Dlažební žulové kostky z třídy Míru

Dlažební žulové kostky z třídy Míru | foto: Michal Klíma, MAFRA

Město rychle otočilo, žulu za miliony prý chtělo. Smlouva mluví jinak

  • 9
Vedení Pardubic tvrdí, že cennou žulu z třídy Míru likvidovat nikdy nechtělo. Smlouva města se stavební firmou však říká něco jiného, město se chtělo drahocenného materiálu zdarma zbavit ve prospěch stavební firmy Syner.

Město si ponechá dlažební žulové kostky za miliony korun z opravované třídy Míru, o kterých původně jeho vedení tvrdilo, že jsou určené k likvidaci. Údajně šlo jen o "informační šum".

Ze smlouvy mezi městem a stavební firmou Syner však vyplývá, že to není pravda. Vše nasvědčuje tomu, že město opravdu chtělo firmě kostky darovat (Více o případu jsme psali zde.).

Vedení města změnilo názor až několik dnů poté, co na věc upozornila MF DNES. Ještě minulý týden byl důvodem k likvidaci cenné žuly, která se objevila po stržení povrchu opravované třídy Míru, fakt, že kostky jsou od asfaltu a poškrábané od silniční frézy.

Že se jedná o bezcenný odpad, uvedl ještě před několika dny náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Obchodníci se žulou však MF DNES potvrdili, že i taková má cenu v milionech korun. A radní nyní najednou změnili názor.

"Není jednoduché se v rozsáhlé projektové dokumentaci orientovat. Do konce března řešil rekonstrukci třídy Míru vedoucí odboru majetku Jiří Čáň, který připravoval realizaci projektu a znal jej tedy podrobně. Asi jsem udělal chybu, když jsem se snažil na dotaz odpovědět obratem a spolehl se na rychlé informace úředníků, kteří po jeho březnovém odchodu projekt převzali," uvedl náměstek Tauber.

Dezinformace se dotkla všech zúčastněných stran

Jenomže fakt, že si kostky zdarma odveze, potvrdila i stavební firma Syner. I ona má nyní svérázné vysvětlení. "Dezinformace kolem dlažby vznikly předáním špatných informací," uvedl mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Dodal, že sice potvrdil plánovanou likvidaci kostek, ale jen proto, že i on měl špatné údaje o smlouvě. "Vycházel jsem z prvotní komunikace mezi stavbou a investorem. Až po podrobném prostudování všech dokumentů potvrzujeme dnešní prohlášení náměstka Taubera," uvedl mluvčí Paclt.

Vedení města tak celou kauzu vysvětluje jediným velkým nedorozuměním. "Od počátku je tento materiál v dokumentaci přiznáván městu," tvrdí primátorka Štěpánka Franková.

Je pravda, že smlouva a doplňující dokumentace má tři sta stránek. Jenže v ní se vůbec nic o předání kostek městu nepíše. Na rozdíl například od trolejového vedení, kde je výslovně uvedeno, že ho zhotovitel stavby předá městu demontované. Je tak velmi pravděpodobné, že vedení města pouze ustoupilo ze svého původního záměru jen kvůli zveřejnění v tisku.

Šéfové města už dokonce našli viníka veškeré "dezinformace". Jsou jimi úředníci, konkrétně bývalý šéf odboru majetku a investic Jiří Čáň, který k poslednímu březnu na radnici skončil a na jehož informace o osudu žuly se náměstek Tauber ukvapeně spolehl.

Přitom sám Jindřich Tauber na úterní tiskové konferenci města mluvil o tom, že Jiřího Čáně osobně přemlouval, aby mu pomohl s dokončením opravy třídy Míru. "Mysleli jsme si, že by to bylo lepší, protože problematiku detailně zná. Bohužel jsme se nakonec nedomluvili," uvedl Tauber.

Kauza demolice haly za dva miliony byla ve stejném duchu

Čáň přitom skončil na radnici kvůli kauze, která podivný osud dlažebních kostek připomíná. Město před několika měsíci chtělo provést demolici torza sportovní haly v Tyršových sadech.

Přestože o zakázku měl zájem majitel Kovošrotu Petr Jarý s tím, že mu většinu nákladů pokryje prodej šrotu z konstrukce haly a že je ochoten provézt demolici takřka zdarma, vypsal Čáň uzavřené výběrové řízení.

Se souhlasem primátorky a jejích náměstků oslovil pět firem a z nich vzešel vítěz s cenou těsně pod dva miliony korun, tedy těsně pod horní mezí takzvané podlimitní zakázky. Až když na případ upozornila MF DNES, vypsalo město nové otevřené výběrové řízení.

Vítězná firma se zavázala halu zbořit a ještě městu zaplatit sto tisíc korun. Tehdy rovněž politici označili za viníka dvoumilionového úniku z veřejných peněz šéfa investic Jiřího Čáně.

Také nyní město nakonec říká, že žulové kostky využije. Poté, co je Syner převeze do areálu městských služeb, odborníci podle magistrátu posoudí, kolik jich je možno dál použít.