Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lidé protestují proti znovuotevření muničního skladu na Chrudimsku

  • 3
Obchodníci s vojenskou technikou chtějí po patnácti letech znovu zprovoznit starý muniční sklad v Chrasti u Chrudimi. A to se vůbec nelíbí obyvatelům města i okolí.

„Nemám sice úplné informace, ale také sdílím strach s ostatními občany města. Po zkušenostech s jinými místy v republice by nikdo nebyl nadšený,“ řekla kronikářka Chrasti Ivana Mrázková.

„Náš oficiální postoj je, že bychom byli neradi, kdyby tam zbrojaři byli, ale oni tvrdí, že jim bráníme v podnikání. Víme, co se stalo ve Vrběticích, takže z muničního skladu obavy máme. Tyhle věci by měl mít na starosti stát, podobně jako v Květné u Poličky, pak by nám to tolik nevadilo,“ řekl starosta sousední obce Smrček Miroslav Brychnáč.

Přes stovku tun munice a střeliva chce do Chrasti dovážet a skladovat pražská společnost Jaro. Její výrobní ředitel Lukáš Kozák tvrdí, že žádné výbušniny a trhaviny v areálu skladovat nebude. Na další informace je skoupý. Bezpečnostní zprávu mají k dispozici pouze účastníci řízení.

Obyvatelé Chrasti již podepisují proti zbrojaři petici. „O petici jsem vícekrát slyšela, oficiálně jsem dostala stanovisko občanů jedné místní části, které bude odesláno na Krajský úřad. Osobně mám stejný názor jako většina chrasteckých občanů, ale zveřejním ho až po jednání rady ve čtvrtek příští týden,“ řekla starostka Martina Lacmanová.

Krajský úřad Pardubického kraje bude při schvalování bezpečnostní zprávy společnosti Jaro postupovat podle zákona o prevenci závažných havárií.

„Na základě vyjádření ministerstva životního prostředí a dotčených orgánů veřejné správy, dotčených obcí a veřejnosti krajský úřad dokumentaci schválí nebo vyzve společnost k odstranění zjištěných nedostatků, a to do 90 dní od předání dokumentace, tedy do 15. prosince 2015,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Kateřina Procházková Skůpová.

Muniční sklad v Chrasti u Chrudimi vznikl v roce 1948 a sloužil nejprve dělostřelcům, později leteckému týlu. Armáda v něm skladovala vysoce nebezpečný materiál, například rakety určené pro stíhací letadla. Zanikl v roce 2000.