Louka pod zámkem je dnes mokřad. Město přemýšlí, co s ní.

Louka pod zámkem je dnes mokřad. Město přemýšlí, co s ní. | foto: Východočeské muzeum - archiv

Pardubická radnice má anticenu za matení lidí ohledně rybníku u zámku

  • 6
V soutěži Otevřeno x Zavřeno o nejlepší a nejhorší postoj úřadů k poskytování informací dostal anticenu magistrát Pardubic za matení lidí při záměru vybudovat vodní plochu u zámku. Taková cena nemůže pouhých deset dní před komunálními volbami potěšit žádného radničního politika.

V tradiční soutěži Otevřeno x Zavřeno o nejhorší příklady otevřenosti radnice inkasoval pardubický magistrát speciální anticenu za to, jak mátl veřejnost při plánování výstavby vodní plochy mezi zámkem a Příhrádkem.

"Úřad 17 měsíců lhal o záměru vybudovat vodní plochu u zámku v rámci revitalizace Tyršových sadů. Tento záměr kritizovala veřejnost i odborníci," stojí na internetové stránce organizace Otevřená společnost, která sleduje dění na radnicích a dalších úřadech.

"Na žádosti o informace a na veřejném jednání úřad tvrdil, že se od záměru upustilo. Přesto v projektu zůstal a vodní plocha má vzniknout. Aplikuje metodu něco slíbit, ale nakonec udělat něco jiného," doplňují pořadatelé.

Zodpovědnost za přípravu projektu opravy Tyršových sadů, pod který vodní plocha u zámku patří, leží na náměstkovi primátorky Františku Brendlovi. Ten se o spuštění rekonstrukce, která začala v létě, snažil celé volební období.

"Mám z té anticeny velmi smíšené pocity. Nechápu, za co jsme ji dostali, protože momentálně děláme vše pro to, aby vodní plocha u zámku nakonec nebyla," uvedl náměstek Brendl.

Jenže potíž je v tom, že v oficiálním projektu je stále vodní plocha obsažená. Ta se přitom nelíbila v době projednávání projektu ekologům ani historikům.

Rybník k zámku nepatří, říká historik

"Rybník v těchto místech by byla skutečně hloupost. Narušilo by to ráz jednoho z nejkrásnějších pardubických míst," uvedl třeba pardubický historik František Šebek.

Brendl se však od samého začátku tvářil, že dává kritikům za pravdu. To ostatně opakuje i nyní. Dokonce předkládá plány, jak se rybníku u stěn zámku zbavit.

"Na louce pod zámkem buď zůstane mokřad, který je zde prakticky již dnes, tedy travnatá plocha s úzkým potokem uprostřed, nebo bude voda kompletně vedena potrubím. Obě dvě varianty byly navržené tak, aby co nejméně narušily současnou podobu, a nepočítají s otevřenou vodní plochou," řekl náměstek.

Pak je ale otázkou, proč v projektu zůstalo původní zadání, kvůli kterému nyní radnice dostala anticenu.

"Projekt není žádné dogma, můžeme ho změnit a také chceme. Navíc se nám z pořadatelů nikdo neozval, aby si nechal celou věc vysvětlit. Dostali jsme anticenu za něco, co se nestalo a nejspíše ani nestane," doplnil Brendl.

Potíž je v tom, že příští týden jsou komunální volby a už za měsíc může náměstek Brendl opouštět kancelář. Jeho nástupce může mít jiný pohled na věc a je otázka, jak k opravě parku přistoupí.

Ta má podle plánů končit až v červnu příštího roku. Vůbec nejhůře ovšem v soutěži dopadl magistrát Ústí nad Labem. Ten získal negativní ceny poroty i veřejnosti za umlčení divadla Činoherní studio (více o tom čtěte zde).

V Hradci Králové se naopak politici radují z pochvaly

V kladné kategorii Otevřeno zvítězil Hradec Králové za rozklikávací rozpočet.

Lidé na internetu mohou zjistit detailní informace o hospodaření města. "Je to zajímavá aplikace, která dynamicky až do poslední koncovky ukazuje nejenom stav rozpočtu, ale i jeho průběžné čerpání," řekl jeden z organizátorů Oldřich Kužílek. Rozpočet zpřístupnil magistrát na webu loni v září.

"Je to ocenění, za které jsme rádi, nicméně je to taky první krůček na cestě, která město i úřad do budoucna čeká v rámci služeb vůči občanům a celkové otevřenosti radnice," uvedl primátor města Zdeněk Fink.