Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akrobatický cirkus na ledě i nad ledem nadchl pardubickou arénu

  7:20aktualizováno  7:20
Nejdřív pískot jako při hokeji, protože dvacet minut čekání se divákům v pardubické aréně zdálo nekonečných. Pak se ale na ledě i na ním začaly dít věci, které daly návštěvníkům představení lední show Cirque de Glace na prodlevu rychle zapomenout. Začalo české turné ledového cirkusu.

Cirque de Glace, Pardubice, 8. února 2010 | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Několik metrů nad ledovou plochou se vznáší pružná akrobatka, zavěšená jen do kusu bílého plátna předvádí až neuvěřitelné kreace. Diváci v ochozech přemýšlejí o tom, jestli je vůbec možné, že si přitom nevykloubí zápěstí nebo ramena. Ona však všechno zvládá s ladností a kočičím půvabem.

Pardubické publikum přijalo v úterý večer show známého choreografa Giuseppe Areneho s povděkem. Více než dvě desítky umělců, rytmická hudba oživená výstupem bubeníka a velkolepé světelné efekty diváky naprosto pohltily.

"Obvykle jsou ledové show spíše chladná vystoupení na playback. Návštěvníci jsou překvapení, jakou energii může takovému vystoupení dodat živý bubeník," řekla marketingová manažerka pořádající agentury Květa Havelková.

Na ploše se rojili mladí akrobaté i krasobruslaři v čele s Andrejem Borodačevem, ruským juniorským šampionem, nebo vítězkou ruského šampionátu v letech 1987 až 1991 Jekatěrinou Murugovou.

První část vystoupení patřila vzniku světa od prvopočátku, kdy byl jen oheň a led, až k dávnému úsvitu věků plnému mytických bytostí. Mytické výstupy kazilo snad jen to, že na ledě svítila loga sponzorů pardubických hokejistů.

Cirque de Glace, Pardubice, 8. února 2010

Cirque de Glace, Pardubice, 8. února 2010

Výborné byly mladé akrobatky, které se vznášely několik metrů nad ledovou plochou, balily se do pruhu bílé látky a spouštěly se k zemi, aby se potom zase hbitě vyšplhaly nahoru.

Krasobruslaři překvapili kombinacemi rychlých piruet i několikanásobných skoků. "Viděla jsi to? Skoro jako na nějakém mistrovství světa v krasobruslení," špitali si mezi sebou diváci na tribunách.

Od mýtů o stvoření Země až k jejímu ničení

Ve druhé části představení potom umělci připomněli různé problémy, které Zemi trápí. Planeta, která byla původně jen led a oheň, je špinavá a lidé ji dál ničí.

Na ledě se objevují krasobruslaři v oblecích, s kravatami, novinami v rukou a proplétají se mezi sebou, stále někam spěchají. Jejich rej doplňují další skoky, piruety a akrobatické výstupy doplněné světly, která se několikrát během výstupu mění.

Na obrazovce za ledovou plochou běží různé obrazy – ledovců, kácených lesů. Ale kvůli ostrým světlům jsou špatně vidět. Toho si však většina diváků nevšímá a raději sleduje různé přemety a salta, která umělci předvádějí.

"Je to neuvěřitelný mumraj, nevím, na co se mám dívat první. Musí mi toho utíkat alespoň polovina," říká jeden z diváků svému doprovodu.

Po několika skladbách se umělci rozloučí. Žádné velké finále se však nekonalo. Hodinu a půl dlouhá show se zítra a pozítří představí v Praze, poté zavítá ještě do Brna, Ostravy, Zlína a Karlových Varů.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Najdete na iDNES.cz