Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z vypálených Ležáků zbyly jen sklepy. Pátrá se v nich po stopách obyvatel

  8:04aktualizováno  8:04
Nalézt část svědectví ze života vypálených Ležáků se pokoušejí na pietním území již několik týdnů archeologové. Snaží se v původních sklepích přijít na předměty, které by mohly říct něco o životě obyvatel. Osada byla vypálena 24. června 1942, obyvatelé s výjimkou dvou dětí byli zavražděni.

Malé kříže na místě bývalých domů | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Nebýt mapových podkladů ze 40. let, které za sebou zanechala při likvidaci zbytků zničené vesnice najatá firma,, těžko by dnes archeologové věděli, do jakých míst mají přesně kopnout. Zdi pietně upravených hrobodomů s žulovými kříži totiž přesně nekopírují původní půdorysy domů.

„U Švandova mlýna byl zakreslen sklep. Domluvili jsme se, že budou provedeny dvě sondy a pokusili jsme se odkrýt zeminu. Jde vlastně o první archeologický průzkum, který v Ležákách kdy byl,“ uvedla Kamila Chvojková z památníku Ležáky.

Jaké bylo překvapení archeologů, kteří místo sklepa a artefaktů z doby, kdy byla osada vypálená, našli pozůstatky věcí z mnohem starší doby. „Objevili jsme úlomky kachlů, střípky skleněných nádob z 16. a 17. století, což znamená, že mlynář nebyl žádný chudák,“ řekl archeolog Jan Frolík.

O tomto víkendu jsou archeologové s památníkem v Ležákách domluveni na další sondáži u zaniklého objektu číslo popisné 12. U něho jsou si stoprocentně jisti, že na sklep zaniklého domu narazí. Odborníci ovšem nedokážou odhadnout, v jaké míře jsou sklepy pod původními domy zachovány.

„Asi budou hodně zasypané, ale prvotní záměr byl takový, že některý z nich půjde vybrat a návštěvníkům by mohl být k nahlédnutí. Také proto archeologický průzkum děláme,“ věří v úspěch archeolog Frolík, který upozorňuje, že z původní autenticity Ležáků nezbylo do dnešních dnů prakticky nic.

Archeologického průzkumu se účastní také filmař Miloš Pilař, který před pěti lety natočil o Ležákách filmový dokument Ležáky 42 a ve filmování hodlá pokračovat. Sám archeologický průzkum inicioval.

„Není pro nás důležité nalézt převratný objev, důležité je však lidem odvyprávět znovu historii místa jinou formou. Původní obyvatelé byli popraveni, zmizeli, aniž by vydali svoje svědectví,“ uvedl Miloš Pilař.
Nejčtenější

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Chystaný obchvat Vysokého Mýta už získal územní rozhodnutí

Nově otevřený bazén ve Vysokém Mýtě.

Budoucí obchvat Vysokého Mýta získal jako první z plánovaných úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji klíčový souhlas s...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Neví, co uvidí a kolik zaplatí. V Proseči lákají diváky do Kina naslepo

S láskou Vincent - nevšední film, který zaujal i v rámci prosečského Kina...

Pro milovníky filmů je to jistá forma adrenalinu. Pohodlně se usadit na nepohodlném sedadle a čekat, co nabídne filmové...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz