Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anketu o zřízení střediska pro uprchlíky provázejí v Králíkách emoce

  8:16aktualizováno  8:16
Příští týden v pátek budou obyvatelé Králík hlasovat o tom, zda souhlasí se zřízením azylového střediska pro cizince v objektu tamního bývalého výchovného ústavu. Uspořádáním veřejné ankety vrcholí období neklidu a napětí, které provázejí diskuse o případném vzniku takového zařízení.

O prosincovou debatu občanů s politiky byl v Králíkách velký zájem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vedení Králík v prosinci vyzvalo ministra vnitra Milana Chovance k zastavení všech kroků směřujících ke zřízení azylového domu. Odpověď zatím nedostalo. Ve městě stále panuje nervozita až strach z případného ubytování cizinců v bývalém výchovném ústavu, který je majetkem státu.

„Situace ve městě není pěkná, v emoční rovině se dostává do stavů, kdy se lidé mezi sebou vzájemně napadají,“ řekla starostka Jana Ponocná. Ta přijala na Tři krále petici občanů proti umístění azylového zařízení v katastru města Králíky. Podepsalo ji 2 450 lidí, z toho 1 041 občanů Králík.

Starostka ji chtěla předat ministrovi vnitra minulý týden na předem domluveném setkání, ministr ho však kvůli změně programu zrušil.

„Lidé jsou nervózní, protože právě probíhá převod zařízení z ministerstva školství na ministerstvo vnitra. Azylové centrum nechce nikdo - město, obce v okolí, podnikatelé, nemám ani žádné signály, že by ho podporovala některá politická či volební strana,“ řekl mluvčí iniciativy Ne azylovému domu Michal Souček.

Část lidí by raději referendum

Ubytování uprchlíků sice zřejmě nikdo veřejně nepodporuje, ale řadě lidí není lhostejná přehnaná radikalizace tématu.

„Pokud někdo nevystupuje ostře proti zřízení azylového centra, bývá často napadán. S podobnou radikalizací nesouhlasím, nevede k rozumné diskusi, nenabízí řešení, pouze šíří strach a vede ke zbytečné nenávisti,“ řekl Petr Urban, jeden ze spoluautorů Výzvy proti šíření nenávisti na Králicku.

Ačkoli její autoři přiznávají, že integrace velké skupiny lidí v malém městě je problematická, zároveň žádají o pochopení vůči lidem v nouzi, odmítají negativní emoce a šíření neověřených faktů o uprchlících.

Využití areálu ústavu je sice v rukou majitele, tedy státu, králičtí radní však připravili veřejnou anketu s jedinou otázkou: Souhlasíte s tím, aby na území města vzniklo pobytové zařízení pro žadatele o azyl?

Některé odpovědi jsou prý nadbytečné

Anketní lístek nabízí šest druhů odpovědí, od kategorických i mírnějších ano či ne až po nevím či je mi to jedno. Iniciativě Ne azylovému domu se ovšem tato forma nezamlouvá.

„Nesouhlasíme s formulací. Otázky začínající slovem souhlasím či nesouhlasím jsou zavádějící a většina ze šesti nabízených odpovědí je nadbytečných. Chceme referendum. Tím spíše, že hejtman slíbil, že ho právně a finančně zajistí,“ řekl Souček.

V pondělí se proto sejdou králičtí zastupitelé, aby znovu hlasovali o znění anketní otázky. Zároveň budou jednat i o tom, zda se mohou účastnit pouze oprávnění voliči jako v případě voleb či referenda, anebo třeba i chalupáři, což by v případě ankety bylo možné.

Starostka Králík nečeká, že anketa získá aspoň tolik hlasujících jako petice.

„Hlasování, které od lidí vyžaduje, aby opustili domov a projevili svoji vůli, nemůže dopadnout co do počtu účastníků stejně jako petice, u níž byli lidé navštěvováni v domech. Podepisovala se i v obchodech a před podpisem byli lidé přesvědčováni. Anketa nemůže dopadnout jinak, než že bude méně účastníků než signatářů petice. Ale není to formalita, lidé mají možnost přijít a vyjádřit svůj názor,“ dodala Jana Ponocná.

Ministr se vyjádří v březnu

Definitivní rozhodnutí v případě zřízení uprchlického centra v Králíkách padne v březnu. Shodli se na tom hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a ministr vnitra Milan Chovanec.

Cílem jejich jednání bylo především předložení argumentů ze strany kraje týkajících se nevhodnosti dané lokality pro zřízení uprchlického centra. „Pan ministr předložené argumenty vnímal jako závažné a přislíbil, že se jimi bude podrobně zabývat a definitivní rozhodnutí bude učiněno v březnu,“ uvedl Netolický.

Podle něj je cestovní ruch bohužel velmi citlivý na jakékoliv negativní informace a změny. Proto se hejtman obává, že by vybudování uprchlického centra mělo neblahý vliv na počet turistů proudících na Králicko, a tím také na zdejší živnostníky a obyvatele obecně.

Integrace je lepší ve městech
Netolický argumentuje proti uprchlickému centru i nepříznivým demografickým vývojem. „Zatímco v roce 1990 žilo ve městě přes pět tisíc obyvatel, s koncem roku 2014 to bylo pouze necelých 4 400 lidí s předpokladem dalšího úbytku,“ poukázal hejtman.

Úspěšnou integraci považuje hejtman za možnou pouze ve větších městech, kde již obyvatelstvo vnímá příslušníky jiných kultur jako běžnou součást života.

„Je nutné myslet také na samotné migranty a jejich bezpečnost. Jsem přesvědčený, že jakákoliv trestná činnost by jim byla ihned připisována, a nemuseli by se proto v malém městě cítit dobře,“ řekl hejtman a připomenul i zájem soukromého investora o další využití bývalé školy. Společnost Ski Sněžník ji plánuje nejen odkoupit, ale také v ní vybudovat nájemní byty pro své zaměstnance i další zájemce.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Najdete na iDNES.cz