Torzo sportovní haly by mělo brzy zmizet. Výběrové řízení na její demolici se...

Torzo sportovní haly by mělo brzy zmizet. Výběrové řízení na její demolici se ale muselo opakovat. | foto: Michal Klíma, MAFRA

To je úlet, řekl a zabránil politikům zbytečně utratit miliony

  • 18
Demolice torza sportovní haly v pardubických Tyršových sadech nejenže nebude stát dva miliony korun, jež chtěla radnice původně zaplatit, ale město ještě navíc dostane za odvezený materiál přes sto tisíc korun.

"Tak tohle je naprostý úlet, co blázní, vždyť já bych to udělal zadarmo." Takhle znějící telefonát do redakce MF DNES před pár týdny ušetřil pardubickým daňovým poplatníkům přes dva miliony korun.

Na druhém konci linky tehdy byl Petr Jarý. Šéf společnosti Kovošrot Jarý, který se zlobil, že výběrové řízení vyhrála firma, která si za odstranění haly řekla o dva miliony.

A teď se ukázalo, že měl pravdu. V novém výběrovém řízení totiž karlovarská stavební společnost Abajo nabídla, že zlikviduje halu zadarmo a ještě k tomu zaplatí městu kolem sto dvaceti tisíc korun.

"Neoficiálně už jsem se doslechl, že bychom měli vyhrát. Chceme do toho jít společně ve sdružení s Kovošrotem," uvedl jednatel karlovarské firmy Abajo Antonín Seménka.

Pátrání po strůjci předražené zakázky pokračuje

Jenomže zatímco výběrové řízení skončilo, pátrání po tom, kdo chtěl, aby peníze za předraženou zakázku skončily v pardubické společnosti Sk Eko, bude pokračovat.

Zodpovědný náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber, který má demolici ve své působnosti, na úterní tiskové konferenci nechtěl další kolo výběrového řízení vůbec komentovat.

"Zatím nic uzavřeného není. Nemůžu tedy nic bližšího říct, sice jsme obálky už otevřeli, ale běží lhůta firem na odvolání," řekl Tauber.

Když se ho redaktor MF DNES zeptal, jestli cena oproti původním dvěma milionům o hodně klesla, jen pokýval hlavou, že ano. "Skutečně teď nemůžu nic říct," dodal.

Jenomže náměstek ještě v říjnu seděl v komisi pro posouzení nabídek a byl také jedním z těch, kteří odsouhlasili, že radnice dá za demolici dva miliony korun. Spolu s ním se na celé akci podíleli ještě náměstek primátorky Michal Koláček a šéf odboru majetku a investic Jiří Čáň.

Všichni od první chvíle shazují vinu jeden na druhého. Politici říkají, že za vše může odpovědný úředník. "Firmy zvou do soutěže úředníci, kteří tomu rozumí. My jako politici do toho prakticky nezasahujeme," uvedl Tauber.

Čáň zase říká, že vše dělal v souladu s požadavky politiků. "Já jsem splnil vše, co jsem měl, dle příslušných směrnic a zákonů. Předložil jsem vedení to, co jsem jim měl předložit, konečné rozhodnutí bylo na vedení města," uvedl šéf investic.

I radní se musí pídit po dalších informacích

Teď je však celý případ tak trochu zahalený tajemstvím, k informacím se nedostali ani členové rady města, kteří se chtěli Taubera zeptat na průběh nového výběrového řízení.

"Asi se ukázalo, že něco není v pořádku. Budu se muset po dalších informacích doslova pídit, abych se něco dozvěděl," řekl další z náměstků František Brendl.

Dodal, že podle něj by za pokus dostat z městské kasy dva miliony měla být vyvozena jasná zodpovědnost zúčastněných osob.

"Myslím, že je tam zřejmá odpovědnost úředníka Čáně. Je třeba proto jasně ukázat na toho, kdo chtěl milionovou škodu způsobit," dodal Brendl.

,