VIDEO: Aktivisté chtějí s pomocí „mrtvol“ zastavit chvaletickou elektrárnu

  • 34
Aktivisté přenesli svůj protest proti prodloužení provozu třetího a čtvrtého bloku uhelné elektrárny Chvaletice přímo do vestibulu Krajského úřadu Pardubického kraje. V pondělí ráno ho pokryli desítkou „mrtvol“. Podle aktivistů mají symbolizovat oběti jednoho z největších znečišťovatelů v republice.

„Úředníci ministerstva životního prostředí i Pardubického kraje dali zelenou stavebnímu povolení modernizace třetího a čtvrtého bloku elektrárny, jako by to byla nevýznamná změna. Proto jsme podali žalobu na toto rozhodnutí, budeme čekat na rozsudek a není možné, abychom nevyhráli, úředníci postupovali v rozporu se zákonem. Až vyhrajeme, úředníci si stejný postup při schvalování prvního a druhého bloku nedovolí,“ řekl Robert Hrdina z hnutí Zastavme elektrárnu Chvaletice.

Pondělní happening hnutí uspořádalo společně se spolkem Limity jsme my. Právě tento nápis měli na bílých ochranných oděvech symbolické mrtvoly vynášené z úřadu.

Nechyběl ani transparent „Uhlobaroni ničí, úředníci mlčí. Zastavme Chvaletice“, maketa kouřících chladicích věží elektrárny a také nosítka, na nichž během pomalých smutečních úderů na buben další účastníci akce vynášeli „mrtvoly“ ven na trávník před budovou.

Organizátoři akce vyčítají krajským úředníkům, že opakovaně porušili práva veřejnosti, když jí zabránili v účasti na správních řízeních vedoucích k prodloužení životnosti chvaletické elektrárny minimálně do roku 2030. Její provoz měl původně skončit na konci tohoto desetiletí.

„I záměr truhláře postavit si dílnu musí na Pardubicku projít veřejným posouzením vlivu stavby na životní prostředí. Zato když si uhlobaroni prodlouží životnost největšího znečišťovatele v kraji o deset let, jedná se podle úředníků o nepodstatnou změnu. To je nepřijatelný dvojí metr,“ řekl Robert Hrdina.

Hnutí Limity jsme my uspořádalo akci v rámci celosvětové vlny akcí proti fosilnímu průmyslu „Break free from fossil fuels“ (Osvoboďme se od fosilních paliv).

Postup ekologů odmítá vedení elektrárny, které tvrdí, že podniknuté kroky přispívají ke zlepšení životního prostředí.

„Chvaletická elektrárna modernizuje svůj provoz a snižuje tak emise škodlivých látek i prachu, což je pozitivní právě pro plíce a zdraví obyvatel Pardubicka i celé České republiky,“ říká mluvčí skupiny Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová.

Aktivisté chystají první český klimatický kemp

Kritici tvrdí, že prodloužení provozu elektrárny o dalších více než deset let je významný zásah do životního prostředí v kraji a krajský úřad měl požadovat ekologický audit. To kraj odmítá.

„Záměry zařízení ke spalování paliv s tepelným výkonem nad 200 MW jsou v kompetenci ministerstva životního prostředí,“ uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Aktivisté však na uzavírání starých uhelných elektráren trvají, navíc podle nich elektřinu z Chvaletic Česká republika ani nepotřebuje, neboť ji vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí.

„Že jsou Chvaletice stále v provozu, je hmatatelným důkazem systémového selhání státní politiky. Prospěch z nich mají jen uhlobaroni Tykač a Dienstl,“ řekl za hnutí Limity jsme my Mikuláš Černík.

Tlak na uzavření starých uhelných elektráren chtějí Limity jsme my před podzimními volbami dále stupňovat. Na konci června se má v mosteckém uhelném revíru, odkud se do Chvaletic uhlí dováží, uskutečnit první český klimatický kemp. Má sloužit k tréninku a propojení aktivních lidí z České republiky i zahraničí a poskytnout zázemí pro tvořivé a odvážné nenásilné akce proti těžbě.