K násilným činům podle police dochází nejčastěji v rodinách.

K násilným činům podle police dochází nejčastěji v rodinách. | foto: Profimedia.cz

V Pardubickém kraji vyšetřuje policie zneužívání dětí častěji než jinde

  • 1
Podle čísel policejních statistik je po Praze nejvíce případů sexuálního násilí na dětech v Pardubickém kraji. Policii na stopu často přivedou organizace, které s dětmi pracují, jako je třeba Bílý kruh bezpečí.

Policejní prezidium zveřejnilo varovnou zprávu o tom, že postupně klesá věk znásilněných mladistvých. Za vztyčeným prstem vedení policie zůstala skryta informace o tom, že v tomto ohledu vede Pardubický kraj před ostatními regiony "o několik délek".

Loňská registrovaná znásilnění nezletilých

Hlavní město Praha 18
Jihočeský 9
Jihomoravský 10
Karlovarský 7
Vysočina 2
Královéhradecký 9
Liberecký 7
Moravskoslezský 9
Olomoucký 5
Pardubický 13
Plzeňský 7
Středočeský 4
Ústecký 6
Zlínský 3

Celkem 109

Registrované skutky v minulých letech (celkem ČR)

2010 69
2011 120
2012 134
2013 109

Nejvíce znásilněných ve věku do čtrnácti let zaregistrovali loni v Praze, policie tu zjistila celkem osmnáct případů. Že je tato kriminalita nejvíce zastoupena v hlavním městě, asi nikoho nepřekvapí, jenomže v Pardubickém kraji jich bylo třináct.

Vezmeme-li v potaz, že v Praze je více než dvojnásobek lidí, vychází Pardubický kraj jako region, kde jsou násilné činy na dětech velmi časté. Je to dílo jednoho násilníka, kterého policie nemůže dopadnout, nebo je Pardubický kraj skutečně nezáviděníhodně výjimečný?

"Jedná se o jednotlivé případy, nikoliv o sérii případů. Většina z nich se odehrává v užší či širší rodině," uvedl vedoucí odboru obecné kriminality Milan Šimek. Dodal, že se často toto jednání vyskytuje v sociálně slabších či vyloučených lokalitách.

Jenomže takové rodiny se vyskytují i v jiných krajích. A ten náš rozhodně nepatří mezi ty, kde by byl výskyt podobných rodinných prostředí vyšší než v jiných regionech.

Přitom například na Vysočině loni zaznamenali jen dva podobné případy, ve Zlínském kraji to byly tři kriminální činy. Ale i v krajích, kde jsou nejvíce zastoupeny sociálně málo přizpůsobivé rodiny, mají "lepší čísla".

V Moravskoslezském kraji zaznamenali loni devět případů znásilnění dětí, v Ústeckém to bylo šest případů. A opět se jedná o kraje, kde žije více lidí, takže relativní čísla by pro pardubický region vycházela ještě nepříznivěji.

Vedení policie ale říká, že statistika je také obrazem jejich dobré práce. "Zjištěných třináct skutků je i důsledek toho, že se v našem kraji daří v rámci dobré práce kriminalistů tuto obvykle skrytou kriminalitu zjišťovat a objasňovat," uvedl Šimek.

Statistiky jsou vizitkou naší práce

Navíc poukazuje na to, že mají dobrou spolupráci s organizacemi zabývajícími se prací s dětmi a mládeží. "Většina oznámení skutečně pochází právě z těchto odborných míst, jakými jsou třeba Bílý kruh bezpečí, a nikoliv od samotných obětí," dodala krajská policejní mluvčí Jitka Vavřinová.

Podobné organizace ale působí po celé republice, mluvčí Vavřinová však rozhodně popřela, že by Pardubický kraj byl rájem pedofilních násilníků.

"Případ takzvaně z ulice, tedy kdy dojde ke znásilnění neznámé osoby ve veřejném prostoru, jsme loni zaznamenali jeden a pachatele už jsme dopadli," uvedla mluvčí.

Dopadnout násilníka se detektivům podařilo před pár dny. Spáchal celkem tři znásilnění, z toho v jednom případě skutečně zneužil třináctiletou dívku v Pardubicích v lokalitě U trojice. Ke všem případům se přiznal, policie však očekává, že by jich mohlo být i více.

Vavřinová ke zveřejněným statistikám ještě dodala, že se změnou trestního zákoníku již není znásilnění výhradně násilný pohlavní styk, ale i jakýkoliv sexuálně motivovaný fyzický kontakt s nezletilou obětí.