Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litomyšl nabídne pohled do nitra města v 17. století. Bude za sklem

  14:21aktualizováno  14:21
Pohled do podzemí, kde jsou ukryty pozůstatky Horního města ze 17. století, se už letos naskytne lidem v Regionálním muzeu v Litomyšli. Rozsah zachovaných archeologických vykopávek je ojedinělý.

Archeologické vykopávky na zámeckém návrší v Litomyšli | foto: Michal Klíma, MAFRA

Archeologové v Litomyšli před rokem při záchranném výzkumu objevili před tamním regionálním muzeem nečekaně dobře zachované objekty. Starou cestu, základy brány, hradeb a domů.

Památkáři muzeu nařídili nic nebořit a vše zachovat. Nový vstupní objekt do muzea se musel postavit o kus dál.

Litomyšlské zámecké návrší

Litomyšl letos dokončí obnovu zámeckého návrší, na kterou získala od Evropské unie 400 milionů korun. Součástí oprav je obnova piaristického kostela a budov obklopujících renesanční zámek. Na samotný zámek stát peníze nezískal. Pardubický kraj současně za jiné evropské peníze rozjel rekonstrukci a modernizaci Regionálního muzea v Litomyšli. První návštěvníci by mohli přijít do historické budovy, nového vstupního objektu i suterénu s archeologickými nálezy na počátku léta.

Návštěvníci Litomyšle na tom asi vydělají. Pravděpodobně letos v létě se jim po dokončení rekonstrukce muzea naskytne pohled do nitra Horního města. Prohlédnout si ho budou moci z vestibulu muzea. Výjimečně se dostanou i dovnitř.

"Prostor má na šířku šest sedm metrů, na délku dvacet třicet metrů. Nevím, že by někde bylo něco podobného," uvedl ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš.

Když se projdete po Jiráskově ulici v Litomyšli kolem muzea, těžko vás může napadnout, že dlažba ukrývá objekt, díky kterému základy 400 let starého města zůstaly nedotčeny.

"Z valné části zakrývá nálezy, které se začnou v tuto chvíli konzervovat podle speciálního projektu. Lidé se na ně budou moci podívat, uvidí originální zdivo, hned vedle bude expozice věnovaná zámeckému návrší, to spojení je naprosto geniální," uvedl Klimeš.

Horní město založil rod Kostků v 15. století, roku 1635 vyhořelo a už nebylo obnoveno. Archeologové při průzkumu našli středověké pohřebiště, sklepy původních domů i se vstupním schodištěm, interiéry domů s úrovněmi podlah a pozůstatky otopného zařízení a obvodové zdivo. Výborně dochovaná byla hlavní dlážděná cesta z Horního města směřující dolů.

"Cesta je asi nejzajímavější věc, kterou každý rozpozná. Pak je tam shluk zdiva, který potřebuje výrazný komentář, aby z toho laik něco pochopil. Shluk se sestává z brány a z novějších staveb, které byly do brány a do hradby, pocházející ze čtrnáctého století, dostavěny," uvedl Klimeš.

Cesta jde Litomyšlí dál. "Při průzkumu prostoru dvorečku čajovny jsme našli pokračování této cesty," uvedla Jana Němcová, archeoložka Regionálního muzea v Litomyšli. Podzemí bude od muzea odděleno.

Prostor s archeologickými nálezy zůstane po turisty za sklem. Dochované základy budov jsou zděné na jíl a je nutné je ponechat v dosavadním prostředí, jinak by se postupně rozpadly.

"Můžete volně zvedat kameny ze zdiva, pustit veřejnost do tohoto prostoru nejde a je to i nebezpečné, jsou tam klenby, u nichž nemůže nikdo zaručit, že nespadnou," uvedl Klimeš.

Na druhou stranu si dovede představit, že výjimečně se dovnitř zájemci dostanou.

"Uvědomujeme si, že je to zajímavá věc, rád bych uvnitř dělal tematické prohlídky pro čtyři návštěvníky s helmami, kteří budou poučeni průvodcem, jak postupovat," řekl Klimeš.

Muzeum na rekonstrukci získalo dotaci 74 milionů korun, stavební vítězná firma ale nabídla cenu podstatně nižší - 46,6 milionu korun. Obnova muzea měla být dokončena loni, ale kvůli archeologickým nálezům bude kolaudace patrně až v květnu.

"Chceme začít s instalací nové expozice co nejdříve, v zásadě už by to mělo být za měsíc. Měli bychom otevírat na letní sezonu, někdy na přelomu června - července letošního roku," uvedl Klimeš.

Vedle vybudování suterénu s archeologickými nálezy, expozicí a toaletami stavbaři opravili historickou budovu muzea a postavili nový vstupní objekt na straně historické budovy muzea, kde bývala zahrádka čajovny.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Nové byty v centru Pardubic přinesou potíže v dopravě

U Vektoru vyroste 275 nových bytů.

V pardubické čtvrti Na Spravedlnosti rostou dva velké bytové komplexy. Ten u kliniky Vektor postupně nabídne 275 bytů....

Oprava hlavního tahu ukáže, zda kamiony z D11 musí jezdit přes vesnice

Od pondělí už si kamiony cestu k dálnici nezkrátí.

V pondělí začínající uzavírka kousku silnice I/36 může přispět k rozhodnutí, zda zakázat kamionům cestu od dálnice D11...

Poslední pole pro dálnici D35 na Pardubicku jsou volná

Archeologický průzkum v Rokytně pod budoucí silnicí D35. Na snímku ministr...

Zásadní pokrok nastal v přípravě stavby dálnice D35. Ředitelství silnic a dálnic získá po dlouhých jednáních pozemky u...

Najdete na iDNES.cz