Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bitva o hejtmanský post zatím přináší jen lichotky na adresu soupeře

  11:43aktualizováno  11:43
Do krajských voleb zbývá ještě necelý rok a půl. Přesto se zdá, že už jsou známi dva hlavní kandidáti na post nového hejtmana. Favority voleb budou náměstek pardubického primátora Jan Řehounek z ANO a stávající hejtman Martin Netolický z ČSSD. Oba si už nyní pochvalují vzájemnou spolupráci.

Budova Krajského úřadu v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRAMAFRA

Pokud se do října 2016 nestane na české politické mapě něco velmi nepředvídatelného, v příštích krajských volbách si to v Pardubickém kraji rozdají o vítězství ČSSD a hnutí ANO.

Byť ještě neproběhly v obou stranách primárky, lze hledat i konkrétní aspiranty na post nového hejtmana. Ve hře bude náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

„Pokud mne kolegové nominují, tak bych o post lídra pro krajské volby zájem měl,“ uvádí Řehounek, a potvrdil tak informaci, o které se v Pardubicích v politických kruzích debatuje už několik měsíců.

Bývalý manažer ČSOB a finanční poradenské firmy Swiss Life Select Řehounek je členem celostátního předsednictva ANO a zároveň i krajským šéfem hnutí. To znamená, že bude osobně dohlížet na sestavování kandidátky. Ovšem jasné je, že ke jmenování samotného lídra bude mít co říci i šéf hnutí Andrej Babiš.

„Ještě není nic oficiálně rozhodnuto. To přijde v následujících měsících,“ zůstává i proto Řehounek opatrný.

Ovšem právě jeho průnik do vedení hnutí mluví pro to, že má silnou pozici a že post lídra nejspíše dostane. Ostatně s tím počítá i zřejmě hlavní konkurent v boji o vítězství, stávající hejtman Martin Netolický.

„Také jsem slyšel o možné nominaci pana Řehounka. Zatím jsem ho poznal jako schopného politika a mám za to, že kampaň by probíhala věcně a ve slušné atmosféře,“ říká hejtman Netolický.

Toho ovšem čekají ještě poměrně náročné primárky. V září a říjnu totiž zasednou okresní sněmy, které budou vybírat kandidátku. Vše pak nejspíše koncem listopadu či v prosinci stvrdí krajská konference.

„Letos bude navíc novinkou, že lídra bude vybírat celá členská základna, dá se tak počítat s tím, že to budou poměrně složité primárky. Ale je dobře, že postupujeme takto otevřeně,“ uvádí Martin Netolický s tím, že má zájem ve funkci hejtmana pokračovat.

Skoro to vypadá, jako by se obě strany už domluvily na koalici

Zatím se nezdá, že by nejmladší hejtman v zemi našel v ČSSD nějakého reálného konkurenta. Možná i proto si Netolický může dovolit malý pohled do budoucna. Z něho plyne, že by po celostátní i pardubické magistrátní koaliční spolupráci ČSSD a ANO mohla přijít na řadu i ta krajská.

„Zatím musím říct, že mě politici z vedení pardubické radnice mile překvapili. Radní za ANO jsem předtím příliš neznal, ale udělali na mne moc dobrý dojem. Dokážeme se na všem domluvit a myslím, že když se potkáme, tak je cítit vyloženě přátelská atmosféra,“ říká Netolický.

Ovšem lichotky jsou vzájemné. „Spolupráce s krajem je na vysoké úrovni. Někdy pomohou oni nám, jindy my jim. Jsem rád, že jsme našli rychle stejnou řeč a že se společná práce daří,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát z ANO.

Hejtman Netolický navíc nezapomíná ani na dalšího koaličního partnera, kterým jsou lidovci. Ti už na kraji s ČSSD spolupracují, stejně tak na celostátní úrovni i na magistrátu.

„S lidovcem Romanem Línkem jsem schopen se také na všem klíčovém domluvit. Myslím, že na krajské úrovni nejde o strany, ale právě o vztahy nás, politiků,“ dodává Martin Netolický.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Už nikdy nesmí chybět opozice ve firmách města, míní lídryně TOP 09

Ludmila Ministrová vede Koalici pro Pardubice.

Poměrně složitá práce čeká na Ludmilu Ministrovou. Její TOP 09 ani lidovci, kteří spolu s Nestraníky tvoří Koalici pro...

Neměl jsem problém pomáhat vedení města, říká lídr Sdružení pro Pardubice

Sdružení pro Pardubice vede Tomáš Pelikán.

Šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán byl na radnici poprvé zvolen před čtyřmi roky. Nyní vede do voleb Sdružení pro...

SPD rozvěsila billboardy i tam, kde nekandiduje, část lidí dráždí

Billboard SPD v Chrudimi vyprovokoval vznik iniciativy s názvem “Štváče v...

Kampaně Svobody a přímé demokracie (SPD) si všimli lidé na několika místech v Pardubickém kraji, v nichž tato politická...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz