Loni Zlatou přilbu vyhrál Polák Grzegorz Walasek.

Loni Zlatou přilbu vyhrál Polák Grzegorz Walasek. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zlatá přilba pro vítěze je pokaždé originál. Liší se ve zdobení

  • 0
Se Svítkově v Pardubicích se už v neděli pojede pětašedesátý ročník plochodrážního závodu Zlatá přilba. Pardubický zlatník se na ni už měsíc připravuje - stejně jako v předchozích letech, i letos vyrábí cenu pro vítěze. Každá zlatá přilba, kterou vyrobí, je přitom originál. Vždy ji ozdobí trochu jinak.

"Zvláštnost zlaté přilby je, že není putovní, kdo ji vyhraje, si ji také odveze," řekl pardubický zlatník Pavel Lejhanec. Každé září má o práci postaráno - už od začátku 90. let totiž vyrábí přilbu pro vítěze slavného závodu.

Tradiční závod letos slaví půlkulaté výročí. Na ploché dráze v Pardubicích se pojede 65. ročník. Letos Lejhanec ozdobil helmu kolem dokola porcelanitem, kterému se někdy říká porcelánový jaspis.

Zlatník si nechal vytěžit dva kameny velké jako pěst u hradu Kunětická hora. V minulosti na přilbu dával brilianty nebo almandiny, což je druh granátu. "I na příští rok vymyslím něco nového," řekl.

Tradičně na helmě bývá český znak, jméno závodu a kožení z jemné kůže v pardubických barvách, červené a bílé. Každý rok se samozřejmě mění číslo ročníku. Jméno vítěze se na přilbu už nevyrývá. Helma mívá přibližně stejné míry, což býval v minulosti problém. Každý vítěz má jinak velkou hlavu, a tak jim často moc dobře nepadla. Zlatník to ale vyřešil pěnovou výplní.

Na helmě se vystřídá pět profesionálů

"Kdyby mi z motoklubu nahlásili, kdo vyhraje, změřil bych mu hlavu a udělal helmu na míru. Pěnová výplň se už přizpůsobí každé hlavě. Nasadím ji vítězovi jen větší nebo menší silou do správné polohy," uvedl Lejhanec.

Prvotní práce na trofeji začínají v továrně, která se zabývá tavením a válcování stříbrného plechu. Poté je nutné vytlačit polotovar do tvaru helmy. Pak se rovná a brousí její povrch. Později dostane přilbu do ruky rytec. Když práce dokončí, na helmu se také připevní kožení a polodrahokamy.

"Na přilbě se podílí pět řemesel, které jsou příbuzné se zlatnickou prací. Jako poslední přichází na řadu broušení a leštění do nejjemnějšího povrchu. Helma se také musí pozlatit, což se dělá galvanicky, ponoří se do chemické lázně se stejnosměrným proudem. Zlata na helmě bývá několik gramů," popsal Lejhanec.

V zásobě mívá několik polotovarů i kožení, kdyby se něco nepovedlo, aby stihl trofej včas dokončit. Týden pak bývá vystavena v jeho obchodě na třídě Míru, než ji v neděli převeze na plochodrážní stadion a předá při slavnostním ceremoniálu vítězi.