Kolem Rokytna se zatím pohybuje největší množství pracovníků. Les v pozadí...

Kolem Rokytna se zatím pohybuje největší množství pracovníků. Les v pozadí zatím nepatří silničářům a je předmětem jednoho z vyvlastnění. | foto: Martin Švec, MAFRA

Průzkum pod budoucí dálnicí D35 archeologům zatím přinesl jen drobnosti

  • 2
Žádné hroby, vzácné mince či obydlí. Zatímco archeologové pracující na záchranném výzkumu u pokračování hradecké dálnice D11 hlásí bohaté a cenné nálezy, tak půda pod budoucí trasou D35 dosud větší skvosty mapující dávnou minulost nevydala.

„Je to celkem nuda, když tady nic není. U Hradce to mají zajímavější,“ prohlásil slovenštinou muž ze skupinky „kopáčů“ v reflexní vestě, který s dalšími členy party prozkoumává vytyčená místa u Rokytna.

Těžká technika shrábla ornici i v okolí dalších obcí. Lidi s nástroji na odhalené zemi lze zahlédnout mezi Borkem a Újezdem nebo při cestě z Bukoviny nad Labem do Vysoké. Nakupené valy hlíny naznačují, že práce v těchto místech běží dle plánu.

Pátrání začíná za křižovatkou v Opatovicích

Zatím proběhla skrývka na zhruba sedmi kilometrech úseku za třípatrovou opatovickou křižovatkou, kde hotová „pětatřicítka“ momentálně končí na vysokém náspu. Za ním už je vidět činnost archeologů.

Ti se ovšem nacházejí v geologicky komplikovaném terénu, což jim práci rozhodně neusnadňuje.

„Někde leze ven podloží v podobě spraší, jinde jsou písečné duny. Špatně se v tom hledá,“ podotýká Petr Juřina, ředitel a vedoucí archeolog ze společnosti Archaia, která je jednou ze tří firem, jež mají průzkum na starosti.

Pod zemí se přitom nalézají i matoucí věci, jako jsou kořeny či celé stromy.

„Postupně se nám ale objevují i objekty, které lze zařadit do pravěku, mladší doby bronzové, starší doby železné a sem tam i středověku. Nic odkrytého uceleného však stále nemáme, nicméně předpokládáme, že zajímavé nálezy časem vylezou,“ vzhlíží Juřina.

Jedno z pohřebišť by se mělo nalézat u Rokytna v místě, kde je půda stále v původním stavu. Nachází se totiž v prostoru, kde ještě nemají silničáři vykoupené pozemky a jejichž vyvlastnění se protahuje.

V bezprostředním okolí této „uzavřené zóny“ vykopávky pokračují a podílí se na nich přibližně dvacet až třicet lidí.

Předci nesídlili přímo u řeky

Další skupina se nachází na prvním úseku v okolí Labe. „Tam jsme objevili velkou keramickou zásobnici,“ zmiňuje Juřina.

Poblíž by mohly být i další věci, které tam předci zanechali. Ne však přímo v těsném sousedství řeky. „Nebyli hloupí a nestavěli obydlí v záplavovém území, kde by je voda každým rokem vyplavila,“ upřesňuje archeolog.

Prozkoumaná a vyčištěná místa archeologové posléze opustí. Dělníci z firmy Hochtief jim odhrabali pásy oseté půdy i mezi Bukovinou a Borkem, kde však archeologové příliš nálezů nečekají. Proto se na místě momentálně nic neděje.

Zatímco na D11 se průzkum provádí v ucelené stopě, na D35 je prohledávané území poněkud rozptýlenější. „Skrytých míst máme hodně, nyní provádíme jejich vyhodnocení,“ dodává Juřina.

Další postup se bude odvíjet od zisku parcel. Od Rokytna k Časům se Ředitelství silnic a dálnic stále zaobírá dvěma vyvlastněními. Vzhledem k množství nálezů na D11 však archeology nemrzí, že nemohou zkoumat další kilometry trasy pod D35. Počet nasazených lidí už mají na maximu. Na úsek od Časů dále k Ostrovu se pak dostanou nejdříve v září, kdy vyprší výpovědní lhůta nájemních smluv zemědělců, kteří na polích stále hospodaří (o sporu jsme psali zde).