Přírodní útvary v Železných horách nabízejí zajímavé scenérie.

Přírodní útvary v Železných horách nabízejí zajímavé scenérie. | foto: archiv Geoparku Železné hory

Po Litomyšli chce získat značku UNESCO i geopark v Železných horách

  • 2
Značkou UNESCO by se nemusel v Pardubickém kraji chlubit jen zámek v Litomyšli. O zařazení do sítě celosvětové organizace usiluje geopark Železné hory. O úspěchu se bude rozhodovat během roku.

Globální geopark UNESCO. Tak by mohla znít za čas značka pro Železné hory. Pokud zřizovatelé zdejšího geoparku uspějí se svou žádostí. Ta je již podaná, během příštích měsíců o ní budou hodnotitelé z UNESCO rozhodovat. Značka globálního parku však bude mít jiný charakter než ta, která nyní chrání zámek v Litomyšli.

„Památky UNESCO nebo památky nehmotného kulturního dědictví známky dostávají prakticky na dobu neurčitou. Pokud my obdržíme certifikát, tak bude na čtyři roky. Poté budeme muset svoji pozici obhajovat. Navíc budeme muset dokázat, že jsme udělali pokrok. Oproti klasickým památkám UNESCO tak geoparky budou muset území zdokonalovat a rozvíjet,“ uvedl Jan Doucek ze společnosti Vodní zdroje Chrudim, která stojí za existencí geoparku.

Území by mohlo být teprve druhým geoparkem v republice

Železné hory by se tak mohly připojit k dosud jedinému území, které má značku UNESCO v zemi.

„V České republice máme prozatím jeden Globální geopark UNESCO, kterým je Geopark Český ráj s mimořádným geologickým dědictvím nejen v podobě proslavených pískovcových skalních měst nebo vulkanického Kozákova. Jako další se o tuto značku bude ucházet právě geopark Železné hory,“ uvedla předsedkyně Rady národních geoparků Martina Pásková.

Národní geopark Železné hory je přitom specifický v tom, že ho zřizuje soukromý subjekt, což není v rámci celé Evropy běžné.

„Pro nás je samozřejmě značka UNESCO důležitá. A to se domnívám, že v České republice zatím nemá až takový zvuk jako v zahraničí. Pokud se však návštěvníci podívají na polohu Železných hor, uvidí, že na jedné straně je Kutná Hora, na další rámují Žďár nad Sázavou a třetím lákadlem je Litomyšl. Do budoucna by tak i geopark mohl být cílem, který spojí tři turistická centra,“ uvedl Doucek.

Rozhodnutí by mohli znát až ke konci roku

Žádost o zařazení do celosvětové sítě nyní čeká několik měsíců trvající řízení.

„Odeslali jsme nominační dokumentaci plus sebehodnotící formulář. Do konce března je termín, kdy nám mají přijít případné připomínky, které bychom měli zodpovědět. Na začátku léta by k nám měli přijet dva hodnotitelé. Ti také mimo jiné porovnají svoje pozorování s naším hodnotícím formulářem. Rozhodnutí, zda máme šanci získat značku UNESCO, by mělo být známo v listopadu,“ řekl Doucek.

Podle něj nejsou šance geoparku malé. „Železné hory na zisk certifikátu mají. V první řadě tedy díky geologii. Tu je potřeba zmínit, i když geopark není jen o ní. Po geoturistické stránce se nám za poslední roky povedlo udělat velké množství aktivit. Fungují naučné stezky, expozice, nyní chystáme východní bránu do geoparku na Pasíčkách,“ dodal.

Na území geoparku se nachází více než sto významných geotopů, což jsou vědecky i turisticky výjimečné lokality. Železné hory jsou navíc už nyní protkány sítí značených turistických a naučných tras, cyklotras a jezdeckých stezek.