Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zastupitelé Pardubic staví tým, který dostane za úkol odkup spalovny

  • 15
Byť pardubické zastupitelstvo v listopadu odmítlo koupit od firmy AVE CZ spalovnu v Rybitví za 35 milionů, sága nekončí. Primátor Charvát začal skládat tým politiků, který bude chtít vyjednat pro město lepší podmínky nákupu odstaveného zařízení.

Pardubické zastupitelstvo od posledních voleb rozhodně netrpí přehnanou jednotou a porozuměním. Každé jednání se rychle promění v hodinové martyrium plné osobních útoků, narážek a popichování.

Nyní se však zdá, že by válečná sekyra mezi vládním hnutím ANO a opozicí mohla být zakopána. Začíná se totiž skládat společná skupina zastupitelů ze všech zvolených stran. Důvod tak nezvyklého kroku? Strach z toho, že jednou se přece jen v Rybitví začne pálit až 20 tisíc tun chemikálií ročně.

„Začínáme pracovat na složení vyjednávacího týmu, který se bude skládat hlavně ze šéfů zastupitelských klubů všech stran. Uvidíme, jestli se mu podaří dojednat s firmou AVE CZ lepší podmínky odkupu zařízení, než jsem domluvil já,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Ten s manažery společnosti, která patří majiteli fotbalové Sparty Praha Danielu Křetínskému, jednal dlouhé měsíce. Nakonec donesl do zastupitelstva návrh, aby město odkoupilo spalovnu za 35 milionů korun, a tím definitivně zlikvidovalo možnost, že by se nebezpečný odpad na návětrné straně krajského města někdy pálil. Nakonec ale neuspěl.

„O problému spalovny mají v právním státě rozhodnout správní orgány. Město by nemělo dát ani korunu na odkup nějakého podnikatelského záměru, který ani neleží na území města a město s ním nemá vůbec nic společného,“ uvedl třeba zastupitel za ODS Karel Haas, který patřil k nejhlasitějším kritikům materiálu primátora.

Martin Charvát se možná i pod vlivem debaklu, který na radnici zažil, když jeho návrh získal jen 13 hlasů, nechce v dalším vyjednávání příliš angažovat. „Jsem jen jakýmsi mediátorem. Jednání zastupitelů a manažerů budu spíše jen sledovat. Já už jsem svou úlohu splnil. V každém případě je důležité dál jednat. Na 50 tisíc lidí se v petici vyjádřilo, že tady spalovnu nechtějí. To musíme respektovat,“ dodal Charvát s tím, že další kolo jednání se má rozjet od ledna.

Politici chtějí debatovat i proto, že manažeři AVE CZ se zjevně necítí být roky neúspěchů při získávání nutných povolení utlumeni. Naopak se stále tváří, že spalovnu jednou spustí. „Naše společnost bude pokračovat v krocích směřujících ke zprovoznění spalovny, případně k prodeji strategickému investorovi, který projevil o spalovnu zájem,“ říká obchodní ředitel a prokurista AVE CZ Aleš Hampl.

A to stále nemusí být vše. Firma dokonce nepřímo pohrozila, že by zmařenou investici mohla i na městu vymáhat soudně. „V tuto chvíli běží několik soudních a správních řízení. Na základě jejich výsledků určíme po konzultaci s právníky okruh orgánů státní správy a samosprávy, které se podílely na zmaření projektu, a to včetně míry jejich přispění,“ uvedl jednatel firmy AVE CZ Jiří Nováček.

Firma měla zatím přijít o 70 milionů

A u případného soudu by nemuselo jít o vůbec malé peníze. „Co se týče výše zmařené investice, ta je určena posudkem, který byl městu Pardubice předložen, tj. řádově 70 milionů korun, přičemž se tato částka bude v čase ještě postupně zvyšovat, jelikož je nutné na projektu provádět konzervační práce,“ dodal Nováček.

Dá se tak předpokládat, že se politici nyní spojí a udělají vše proto, aby jednání nakonec dopadla dobře pro město Pardubice.

„Rozhodně složení týmu a obnovení debaty s AVE CZ vítám. Firma musí být náš partner a ne soupeř. Věřím, že budeme schopni dohodnout lepší podmínky odkupu zařízení. Škoda jen, že vyjednávací tým nevznikl dříve. Opozice ho požadovala už dávno, ale vedení města na to neslyšelo,“ uvedl lídr opozičních Pardubáků František Brendl.