Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti na Labi nebudou. Jejich organizátor a známý politiků je ve vazbě

  8:03aktualizováno  8:03
Vedení města muselo narychlo zrušit sobotní akci Děti na Labi. Před pár dny policie zatkla pořadatele Lukáše Hlaváčka kvůli podvodům za desítky milionů korun. K podnikateli spřátelenému s pardubickými politiky se nikdo z nich nehlásí.

Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková odmítá, že by obviněného pořadatele Lukáše Hlaváčka zvala do divadla. Plánovaná akce Děti na Labi se měla konat pod její záštitou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tento víkend se měla konat akce Děti na Labi za přispění města a pod osobní záštitou primátorky Štěpánky Fraňkové. V úterý ji však město zrušilo.

Pro politiky totiž vyvstal jeden problém. Pořadatel a příjemce dotace Lukáš Hlaváček z Hradce Králové je už několik dní ve vazbě a čelí obvinění z podvodů za více než dvacet milionů korun. Hrozí mu deset let vězení.

Z obvinění vyplývá, že Hlaváček nakupoval a prodával elektrickou energii koncovým zákazníkům. Dodavatelům však neplatil a svou firmu Optim Trade nakonec převedl za pakatel na nemajetného Lotyše.

Ten se sice vzápětí snažil zmizet za hranicemi, ale než se mu to podařilo, policie oba zatkla. Nyní však vychází najevo, že obviněný podnikatel a obchodník s energiemi měl s pardubickými politiky více než dobré vztahy. A letos už potřetí dostal přiklepnutou padesátitisícovou dotaci na akci na řece.

Dnes se však k zavřenému Hlaváčkovi nikdo z nich nehlásí. "Viděla jsem se s ním jednou v Hradci Králové na Klubu podnikatelů, ale jinak se s ním blíže neznám," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.

Jenomže Hlaváček si například před rokem a půl užíval divadelní ples přímo v primátorské lóži pardubického divadla a byl mezi pardubickými politiky jako doma. Kdo ale dal podnikateli pozvání do exkluzivní zóny, kam se obyčejný smrtelník jen tak nedostane?

"Já jsem ho nezvala, ale právo pozvat hosta do primátorské lóže mají samozřejmě i náměstci," uvedla primátorka. Jenomže ani další oslovení politici nechtějí ani slyšet, že by to byli oni, kdo měli s Hlaváčkem takové vztahy, že by ho pozvali mezi nejvyšší představitele města.

"Za mnou přišel s prosbou o dotaci na akci Děti na Labi, mně se to líbilo, protože výtěžek jde na konto dětského domova, ale rozhodně jsem ho mezi nás nezval," uvedl tehdejší náměstek primátorky Martin Bílek.

Starosta prvního pardubického obvodu Jaroslav Menšík však potvrdil, že Hlaváčka v primátorské lóži viděl, jak s vrcholnými politiky čile debatuje.

Akce nebude, dotaci teprve zruší

Šéfové města proto museli rychle vyřešit, jak naloží s přidělenou dotací a jak se primátorka vypořádá s tím, že dala svou osobní záštitu člověku, proti němuž má policie tolik důkazů o podvodné činnosti za desítky milionů.

"O jeho zatčení jsme se dozvěděla náhodou ze zpráv. Hned jsme kontaktovala Kulturní centrum s dotazem, zda se bude akce vůbec konat. Každopádně máme v plánu přidělenou dotaci zrušit," uvedla v pondělí primátorka. To se v úterý stalo.

"Z technických důvodů jsme akci zrušili, alespoň takové mám informace z radnice," uvedla ředitelka spolupořádajícího Kulturního centra Pardubice Romana Vojířová.

Do podobného problému se před časem dostalo i sdružení Pardubáci. Loni v dubnu policie rozprášila gang, který podle vyšetřovatelů sliboval lidem podvodně úvěry. Šéfem skupiny byl Martin Chovanec, který Pardubáky podporoval před komunálními volbami. Šéfové hnutí se od Chovance také distancovali a uvedli, že pro ně pouze dělal webové stránky pro volební kampaň.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz