V Letohradě už podomním a pouličním prodejcům hrozí nemalé pokuty. (Ilustrační foto)

V Letohradě už podomním a pouličním prodejcům hrozí nemalé pokuty. (Ilustrační foto) | foto: archiv, MF DNES

Zbraň na podomní obchodníky je účinná. Kvůli vyhlášce narazili

  • 5
Snad v každé domácnosti se už lidé setkali s tím, že zazvoní podomní prodejce, který nabízí změnu telefonního operátora, exkluzivní kosmetiku či přechod k novému dodavateli elektrické energie nebo plynu. Všechno samozřejmě výhodně a levněji.

Přesně tak to bylo minulý týden v Letohradě, kde dva muži nabízeli změnu dodavatele energií. I přesto, že ve městě mají novou vyhlášku, která podomní prodej zakazuje.

Odstoupení od smlouvy

Na nepoctivé praktiky při podomním prodeji pamatuje i občanský zákoník. Pokud už někdo přece jen podlehne pokušení a „výhodnou“ smlouvu podepíše, stále ještě nemusí zoufat. Podle § 57 odst. 1 občanského zákoníku může spotřebitel odstoupit bez udání důvodu a bez jakékoliv sankce. Od smlouvy je třeba odstoupit písemně do 14 dnů od jejího uzavření. Vždy je třeba poslat je doporučeně s dodejkou, potvrzením, že byl dopis doručen včas, a nechat si kopii.

Nerespektovali ani upozornění radnice, kde jim tuhle skutečnost oznámili. Po městě naopak chodili a tvrdili, že jdou se souhlasem starosty.

Teď se ukázalo, že vyhláška, kterou chystají i v dalších městech, na ně zabírá. Oběma prodejcům hrozí pokuta až 30 tisíc korun.

"Já jim to podepsala, to jo, ale už je to vyřízený. Nechci s tou firmou nic mít," řekla obyvatelka Letohradu, která minulý týden smlouvu zástupcům Bohemia Energy podepsala.

Své jméno uvést nechce, redakce je nicméně zná. Minulý týden jí ale do smíchu moc nebylo. Když zjistila všechny podmínky a přechod k novému dodavateli chtěla zrušit, moc vlídní na ni v Bohemia Energy nebyli a tvrdili, že když jednou podepsala, zpátky to už vzít nemůže.

O dva domy dál podepsal dvěma zástupcům společnosti smlouvu další letohradský obyvatel. Průběh byl velmi podobný. A podobné byly i argumenty, podle nichž nelze smlouvu zrušit. Pomoci museli až na městském úřadu a městské policii.

Petra Kubíčka a Jana Vondráčka, kteří energii lidem v Letohradě i přes zákaz nabízeli, teď čeká správní řízení, v němž mohou dostat pokutu až třicet tisíc.

Pro porušení etického kodexu jim údajně hrozí také sankce společnosti, kterou zastupovali. Tvrdí to alespoň mluvčí Bohemia Energy, podle níž není vyloučeno ani ukončení spolupráce.

"O případu víme a zjednali jsme nápravu. Potíže v Letohradě nakonec vyřešil náš obchodní ředitel," řekla Šťastná, podle níž nejde o běžný postup prodejců, ale individuální selhání zástupců.

Právě kvůli podobným případům prý ve firmě zavedli takzvané verifikační hovory. V nich případné zákazníky kontaktují telefonicky a ověřují si, zda s podmínkami smlouvy souhlasí.

"Smlouvy začínají platit teprve poté, co svůj souhlas zákazníci v tomto hovoru potvrdí," dodala mluvčí. Potíž je ale v tom, že tohle lidé při podpisu smlouvy nevědí.

V Letohradě zakázali podomní prodej městskou vyhláškou v kraji jako první. Teď je následovali v Chrudimi, kde mají čerstvě schválený tržní řád, který ve městě podomní a pochůzkový prodej zakazuje.

Zatímco v Pardubicích nebo Svitavách s podobným opatřením zatím nepočítají, za čtrnáct dnů budou vyhlášku o úplném zákazu projednávat také v Ústí nad Orlicí.

Na co si dát pozor? Dobře čtěte, co podepisujete

Ne všichni podomní prodejci musí být nutně podvodníky, lumpy a násilníky. I přesto je dobré dbát na svoji osobní bezpečnost a držet se několika základních pravidel.

"Nikdy nepouštějte do bytu nikoho cizího, pokud jste doma sami. Neznámá osoba sice může vypadat jako slušný člověk, ale když později odhalí své skutečné úmysly, může být už pozdě," řekla psycholožka Jarmila Hamplová.

Znepříjemnit život ale dokážou lidem i skuteční prodejci. Mnohdy se tak děje takovým způsobem, že člověk zalituje, že před nimi nezavřel dveře hned, jak se objevili. Jejich triky bývají tak promyšlené, že je jen tak někdo neprokoukne, dokud není pozdě.

Zvlášť důvěřiví jsou senioři, kteří si jen stěží připustí, že by s nimi někdo jednal nečestně.

"Mezi ty nejčastější patří odvádění pozornosti od obsahu listiny, kterou od vás chtějí podepsat. Ať už vám strkají pod nos písemnou smlouvu nebo jen nějaké potvrzení, vždycky si všechno dobře přečtěte. A když vám podmínky v písemné formě nechtějí nechat k prostudování a vymlouvají se? Pak neváhejte říct, že nemáte zájem," dodává psycholožka.