Pohled na mlýny přes řeku Chrudimku.

Pohled na mlýny přes řeku Chrudimku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Budoucnost mlýnů je nejistá. Politici čelí tlaku, aby je koupili

  • 7
Pískot a silně negativní pokřiky se snášely z balkónu pro veřejnost na hlavy pardubických zastupitelů. Ti totiž odmítli koupit od firmy Goodmills přes rok prázdný areál Automatických mlýnů za 25 milionů korun. Zablokovali tak jeho možnou přeměnu.

Zastupitelé nejenže odmítli památkově chráněné nemovitosti koupit, ale navíc nevzali na vědomí ani obsáhlou analýzu toho, jak by se mlýny daly v budoucnu využít.

Na té zhruba rok pracovala skupina složená ze zástupců kulturních a neziskových organizací i pracovníků magistrátu. Ta chtěla s pomocí evropských dotací mlýny přeměnit na kulturně-vzdělávací centrum, takzvanou Kulturfabrik.

„Zastupitelé naši zprávu ani nevzali na vědomí. To nám přijde jako absolutní zahození celé aktivity. Část zastupitelů se s tím evidentně neseznámila,“ řekl člen skupiny František Václavík s tím, že je těžké předpovědět, co bude s areálem dál.

MF DNES se na to pokouší odpovídat pomocí tří nejpravděpodobnějších variant.

1. Město areál nakonec koupí

Pravděpodobnost: 50 %

Jako stále nejpravděpodobnější varianta se jeví ta, že nakonec si zástupci nově zvoleného vedení radnice se šéfy společnosti Goodmills dohodnou. O tom ostatně dobře svědčí i ten fakt, že vedení firmy po úterním zasedání zastupitelstva už po několikáté protáhlo lhůtu, dokdy je ochotno s městem o nákupu jednat.

„Firma nám poslala dopis, že nám počká do konce roku,“ uvedl náměstek primátorky František Brendl.

Z jeho slov je patrné, že na prahu kanceláří Goodmills nestojí zástupy investorů, kteří by se předháněli s tučnými nabídkami. Je dokonce dobře možné, že se společnost nakonec spokojí s menší částkou než zatím požadovaných 25 milionů. Ostatně už v úterý zastupitelé hlasovali o tom, že by se areál mohl kupovat za deset milionů. „Cena půjde ještě dolů,“ shodovala se část zastupitelstva.

2. Areál koupí developer

Pravděpodobnost: 35 %

Mezi členy skupiny Mlýny městu se na čtvrteční tiskové konferenci otevřeně mluvilo o tom, že areál nakonec koupí soukromý developer, který pak klidně za korunu nechá městu památkově chráněné budovy a na zbytku rozlehlé plochy postaví něco komerčního.

„Městu by pak nakonec zbylo pouze to z investičního hlediska nejméně lukrativní,“ uvedl František Václavík.

Takovou variantu ostatně připouští i zástupci vedení magistrátu. „Také máme informace o tom, že se o areál zajímají developeři. Jde o pardubickou, řekněme, finanční skupinu,“ uvedl František Brendl.

Varianta je logická v tom, že by v území mezi Labem a Chrudimkou a prakticky v parku bylo jistě pěkné bydlení. Horší to už ale je s přístupovými cestami a další infrastrukturou. Navíc na mnoha odložených pardubických projektech je dobře vidět, že trh s nemovitostmi začíná být v krajském městě poměrně přesycen.

3. Nestane se nic, areál zchátrá

Pravděpodobnost: 15 %

Ani možnost, že opuštěná památka bude další roky chátrat, nelze vyloučit. Zvláště při pohledu na areál Tesly v Kyjevské ulici nebo Masarykova kasárna. Jenže nechat zpustnout dům od architekta Josefa Gočára, to už by i na Pardubice byla příliš silná káva. Na nové zastupitele budou lidé vyvíjet tlak, aby areál využili smysluplně. Zvláště když město má v příštích letech šanci získat až tři miliardy z Unie.

„Myslím, že ani nejde o těch 25 milionů. Nejde ani o peníze, za které se areál opraví. Ty se dají sehnat od Unie. Největší problém vidím v tom, kolik bude areál město stát, až bude normálně fungovat. Na to si první musíme odpovědět,“ řekl bývalý náměstek primátorky Martin Bílek.