Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z vypálených Ležáků zbyly jen sklepy. Pátrá se v nich po stopách obyvatel

  8:04aktualizováno  8:04
Nalézt část svědectví ze života vypálených Ležáků se pokoušejí na pietním území již několik týdnů archeologové. Snaží se v původních sklepích přijít na předměty, které by mohly říct něco o životě obyvatel. Osada byla vypálena 24. června 1942, obyvatelé s výjimkou dvou dětí byli zavražděni.

Malé kříže na místě bývalých domů | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Nebýt mapových podkladů ze 40. let, které za sebou zanechala při likvidaci zbytků zničené vesnice najatá firma,, těžko by dnes archeologové věděli, do jakých míst mají přesně kopnout. Zdi pietně upravených hrobodomů s žulovými kříži totiž přesně nekopírují původní půdorysy domů.

„U Švandova mlýna byl zakreslen sklep. Domluvili jsme se, že budou provedeny dvě sondy a pokusili jsme se odkrýt zeminu. Jde vlastně o první archeologický průzkum, který v Ležákách kdy byl,“ uvedla Kamila Chvojková z památníku Ležáky.

Jaké bylo překvapení archeologů, kteří místo sklepa a artefaktů z doby, kdy byla osada vypálená, našli pozůstatky věcí z mnohem starší doby. „Objevili jsme úlomky kachlů, střípky skleněných nádob z 16. a 17. století, což znamená, že mlynář nebyl žádný chudák,“ řekl archeolog Jan Frolík.

O tomto víkendu jsou archeologové s památníkem v Ležákách domluveni na další sondáži u zaniklého objektu číslo popisné 12. U něho jsou si stoprocentně jisti, že na sklep zaniklého domu narazí. Odborníci ovšem nedokážou odhadnout, v jaké míře jsou sklepy pod původními domy zachovány.

„Asi budou hodně zasypané, ale prvotní záměr byl takový, že některý z nich půjde vybrat a návštěvníkům by mohl být k nahlédnutí. Také proto archeologický průzkum děláme,“ věří v úspěch archeolog Frolík, který upozorňuje, že z původní autenticity Ležáků nezbylo do dnešních dnů prakticky nic.

Archeologického průzkumu se účastní také filmař Miloš Pilař, který před pěti lety natočil o Ležákách filmový dokument Ležáky 42 a ve filmování hodlá pokračovat. Sám archeologický průzkum inicioval.

„Není pro nás důležité nalézt převratný objev, důležité je však lidem odvyprávět znovu historii místa jinou formou. Původní obyvatelé byli popraveni, zmizeli, aniž by vydali svoje svědectví,“ uvedl Miloš Pilař.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Už nikdy nesmí chybět opozice ve firmách města, míní lídryně TOP 09

Ludmila Ministrová vede Koalici pro Pardubice.

Poměrně složitá práce čeká na Ludmilu Ministrovou. Její TOP 09 ani lidovci, kteří spolu s Nestraníky tvoří Koalici pro...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Najdete na iDNES.cz