Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Zvyšování mezd podniky v Pardubickém kraji neplánují, bojí se krize

  • 3
Mzdy v Pardubickém kraji budou příští rok přinejlepším stejné. Podniky neplánují žádné razantní zvyšování platů, a pokud svým lidem přidají, tak jen po úroveň inflace. Reálné mzdy by se dokonce mohly snížit. Firmy se totiž bojí, že ekonomika v roce 2012 spadne do velké krize.

Například Synthesia Pardubice doufá, že udrží hodnotu mezd na jejich letošní úrovni. "Pro někoho to nemusí znít příliš optimisticky, ale když si vezmeme, jaká jsou očekávání roku 2012 v Evropě, pohled na náš cíl udržení mezd na úrovni roku 2011 se v tomto světle jeví jako dobrý výsledek," řekl generální ředitel Synthesie Dan Kurucz.

Mzdy v roce 2012

Růst:

Foxconn Pardubice - minimální růst 2 procenta

OEZ Letohrad - nárůst 4,1 procenta

Isolit-Bravo Jablonné nad Orlicí - nárůst o dvojnásobek inflace

Magistrát města Pardubice - motivační nárůst 2 miliony korun

Stagnace:

Synthesia Pardubice - stagnace

Krajský úřad - stagnace

Neuzavřeno:

Kiekert Přelouč - jednání nejsou u konce

ETA Hlinsko - jednání nejsou u konce

Odboráři souhlasili a dostali za to malé odškodné. "Je tam nějaký malý jednorázový benefit ve výši 600 korun na podporu zdraví," řekl šéf odborů Josef Hostinský.

Situace Synthesie je pro podniky v kraji naprosto typická. Ale najdou se i výjimky. "Chtěli bychom zaměstnancům přidat na úroveň dvojnásobku inflace, což se nám letos podařilo a snad to vyjde i příští rok," řekl ředitel jablonského podniku Isolit-Bravo Kvido Štěpánek.

Podobný příslib mají i zaměstnanci OEZ Letohrad, jimž bude do tarifu přidán nárůst 4,1 procenta. Dělníci obdrželi i pětitisícové vánoční prémie, o výši odměn pro techniky se zatím ještě jedná.

Zaměstnanci Foxconnu si polepší

O něco si přilepší i pracovníci v pardubickém Foxconnu CZ, největším zaměstnavateli v kraji a druhé největší průmyslové firmě v Česku. Pracuje v ní přes sedm tisíc lidí, ale většina z nich jsou agenturní zaměstnanci.

Podle výroční zprávy za rok 2010 měla v obou závodech (druhý je v Kutné Hoře) firma 3 600 zaměstnanců s průměrnou mzdou necelých 22 tisíc korun.

Jednání o nové kolektivní smlouvě začne sice až v lednu a skončí zřejmě v březnu, ale zaměstnanci Foxconnu už své jisté mají. "Už letos v březnu jsme vyjednali nárůst pro příští rok ve výši dvou procent a máme to ošetřené tak, že pokud bude inflace vyšší než 2,4 procenta, tak budeme jednat o dalším navýšení," řekl předseda odborů ve Foxconnu Tomáš Formánek.

Díky inflační doložce mají zaměstnanci aspoň nějakou jistotu. "Nikdo neví, jestli vracející se krize propukne v plné síle, anebo ne. Spousta firem se bojí navyšovat mzdy a má z toho obavy, proto si myslím, že je dobře, když jsme se domluvili už letos," dodal Formánek.

V automobilce Iveco Vysoké Mýto se o mzdách od ledna ještě jedná, ale nějaké mimořádné úspěchy odboráři nečekají. Tím spíš, že ani u letos úspěšného výrobce autobusů SOR Libchavy si příliš nepolepší. "O navýšení mezd moc mluvit nemůžeme, když tak o stagnaci," řekl jednatel firmy Petr Hájek.

Ve veřejném sektoru je hůře. Kromě magistrátu

Ve veřejném sektoru reálné mzdy klesly. I v kraji přicházeli letos o místo zaměstnanci Českých drah, Správy železniční a dopravní cesty, České pošty, Úřadu práce a dalších institucí. Krajský úřad dostane pro své zaměstnance stejný objem peněz, vyšší plat se nekoná.

Na rozdíl od magistrátních úředníků, kteří se mohou těšit na jejich navýšení. Jednak kvůli změně některých agend - ubydou sice činnosti, které přebere úřad práce, naopak si magistrát stáhne z obvodů náplně stavebních úřadů. Ale aspoň někteří úředníci budou mít více peněz i na výplatních listinách.

"Platy se jinak nezvyšují, ale navýšení mzdového balíku umožní dávat odměny za mimořádné pracovní výkony. V předchozím roce rozpočet nepočítal s jakoukoli odměnou a nebyla možnost zaměstnance motivovat, proto zastupitelé odsouhlasili pro tento účel částku dva miliony korun," řekl mluvčí magistrátu Ondřej Tušl.

Opoziční radní: Mzdy na magistrátu jsou zbytečně vysoké

Opozici se však toto zvýšení platů nelíbí. "Za poslední tři roky se na magistrátu zvedly mzdy o sedmnáct procent, v podnikatelské sféře o devět procent, v ostatní veřejné správě o osm procent. V letošním roce na magistrátu rostou mzdy o 1,7 procenta, v podnikatelské sféře je stagnace a v ostatní veřejné správě dochází k poklesu mzdových prostředků o deset procent," řekl radní Petr Klimpl

"Průměrný plat, který činí na magistrátu města přes 25 tisíc korun, je zbytečně vysoký v porovnání s průměrnou mzdou v regionu, která se pohybuje kolem 21 tisíc korun," dodal radní.

Za tři letošní čtvrtletí se podle Českého statistického úřadu mzdy v kraji meziročně zvýšily o 2,3 procenta, což znamená po přepočtu na plně zaměstnané průměr 20 894 korun. Výdělky zaměstnanců v kraji patří tradičně k těm nejnižším - touto částkou se Pardubický kraj zařadil mezi kraji až na předposlední místo.