Voda (Ilustrační snímek)

Voda (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Většina vodárenských firem v Pardubickém kraji chce zdražovat

  • 5
S novým rokem čeká domácnosti další zdražování vody. Zvýšení cen vodného a stočného ale tentokrát nebude dramatické. Průměrná domácnost přesto zaplatí až o tisíc korun za rok více než dosud.

S výjimkou Litomyšle bude od ledna voda ve městech dražší. Čtyřčlenná rodina se spotřebou sto padesáti kubíků vody za rok dnes platí kolem deseti tisíc korun. V závislosti na lokalitě to může být příští rok až o tisíc korun více.

O ceně vody pro Pardubicko a Chrudimsko je známo jen to, že bude vyšší. Například v Moravské Třebové však už lidé mají jistotu, že zaplatí o bezmála osm procent víc než letos.

"Když se teď bude platit pětaosmdesát korun za kubík, tak to je dost drsné. Tolik snad jinde na Svitavsku nikde neplatí," říká důchodce Stanislav Nováček z Moravské Třebové.

Má pravdu. Právě v Moravské Třebové mají spolu s Chrudimí a Pardubicemi za vodné a stočné jednu z nejvyšších cen v kraji. Chrudimské odběratele podle ředitele tamější Vodárenské společnosti Romana Peška žádné dramatické zvýšení ceny nečeká.

Pokles spotřeby vody se zastavil

Na rozdíl od předchozích let se totiž zastavil pokles spotřeby, a tak by měl být růst cen vodného a stočného mírnější, než v minulých letech. Konečnou kalkulaci nicméně ještě firma nesdělila. "Tu musí schválit Vodovody a kanalizace Chrudim," uvedl Pešek.

Jaká bude cena vody

Ceny vodného a stočného včetně DPH za 1 m3 v Kč (rok 2013 je předpoklad).
Město 2012/2013
Litomyšl 52,30/52,30
Mor. Třebová 77,50/83,47
Skuteč 73,25/74,25
Svitavy 66,30/67,52
Ústí nad Orl. 66,58/71,24
Vysoké Mýto 61,14/65,17
Chrudim* 72,44/zvýší se
Pardubice 77,10/zvýší se
* Součástí ceny je roční pevná částka 1983,60 Kč

Nové ceny zatím nechtějí lidem prozradit ani ve Vodovodech a kanalizacích Pardubice. "Ceny nahoru půjdou určitě. O kolik to ale bude, je předčasné spekulovat. Máme připraveno pět variant a uvidíme, kterou z nich nakonec nejvyšší orgány společnosti schválí," uvedl ředitel Josef Fedák.

Všichni dodavatelé vody tvrdí, že hlavním důvodem zdražování je zvyšování cen pohonných hmot, které se promítají jak do přímých nákladů, tak do nakupovaných služeb. Roli hraje také předpokládaný růst cen elektrické energie.

Jako jediný důvod zvýšené ceny vody v Ústí nad Orlicí pak jednatel společnosti TEPVOS Václav Knejp uvádí, že budoucí cenový vývoj je důsledkem nedávno zahájených prací na kanalizaci a čistírně odpadních vod.

Nejlevnější vodu mají v Litomyšli

Mezi jednotlivými vodárenskými společnostmi jsou velké cenové rozdíly. Například v Litomyšli mají vodu stále jednu z nejlevnějších nejen v kraji, ale i v celé zemi.

Za kubík i se stočným tu zaplatí něco přes padesát korun a podle Věry Kopecké z tamější společnosti Vodovody nehodlají ceny zvyšovat ani v příštím roce.

"Naším hlavním cílem je udržet ve městě co nejnižší cenu vodného a stočného. To se nám daří díky minimalizaci režijních nákladů, zaměstnávání malého počtu zaměstnanců, ale i uzavíráním výhodných dlouhodobých smluv s dodavateli," vysvětluje jednatel litomyšlské společnosti Vodovody spol. s r.o. Ladislav Könyü. Chce prý dokázat, že malá soukromá firma může provozovat vodovod a kanalizaci levněji, než velké nadnárodní společnosti.