Senátor Petr Šilar bojuje za zrušení letního času.

Senátor Petr Šilar bojuje za zrušení letního času. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zrušte letní čas, chystá se lobbovat v parlamentu i v Evropě senátor Šilar

  • 127
Podle nového senátora Petra Šilara neustálé přechody ze zimního času na letní a naopak vadí hodně lidem a je třeba se proti nim postavit. Jeho chystaná aktivita má zřejmě větší šanci uspět než někdejší snahy bojovníka proti letnímu času pekaře Stanislava Pecky.

Ten totiž na rozdíl od svého následovníka neměl možnost lobbovat v nejvyšších patrech politiky.

"Pravidelné přechody na letní čas a potom zpátky na středoevropský jsou proti přirozenosti. Část lidí vykolejí a působí negativně na lidský organismus, to jsou prokázané věci. Navíc se potvrdilo, že nepřinášejí ani ekonomický efekt v úsporách energie, kvůli nimž se zaváděly a také způsobují větší ekologickou zátěž. Proto jsem pro návrat k normálnosti," řekl Petr Šilar.

Šilarův neúspěšný politický sok v souboji o křeslo v Senátu Miloslav Soušek však jeho snahy zpochybňuje: nový senátor by si měl prý vybrat vhodnější předmět svého zájmu. "Petr Šilar asi nemá skutečné téma, proto se uchyluje k tak slabému pokusu. Evropu trápí úplně jiná témata," řekl Soušek.

Čerstvý senátor však svůj postoj opírá nejen o názory lidí z venkova, kteří cítí více se zvířaty, pro které, jak Šilar říká, znamenají tyto změny ještě větší stres. Senátor argumentuje i hlasy vědců studujících biorytmy, například profesorky Heleny Illnerové, bývalé předsedkyně Akademie věd.

Šilar chce kvůli času pořádat semináře a psát petice

Pro zrušení letního času chce získat hlasy politiků pořádáním série seminářů na půdě parlamentu, shromažďovat podklady, vyvolat veřejnou diskusi, vytvořit speciální webové stránky, připravit petici a získávat pro ni podpisy lidí, kterým úřední změny času vadí.

Výsledek petice by měl podnítit českou vládu k tomu, aby iniciovala zrušení letního času na půdě Evropské unie. A to třeba i společně s vládami několika dalších zemí, kde jsou silná hnutí proti letnímu času, například v Rakousku, v Polsku či na Slovensku.

Nový senátor, dlouholetý radní Pardubické kraje, někdejší starosta Letohradu a dnešní adept na křeslo starosty v Horní Čermné na Orlickoústecku Petr Šilar se neobává, že by se stal jakýmsi novým Donem Quijotem české politické scény. Není prý snílkem a nestane se symbolem problému, který se sice v praxi dotýká všech lidí, ale může zastínit jeho další politické aktivity.

"Je povinností být v menšině proti masovému klamu. I když se mohu stát Donem Quijotem, pro mě je důležitější, zdali je věc správná, anebo ne. Pokud je správná, stojí za to se o ni porvat, přestože se týká menšiny. Paralelou mohou být větrné elektrárny, jejichž frekvenční vlnění vadí v jejich blízkosti jen asi desetině lidí, ale přesto se při posuzování vlivu jejich stavby na životní prostředí musejí brát kvůli těmto lidem v úvahu a stavět se dál od obydlí," dodal Petr Šilar

Souhlasíte se zrušením letního času?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 25. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1188
Ne
Ne 466