Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je to permanentní boj, stěžují si úředníci na ANO v čele radnice

  11:11aktualizováno  11:11
Noví pardubičtí radní z hnutí ANO začali na úředníky uplatňovat přístup jako v soukromých firmách. Ti jsou z toho zaskočení a otrávení. Dobře se to dá doložit na odboru hlavního architekta, ze kterého v poslední době odešlo několik úředníků. Rezignovala i jeho šéfka Pannová. Vadil jí styl jednání politiků.

Vsadil jsem na manažerský přístup. Před přátelskou atmosféru na úřadě jsem postavil plnění zadaných úkolů, říká primátor Martin Charvát. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Atmosféra na pardubické radnici se oproti minulým volebním obdobím zásadně změnila. Roky na ní byli úředníci s politiky v souladu, občas jim dokonce někteří přerůstali přes hlavu. Třeba vliv bývalého šéfa investic Jiřího Čáně byl ve městě dobře známý.

To vše je ale pryč. Naopak úředníci se dostávají do těžké defenzivy. Může za to styl řízení, který na Pernštýnské náměstí donesli před rokem zvolení politici z hnutí ANO.

„Z mé pozice to je jasné. Říkal jsem, že v práci na radnici upřednostním manažerský způsob řízení, a to také dělám. Plnění úkolů jsem prostě upřednostnil před přátelskou atmosférou,“ říká primátor Pardubic Martin Charvát.

Právě na něj a jeho náměstkyni Helenu Dvořáčkovou si bývalí i současní úředníci z odboru hlavního architekta stěžují nejvíce. Nelíbí se jim styl jejich chování. Někteří dokonce právě vzájemnou komunikaci s radními označují jako hlavní důvod toho, proč radnici opustili.

To je případ třeba Jakuba Kutílka, který měl na odboru na starosti dopravu.

„Odešel jsem kvůli tomu, že komunikace především s primátorem a náměstkyní Dvořáčkovou byla velmi náročná. Dá se říct, že nefungovala. Moc je nezajímalo, co připravujeme nebo jakou máme koncepci, spíše šlo o to, aby co nejrychleji prosadili to, co si vzali zrovna do hlavy. Chyběla mi odborná debata,“ sdělil Kutílek.

Paradoxní je, že primátor Charvát jeho slova svým způsobem potvrzuje. Přiznává, že stávající vedení tlačí čas a nemá zapotřebí nějaké zdlouhavé rozpravy.

„Máme čtyři roky. Za tu dobu chceme něco udělat. Proto lpím na plnění úkolů ze strany úředníků. Nemám čas na nějaké přátelské popovídání na téma, co nejde a co je třeba odložit,“ uvedl Charvát s tím, že potíže jsou pouze s lidmi z odboru hlavního architekta.

To však není úplně pravda. Pod zárukou anonymity i další úředníci přiznávají, že na úřadě panuje zcela jiné klima než to, o kterém by se dalo říci, že je vřelé.

„Úředníci si mně stěžují, že na ně politici hodně tlačí, nepřipouštějí debatu, nechovají se standardně. Ti lidé jsou hodně otrávení, řada z nich už odešla a brzy půjdou další. Mám strach, aby se radnice úplně nerozložila,“ řekla bývalá primátorka Štěpánka Fraňková.

Odvolat zdatného pracovníka je problém

Jisté je, že rozvrat na odboru hlavního architekta přichází v tu úplně nejhorší možnou chvíli. Odchod několika úředníků a rezignace šéfky odboru Pavly Pannové, kterou si vlastně vynutili radní, přišla v době, kdy by měla vygradovat příprava nového územního plánu Pardubic. Tedy listiny, která může výrazně změnit tvář města a také z mnoha lidí nadělat boháče.

„V územním plánu jde o ohromné peníze. Stačí změna barvy na kousku mapy a z pole, kde se prodává metr čtvereční za nějakých 12 korun, máte stavební parcelu, kde je metr už za 1 200 korun. Je tak logické, že jeho přípravu doprovázejí silné tlaky,“ uvedl bývalý náměstek primátorky Martin Bílek, který se o nový územní plán v části minulého volebního období staral.

V této souvislosti se jeví současná situace na odboru hlavního architekta jako velmi nebezpečná. Zvláště když rezignující Pannová říká, že tlak na její osobu ze strany radních souvisí právě s územním plánem.

„Od nástupu nového vedení radnice jsem měla pocit, že s námi nechtějí spolupracovat. Byl to permanentní boj. Ty důvody, které radní uvedli k mému odchodu, neberu. Myslím, že jde spíše o účelové věci, které úzce souvisí s přípravou územního plánu,“ řekla Pannová, která na svou pozici rezignovala ke konci listopadu. Ovšem na radnici bude i nadále vykonávat státní správu ohledně územního plánu.

Tím značně ulehčila situaci tajemníku magistrátu Michalu Zitkovi, který od radních dostal za úkol najít způsob, jak ji odvolat. Už na zasedání zastupitelstva jim však řekl, že pro takový krok musí být splněny zákonné podmínky.

„Pavla Pannová je z odborného hlediska zdatný pracovník a charakterově kvalitní člověk,“ uvedl Zitko a z jeho slov jasně plyne, že by úřednici odvolával jen těžko.

Už samotný fakt, že radní po něm požadovali odvolání šéfky odboru, však ukazuje na změny poměrů. To si žádní radní Pardubic zatím nedovolili.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Najdete na iDNES.cz