Hlavní vedoucí tábora Lukáš Blažek (uprostřed) i jeho zástupkyně Anna...

Hlavní vedoucí tábora Lukáš Blažek (uprostřed) i jeho zástupkyně Anna Frantalová (vpravo) podle zrušeného verdiktu podcenili bezpečnost při plavecké soutěži, která stála život 17letého mladíka. Podle soudce nebyla nedbalost zjištěna. | foto: Bohumil Roub

Lítost i zloba. Soud zprostil táborové vedoucí viny za utonutí chlapce

  • 6
Chrudimský okresní soud uznal nevinnými dva táborové vedoucí, kterým se při noční hře na přehradě Seč utopil sedmnáctiletý svěřenec. Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce i hochova rodina si ponechali lhůtu pro odvolání.

Na pouhé čtení závěrečných řečí se smrsklo líčení s Lukášem Blažkem a Annou Frantalovou, kteří byli v roce 2010 táborovými vedoucími na přehradě Seč. Přesto se jednání protáhlo na dvě hodiny a nechyběla v něm řádná dávka emocí. Nakonec však skončilo zproštěním obžaloby.

Už státní zástupce Vladimír Kytner svou řečí nečekaně podráždil druhou stranu, jeden z advokátů obžalovaných dokonce řekl, že ho to nadzvedávalo ze židle.

„Jsem přesvědčený, že oba jsou odpovědní za smrt hocha. Nejednalo se o běžné plavání party lidí u břehu, ale o akci se škodlivými následky,“ uvedl Kytner.

Sedmnáctiletý Vojtech Korejtko se totiž utopil, když musel v rámci noční hry vyskočit z jachty asi osmdesát metrů od břehu, doplavat však již nedokázal a neuměli mu pomoci ani jeho tři kamarádi, kteří skočili do vody s ním.

Podobně mluvila i matka utonulého hocha Milena Korejtková. Ta však už dávala více průchod emocím, během řeči musela dokonce několikrát odpočívat.

„Nebyl vůbec domluvený žádný signál pro případ, že by někomu došly síly. Jeho kamarádka, který u něj byla nejblíže, ani netušila, že by mu měla pomoci,“ uvedla Korejtková. „Už nemám energii ani sílu,“ uzavřela svou řeč.

Obhájci se naopak opírali o mocné argumenty, v nichž označili státního zástupce Kytnera za osamoceného ve snaze za každou cenu najít viníka. Před ním totiž odmítli obžalovat oba mladé lidi dva chrudimští státní zástupci, uvedli, že k tomu nevidí žádné důvody. A během dovolání k Nejvyššímu soudu se za jejich názor dokonce postavil Kytnerův nadřízený, vrchní státní zástupce.

Trestána má být bezohlednost, ne údajné opomenutí

Soudce René Tinz však byl povinován vyhovět především nejvyššímu soudu. A ten jasně uvedl, že trest není na místě.

„Trestána má být transparentní nedbalost, nečinnost, laxnost, hazardérství či bezohlednost k životům, nikoli snad údajné opomenutí přesně neznámých a ničím nestanovených opatření. Zpětně domýšlet a konstruovat, co všechno mohli a měli obvinění učinit, se jeví jako nepatřičné,“ stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Věrou Kůrkovou.

Podle jednoho z advokátů, Pavla Jelínka, proto soudce ani neměl jinou možnost než vynést osvobozující rozsudek. Zatímco státní zástupce přijal prohru s klidem, matka utonulého hocha už během čtení rozsudku nedokázala zadržet emoce.

Dohra přišla před soudní budovou. Milena Korejtková tady měla řeč k oběma bývalým vedoucím. „Jste zodpovědný za smrt mého syna a přeji si, abyste s tím žil až do konce života. Nejde o hledání viníka, ale o hledání pravdy a vy tu pravdu znáte,“ řekla Lukáši Blažkovu emotivním hlasem.

Celý soud se už přitom vleče několik let. V roce 2011 chrudimský soud uznal oba obžalované nevinnými. Státní zástupce se však odvolal a případ dostal na stůl Krajský soud v Hradci Králové. Od něj si jej převzal Městský soud v Praze a ten vrátil případ do Chrudimi tím, že jsou vinni. Soudce vyhověl a oběma dal roční podmínku s dvouletým odkladem. Tento rozsudek zrušil až nejvyšší soud.