Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Hledají se zdravotní sestry, u jména jim nesmí chybět titul

  • 3
Dříve zdravotní sestra se střední školou mohla dělat vše. Teď skoro na všechno potřebuje vysokou školu nebo alespoň titul DiS. za jménem. Takto kvalifikovaných sester je ale v kraji málo. Střední zdravotnická škola v Ústí nad Orlicí proto hodlá otevřít vyšší odbornou školu.

Zdánlivě má Pardubický kraj zdravotnických škol dost. Čtyři střední zdravotnické školy a vysoká škola s bakalářským a magisterským oborem na region s půl milionem obyvatel by měly stačit. Ale patrně tomu tak není.

Nemocnice si stěžují, že nemohou sehnat sestry, které mají vysokou nebo alespoň vyšší odbornou školu. Střední zdravotnická škola Ústí nad Orlicí se proto rozhodla, že se pokusí prosadit otevření vyšší odborné školy, jejíž absolventi by získali titul diplomovaný specialista - DiS. Krajští politici dávají opatrně najevo, že by plán školy mohli podpořit.

„Vidíme, že na trhu stále klesá počet zdravotních sester. Navíc bych ráda umožnila studentům z našeho regionu pokračovat ve studiu, aniž by museli dojíždět do jiných měst,“ uvedla Lenka Podzimková, ředitelka Střední zdravotnické školy Ústí nad Orlicí.

Škola musí získat souhlas Pardubického kraje, ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví. Kraj se zatím tváří vstřícně. Plán zdravotnické školy má podle hejtmanství logiku, protože sestry s vyšší kvalifikací skutečně chybějí.

I na poskytování domácí péče je potřeba vyšší vzdělání

„Je nutné rozumně zvážit, zda by nebylo vhodné pro východní část kraje zřídit vyšší odbornou školu, jelikož postavení a pravomoci sester s vysokoškolským a vyšším odborným vzděláním jsou totožné, stejně tak platové ohodnocení,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Dodal, že oproti minulosti neumožňuje současný stav zdravotnickým asistentům například odebírat pacientům krev. U některých činností pak musejí být doprovázeni sestrou s vysokoškolským nebo vyšším odborným vzděláním.

„Tento stav pak značně komplikuje provoz na pracovišti,“ dodal hejtman Pardubického kraje Netolický. Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald uvedl, že s nedostatkem zdravotních sester bojuje především nemocnice v Pardubicích. „Pardubické nemocnici chybějí zejména kvalifikované zdravotní sestry na intenzivní péči,“ uvedl Gottvald.

Problémy ale spočívají nejen v kvalifikaci, ale i v odměňování. Zdravotní sestry a další nelékařský personál v pardubické nemocnici loni předaly vedení společnosti petici, v níž si stěžovaly na nízké platy. Vedení nemocnice jim letos vyhovělo, jejich základní mzdy letos vzrostly o pět procent. Nejde však jen o problémy nemocnic, ale také například o poskytování domácí péče.

„Aby mohla sestra pracovat například jako ošetřovatelka pro domácí péči, musí studovat minimálně vyšší nebo vysokou školu,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek, do jehož gesce spadá oblast zdravotnictví.