Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Za opaření kojence dostala matka podmínku, úmysl soud neprokázal

  • 9
S podmínkou odešla od pardubické pobočky krajského soudu třicetiletá žena, která podle obžaloby ponořila svého půlročního syna ponořila do vaničky s horkou vodou. Způsobila mu popáleniny přibližně na třetině těla. Soud rozhodl, že tak učinila z nedbalosti.

Zatímco obžaloba trvala na tom, že jednání matky loni v říjnu bylo úmyslné, obhájkyně ženy se snažila soud přesvědčit, že šlo o nešťastnou náhodu (více čtěte zde).

Soud uznal, že se žena činu dopustila, dal jí ale za pravdu, že nešlo o úmysl. Vyměřil podmíněný roční trest s tříletou zkušební dobou.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová požadovala za těžké ublížení na zdraví trest nad spodní hranicí sazby, která se pohybuje v rozmezí 5 až 12 let za mřížemi. Obhájkyně matky Barbora Kovaříková se snažila překvalifikovat obvinění na ublížení na zdraví z nedbalosti. Po vynesení verdiktu přesto nebyla spokojená.

„Máme za to, že nebyla způsobená těžká újma,“ uvedla Kovaříková, která si ponechala lhůtu na odvolání. Státní zástupkyně se odvolala na místě, případem se proto bude zabývat vrchní soud.

Pracovnice „azyláku“ ženu podpořily

Obžalovaná žena působila klidným dojmem a nedala na sobě znát žádné emoce. Promluvila pouze na dotaz soudce, a to jednoslovně. Jinak měla pohled sklopený k zemi. Podle rozhodnutí soudu musí zaplatit pojišťovně náklady na léčbu ve výši 76,5 tisíce korun.

Ženě mohla pomoci úterní výpověď tří svědkyň z řad zaměstnankyň azylového domu Na Spravedlnosti, které shodně uvedly, že se matka až do incidentu starala o syna dobře a bezproblémově.

Předseda soudního senátu Roman Drahný ve zdůvodnění uvedl, že rozhodnutí bylo těžké. Vina sice byla prokázána, ale důkazy byly nepřímé. V době koupání totiž byla matka s dítětem sama.

Soudce dále uvedl, že žena „není hodna funkce matky“, ovšem že mateřství nelze žádnými zákonnými prostředky zakázat. Podle znalkyně žena nepoužívala nikdy antikoncepci a plánovala rodit další děti. O plánovaného čtvrtého potomka přitom přišla před zhruba dvěma týdny, kdy potratila v 21. týdnu těhotenství.

Půlroční kojenec, který figuroval v souzeném případu, skončil s popáleninami I. a II. stupně na 32 procentech těla v nemocnici. Podle posudků se musela teplota vody ve vaničce pohybovat mezi 50 až 60 stupni Celsia, což potvrdila i rekonstrukce události. Přijatelná hranice pro pokožku je přitom 42 stupňů.

Podle znalkyň je žena nevyzrálá

Před soudem ještě předtím přednesla své závěry dvojice znalkyň z oboru psychologie a psychiatrie. Lenka Čermáková prezentovala obsáhlý popis vlastností a charakteru obžalované zpracovaný na základě výpovědi matky, jejíž intelektuální schopnosti jsou podle závěrů podprůměrné.

„Je nevyzrálá, ovlivnitelná, jednoduchá a dopředu nepromýšlí důsledky svých činů,“ uvedla mimo jiné Čermáková, podle jejíchž závěrů se může k dítěti chovat destruktivně a není schopná zvládnout mateřství.

O tom svědčí i fakt, že její dvě dcery z předchozího vztahu soud svěřil do péče matce obžalované. U ní skončil i půlroční chlapec. Ve čtvrtek také poprvé zaznělo, že obě dcery ve věku sedm a osm let byly zdravotně zanedbávané a skončily proto v nemocnici.

Tvrzení o „zatmění před očima“ bylo prý účelové

Obžalovaná se při výslechu na policii hájila, že „měla zatmění před očima“. To však státní zástupkyně na základě přednesených posudků vyvracela.

„Nevím, jak mohla mít zatmění. Je to ryze účelové tvrzení,“ řekla státní zástupkyně.

Podle znalkyně v oboru psychiatrie Michaely Málkové obžalovaná netrpí žádnou duševní poruchou. „Rozpoznávací a ovládací schopnosti v době činu byly zachovalé,“ uvedla Málková.

Podle znalkyň i státní zástupkyně obžalovaná záměrně měnila výpovědi, aby se vymanila z viny. Její jednání bylo podle nich vědomé, plánované a promyšlené.

Jak matka sama před soudem přiznala, věděla, že do vaničky napustila z bojleru horkou vodu. Páka přitom byla nastavená na maximální možnou teplotu. Vodu ani nezkontrolovala a syna do ní přesto na několik vteřin položila. Ani přitom se však prý vody nedotkla a páru rovněž necítila.

Partnerské spory k činu nevedly

Matka údajně jednala důvodu neutěšené partnerské situace. Podle obžaloby jí přítel nevěnoval dostatečnou pozornost. Důvodem měl být fakt, že ona žila v Pardubicích a její druh pobýval trvale na ubytovně v Sadské na Nymbursku, kde pracuje. Za ženou i synem však pravidelně dojížděl.

Žena to špatně snášela a chtěla, aby se přítel přestěhoval za nimi. To však nebylo kvůli jeho práci možné. Navíc měla podezření, že ji chce přítel opustit a přestěhovat se trvale na Slovensko. „Použila syna jako nástroj nenávisti, zklamání a nezvládnutého hněvu vůči svému druhovi,“ řekla Faltusová.

Soudce však řekl, problémy ve vztahu nebyly takové, aby měly na chování ženy vliv.