

„Proměnily se spíš negativně. Těch důvodů je celá řada. Uvidíme, až se teď třída Míru stane skutečností a bude opět tou osou města,“ říká k podobě Pardubic architekt Miroslav Řepa.

Miroslav Řepa

Narodil se 24. února 1930 v Pardubicích. V roce 1949 složil na Reálném gymnáziu maturitní zkoušku
s vyznamenáním. V letech 1949-1953 studoval na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství v Praze, později na Akademii výtvarných umění. Po ukončení studií krátce spolupracoval se svým otcem Karlem Řepou. Zkušenosti získával nejprve jako projektant ve Vojenském projektovém ústavu v Pardubicích. V roce 1965 vyhrál s architektem Vladimírem Pýchou soutěž na Československý pavilon na Světové výstavě v Montrealu. Následovaly projekt divadla Laterny Magiky pro světovou výstavu do japonské Ósaky v roce 1970 a funkce technického ředitele československého pavilonu na Expo 92 v Seville. V sedmdesátých letech spolupracoval na rekonstrukci Smetanova divadla a Národního divadla. V letech 1984-1991 pokračoval na rekonstrukci Tylova, dnes Stavovského divadla. Divadlo ve Zlíně projektoval, ale i stavěl. V Pardubicích společně s Lubošem Drimlem navrhl interiéry Interhotelu Labe či výstavní síň Ideon, která vznikla úpravou lázní na Olšinkách.

Letos tomu bude 120 let od narození vašeho otce. Jak na něj v souvislosti s Pardubicemi vzpomínáte?
Když se já dívám nahoru za otcem, tak se můžu s odstupem těch let jenom klanět. Bez ohledu, že jsem syn, tak dneska vím, že táta byl významná architektonická osobnost, která poznamenala nejenom Pardubice, ale i celý Pardubický kraj. Zanechal tady významné architektonické stopy. Dnes si vážím táty víc, než když byl naživu. Tak to vždycky je. Až s odstupem let se vracím k jeho hodnotám.

V některém z rozhovorů v minulosti jste naznačil, že pokud byste měl takovou moc a dostal gumu, tak byste v Praze vymazal vysílací věž na Žižkově a dopravní dispečink. Jaké stavby byste s chutí vymazal v Pardubicích?
První záležitost, která je katastrofická, je budova pojišťovny ČSOB. Kdokoliv přijede do Pardubic, je zjevený, co se to tady mohlo objevit. Druhou věcí, kterou bych vygumoval, jsou střechy podchodů na náměstí Republiky. Doufám, že budou v rámci rekonstrukce odstraněny. Já tomu říkám velbloudi. Absolutně tam nepatří a bojuji celou řadu let, aby byly sundány. Doufám, že při rekonstrukci náměstí se tyto dvě obludy ztratí.

Jak se díváte na stále odkládanou rekonstrukci pardubického nádraží, na jehož podobě se podílel váš otec?
České dráhy ani Správa železniční dopravní cesty se nemohou domluvit na rekonstrukci. Na to jsem příliš malý pán. Skutečně je to na vyšších úrovních a přál bych si, aby se v dohledné době tyto instituce dohodly a mohlo se přistoupit k dílčím opravám toho, co dělá ostudu tomuto památkově chráněnému objektu.

Jak hodnotíte proměnu Pardubic v posledních 85 letech? Pozitivně, či negativně?
Proměnily se spíš negativně. Uvidíme také, až se dokončí náměstí Republiky, jak se centrální část města bude moci srovnávat s Pernštýnským náměstím a bude vstupní branou do města.

Nacházíte si cestu do Pardubic často?
Mám to všechno napůl. Jsem tady prakticky každý týden. Bydlím v Praze a napůl v Pardubicích. Mimochodem tady mám manželku.

Podílíte se nyní aktivně na architektuře kolem nás nebo na výchově nových architektů?
Obecně se vracím ke kořenům. Tak jako loni jsem byl kurátorem výstavy Architektura v prostoru a čase na Pražském hradě v Jiřském klášteře, tak letos jsem byl opět namontován do velké výstavy, která je pod záštitou pana prezidenta a s názvem Památky mého kraje představí současné regiony. Vracíme se k jejich historii, jejich památkám, tak jak vypadaly před třiceti, padesáti nebo sto lety a jak vypadají dnes. Kromě černobílých a barevných fotografií budou moci návštěvníci vidět také makety památek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

V sobotu večer budou oceněni nejlepší dabéři. Šanci má Adamovská i Olšovský

Soška, kterou si v sobotu večer odveze z Přelouče některý z oceněných dabérů.

Vidět nejsou, ale jejich hlasem česky promlouvá Nicole Kidmanová nebo Jack Nicholson. V Přelouči budou v sobotu oceněni...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Najdete na iDNES.cz