Děti na Labi nebudou. Jejich organizátor a známý politiků je ve vazbě

  8:03aktualizováno  8:03
Vedení města muselo narychlo zrušit sobotní akci Děti na Labi. Před pár dny policie zatkla pořadatele Lukáše Hlaváčka kvůli podvodům za desítky milionů korun. K podnikateli spřátelenému s pardubickými politiky se nikdo z nich nehlásí.

Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková odmítá, že by obviněného pořadatele Lukáše Hlaváčka zvala do divadla. Plánovaná akce Děti na Labi se měla konat pod její záštitou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tento víkend se měla konat akce Děti na Labi za přispění města a pod osobní záštitou primátorky Štěpánky Fraňkové. V úterý ji však město zrušilo.

Pro politiky totiž vyvstal jeden problém. Pořadatel a příjemce dotace Lukáš Hlaváček z Hradce Králové je už několik dní ve vazbě a čelí obvinění z podvodů za více než dvacet milionů korun. Hrozí mu deset let vězení.

Z obvinění vyplývá, že Hlaváček nakupoval a prodával elektrickou energii koncovým zákazníkům. Dodavatelům však neplatil a svou firmu Optim Trade nakonec převedl za pakatel na nemajetného Lotyše.

Ten se sice vzápětí snažil zmizet za hranicemi, ale než se mu to podařilo, policie oba zatkla. Nyní však vychází najevo, že obviněný podnikatel a obchodník s energiemi měl s pardubickými politiky více než dobré vztahy. A letos už potřetí dostal přiklepnutou padesátitisícovou dotaci na akci na řece.

Dnes se však k zavřenému Hlaváčkovi nikdo z nich nehlásí. "Viděla jsem se s ním jednou v Hradci Králové na Klubu podnikatelů, ale jinak se s ním blíže neznám," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.

Jenomže Hlaváček si například před rokem a půl užíval divadelní ples přímo v primátorské lóži pardubického divadla a byl mezi pardubickými politiky jako doma. Kdo ale dal podnikateli pozvání do exkluzivní zóny, kam se obyčejný smrtelník jen tak nedostane?

"Já jsem ho nezvala, ale právo pozvat hosta do primátorské lóže mají samozřejmě i náměstci," uvedla primátorka. Jenomže ani další oslovení politici nechtějí ani slyšet, že by to byli oni, kdo měli s Hlaváčkem takové vztahy, že by ho pozvali mezi nejvyšší představitele města.

"Za mnou přišel s prosbou o dotaci na akci Děti na Labi, mně se to líbilo, protože výtěžek jde na konto dětského domova, ale rozhodně jsem ho mezi nás nezval," uvedl tehdejší náměstek primátorky Martin Bílek.

Starosta prvního pardubického obvodu Jaroslav Menšík však potvrdil, že Hlaváčka v primátorské lóži viděl, jak s vrcholnými politiky čile debatuje.

Akce nebude, dotaci teprve zruší

Šéfové města proto museli rychle vyřešit, jak naloží s přidělenou dotací a jak se primátorka vypořádá s tím, že dala svou osobní záštitu člověku, proti němuž má policie tolik důkazů o podvodné činnosti za desítky milionů.

"O jeho zatčení jsme se dozvěděla náhodou ze zpráv. Hned jsme kontaktovala Kulturní centrum s dotazem, zda se bude akce vůbec konat. Každopádně máme v plánu přidělenou dotaci zrušit," uvedla v pondělí primátorka. To se v úterý stalo.

"Z technických důvodů jsme akci zrušili, alespoň takové mám informace z radnice," uvedla ředitelka spolupořádajícího Kulturního centra Pardubice Romana Vojířová.

Do podobného problému se před časem dostalo i sdružení Pardubáci. Loni v dubnu policie rozprášila gang, který podle vyšetřovatelů sliboval lidem podvodně úvěry. Šéfem skupiny byl Martin Chovanec, který Pardubáky podporoval před komunálními volbami. Šéfové hnutí se od Chovance také distancovali a uvedli, že pro ně pouze dělal webové stránky pro volební kampaň.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Kraj dal důvěru šéfům nemocnic, ve funkci mají zůstat šest let

Nemocnice v Pardubicích.

Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald i jeho náměstek Vladimír Ninger byli v říjnu...

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz