Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek

Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek metrů za hranicí určenou pro obytnou výstavbu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Načerno postavená Holečkova vila k zemi nepůjde. Rozhodl jeden hlas

  • 73
Pardubičtí zastupitelé v úterý definitivně pomohli zlegalizovat načerno postavenou vilu Miloše Holečka v parku Na Špici. O jediný hlas schválili změnu územního plánu, díky které může majitel domu získat stavební povolení.

Roky dlouhá anabáze kolem bez povolení postavené honosné vily Miloše Holečka nedaleko soutoku Labe a Chrudimky končí. Nejtěsnější většinou hlasů v úterý zastupitelé pomohli bývalému podnikateli získat dodatečné stavební povolení. Bez schválené změny územního plánu na jeho pozemku by následovala už připravovaná demolice sídla.

"Děkuji za trpělivost s touto kauzou všem zastupitelům, ať už tady jsou, nebo ne. Především panu předkladateli," trochu symbolicky poděkovala už před hlasováním Holečkova právnička Silvie Georgievová, která odvedla v boji za vilu kvalitní práci.

"Chtěl bych panu Holečkovi pogratulovat k tomu, že si paní Georgievovou najal, protože odvedla profesionální výkon. Za všechno mluví to, kolik zastupitelů přesvědčila, aby úplně změnili názor a hlasovali jinak než před dvěma roky," uvedl zastupitel za Sdružení pro Pardubice Martin Bílek.

Pravdou je, že klíčové hlasování probíhalo bez větších emocí. Ani předkladatel kontroverzního bodu, náměstek primátorky Michal Koláček, neměl potřebu ho nějak blíže komentovat.

"Jde o pozemky pana Holečka, o kterých jsme už mnohokrát mluvili a hlasovali," uvedl jen Koláček.

To opět okomentoval Bílek, který upozornil na to, že Koláček v minulosti bod stahoval. "Tak se zdá, že dnes je evidentně zajištěn dostatečný počet hlasů, když se případ Holeček na poslední chvíli nestahuje, tak jako obvykle," neodpustil si jízlivost Bílek.

Posledním, kdo do kratičké debaty zasáhl, byl bývalý poslanec Miroslav Petráň. Ten se prý rozhodl Holečkovi pomoct kvůli tomu, že ostatní černí stavitelé v Pardubicích uspěli.

"Když si vzpomenu na to, jak na zelené louce u Semtína stavěl investor bez ohlášení, povolení a dalších povinností obří překladiště a na konec také dostal povolení, tak nemohu hlasovat proti panu Holečkovi. I když vím, že tím legalizuji černou stavbu," uvedl Miroslav Petráň.

Pak už následovalo hlasování, ve kterém Holeček potřeboval dvacet hlasů. Získal jich přesně dvacet. Poněkud překvapivě i od náměstků primátorky Jindřicha Taubera nebo Michala Koláčka. A to i přesto, že jejich v úterý nemocná šéfka Štěpánka Fraňková srdnatě bojovala za odstranění černé stavby.

"Nyní jsme vlastně lidem vzkázali, že mohou stavět načerno, že se vždy nějak zákon ohne a oni dostanou nakonec potřebná razítka," dodal Bílek.