Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litomyšl nabídne pohled do nitra města v 17. století. Bude za sklem

  14:21aktualizováno  14:21
Pohled do podzemí, kde jsou ukryty pozůstatky Horního města ze 17. století, se už letos naskytne lidem v Regionálním muzeu v Litomyšli. Rozsah zachovaných archeologických vykopávek je ojedinělý.

Archeologické vykopávky na zámeckém návrší v Litomyšli | foto: Michal Klíma, MAFRA

Archeologové v Litomyšli před rokem při záchranném výzkumu objevili před tamním regionálním muzeem nečekaně dobře zachované objekty. Starou cestu, základy brány, hradeb a domů.

Památkáři muzeu nařídili nic nebořit a vše zachovat. Nový vstupní objekt do muzea se musel postavit o kus dál.

Litomyšlské zámecké návrší

Litomyšl letos dokončí obnovu zámeckého návrší, na kterou získala od Evropské unie 400 milionů korun. Součástí oprav je obnova piaristického kostela a budov obklopujících renesanční zámek. Na samotný zámek stát peníze nezískal. Pardubický kraj současně za jiné evropské peníze rozjel rekonstrukci a modernizaci Regionálního muzea v Litomyšli. První návštěvníci by mohli přijít do historické budovy, nového vstupního objektu i suterénu s archeologickými nálezy na počátku léta.

Návštěvníci Litomyšle na tom asi vydělají. Pravděpodobně letos v létě se jim po dokončení rekonstrukce muzea naskytne pohled do nitra Horního města. Prohlédnout si ho budou moci z vestibulu muzea. Výjimečně se dostanou i dovnitř.

"Prostor má na šířku šest sedm metrů, na délku dvacet třicet metrů. Nevím, že by někde bylo něco podobného," uvedl ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš.

Když se projdete po Jiráskově ulici v Litomyšli kolem muzea, těžko vás může napadnout, že dlažba ukrývá objekt, díky kterému základy 400 let starého města zůstaly nedotčeny.

"Z valné části zakrývá nálezy, které se začnou v tuto chvíli konzervovat podle speciálního projektu. Lidé se na ně budou moci podívat, uvidí originální zdivo, hned vedle bude expozice věnovaná zámeckému návrší, to spojení je naprosto geniální," uvedl Klimeš.

Horní město založil rod Kostků v 15. století, roku 1635 vyhořelo a už nebylo obnoveno. Archeologové při průzkumu našli středověké pohřebiště, sklepy původních domů i se vstupním schodištěm, interiéry domů s úrovněmi podlah a pozůstatky otopného zařízení a obvodové zdivo. Výborně dochovaná byla hlavní dlážděná cesta z Horního města směřující dolů.

"Cesta je asi nejzajímavější věc, kterou každý rozpozná. Pak je tam shluk zdiva, který potřebuje výrazný komentář, aby z toho laik něco pochopil. Shluk se sestává z brány a z novějších staveb, které byly do brány a do hradby, pocházející ze čtrnáctého století, dostavěny," uvedl Klimeš.

Cesta jde Litomyšlí dál. "Při průzkumu prostoru dvorečku čajovny jsme našli pokračování této cesty," uvedla Jana Němcová, archeoložka Regionálního muzea v Litomyšli. Podzemí bude od muzea odděleno.

Prostor s archeologickými nálezy zůstane po turisty za sklem. Dochované základy budov jsou zděné na jíl a je nutné je ponechat v dosavadním prostředí, jinak by se postupně rozpadly.

"Můžete volně zvedat kameny ze zdiva, pustit veřejnost do tohoto prostoru nejde a je to i nebezpečné, jsou tam klenby, u nichž nemůže nikdo zaručit, že nespadnou," uvedl Klimeš.

Na druhou stranu si dovede představit, že výjimečně se dovnitř zájemci dostanou.

"Uvědomujeme si, že je to zajímavá věc, rád bych uvnitř dělal tematické prohlídky pro čtyři návštěvníky s helmami, kteří budou poučeni průvodcem, jak postupovat," řekl Klimeš.

Muzeum na rekonstrukci získalo dotaci 74 milionů korun, stavební vítězná firma ale nabídla cenu podstatně nižší - 46,6 milionu korun. Obnova muzea měla být dokončena loni, ale kvůli archeologickým nálezům bude kolaudace patrně až v květnu.

"Chceme začít s instalací nové expozice co nejdříve, v zásadě už by to mělo být za měsíc. Měli bychom otevírat na letní sezonu, někdy na přelomu června - července letošního roku," uvedl Klimeš.

Vedle vybudování suterénu s archeologickými nálezy, expozicí a toaletami stavbaři opravili historickou budovu muzea a postavili nový vstupní objekt na straně historické budovy muzea, kde bývala zahrádka čajovny.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Najdete na iDNES.cz