Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

11. září, Norsko a další. Filharmonici uctí v aréně oběti útoků

  9:13aktualizováno  9:13
Komorní filharmonie Pardubice se rozhodla spojit jména jako Dvořák, Verdi, Mozart, Saša Rašilov nebo třeba Zbygniew Czendlik do ojedinělého programu. Nedělní podvečer nebude ČEZ Arena výjimečně patřit hokejistům a burácejícím fanouškům, ale milovníkům vážné hudby, kteří přijdou uctít oběti 11. září.

Účinkující uctí nejen oběti teroristů z 11. září 2001, ale také útoků ve Španělsku, Rusku, Anglii, v asijských zemích nebo naposledy v Norsku. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv Pražského jara

Pardubický orchestr chce tímto způsobem připomenout oběti událostí z 11. září před deseti lety. Ale nejenom je.

"Všichni si určitě vzpomeneme na první obrázky, které jsme viděli tehdy před deseti lety - jak letadla narážejí do věží Světového obchodního centra. Tehdy se tvrdilo, že tato událost změní celý svět a otevře zcela novou etapu historie naší planety. Mnohý toto tvrzení považoval za nadsázku. Ale další měsíce a roky potvrdily, že tato prognóza byla namístě," řekla zastupující ředitelka Komorní filharmonie Pardubice Jarmila Zbořilová.

Podle ní je proto název koncertu Americké requiem symbolický. "Násilí a tragédie jsou průvodci našich dnů, zanechávají za sebou tisíce nevinných obětí. Všechny si zaslouží uctění své památky," dodala Zbořilová.

Oběti útoků uctí přes 220 účinkujících

Účinkující chtějí večerem uctít nejen oběti teroristů z 11. září 2001, ale také útoků ve Španělsku, Rusku, Anglii, v asijských zemích nebo třeba nedávné tragédie v Norsku, při které maniak povraždil 77 lidí.

V programu zazní části nejslavnějších mší za zemřelé autorů napříč epochami a kontinenty.

"Nádherná a místy strhující díla Verdiho, Mozarta, Barbera, Ruttera nebo třeba Lloyda Webbera - tedy tvůrců z dávné minulosti i současnosti - mají nejenom připomínat obrazy současného světa a probouzet pietu k obětem násilí, ale zároveň vést každého k zamyšlení," vysvětlil dramaturg filharmonie Bohuslav Vítek.

K největšímu projektu ve své historii si pořádající pardubický orchestr pod taktovkou slovenského dirigenta Petera Ferance přizval pěvce Marii Fajtovou a Aleše Brisceina, Český filharmonický sbor Brno a Český chlapecký sbor Boni Pueri. Na pódiu se objeví přes dvě stě dvacet účinkujících.

Vstupné je dobrovolné, výtěžek půjde hasičům

Ale nebude to jenom hudební večer. Jednotlivé skladby totiž bude slovem doprovázet herec Saša Rašilov a kněz Zbigniew Czendlik. V jejich podání si diváci vyslechnou úryvky z Bible, ale i z Koránu, verše Ovidia i novodobých českých básníků.

"Texty, které hudbu navzájem propojují, mohou svým původem působit zdánlivě různorodě. Ale chtějí evokovat poznání, že svět je ve svém pohledu na život naprosto jednotný a vlastně by neměl mít žádné důvody ke krutosti a násilí. Přesto ten pocit nebezpečí a zmaru zde je... Takže tento koncert by měl být i varováním," řekl Vítek.

Koncert Americké requiem se koná v neděli 11. září v aréně v 18 hodin. Vzhledem k tomu, že jde o benefiční projekt, nemusí divák shánět vstupenku. U vchodu do arény budou pouze připraveny kasičky, do kterých může každý přispět jakoukoli částkou.

"Přemýšleli jsme, kam výtěžek z koncertu věnovat. Abychom se přiblížili k co nejbližšímu účelu charakteru celého projektu, domluvili jsme se s Hasičským záchranným sborem Pardubického kraje," uvedla Jarmila Zbořilová.

Za vybrané peníze pak hasiči nakoupí záchranářské vybavení, jakými jsou defibrilátory, speciální nosítka pro vyprošťování lidí ze závalů nebo dýchací masky pro děti.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz