Lidé dnes stojí hlavně o pomoc profesionálů s technikou. (Ilustrační foto)

Lidé dnes stojí hlavně o pomoc profesionálů s technikou. (Ilustrační foto) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Dobrovolníky nám už neposílejte, chceme vojáky, říkají vyplavení lidé

  • 2
Vzít si volno a vyrazit na pomoc do zatopených obcí není v tuhle chvíli nejlepší nápad. Dobrovolníků z Pardubického kraje už pomáhá jen hrstka. Lidé totiž potřebují především profesionální pomoc. Takovou, jakou nyní odvádějí například pardubičtí vojáci v obci Povrly nedaleko Ústí nad Labem.

"Dobrovolníky nepotřebujeme. Nevím, co bychom tu s nimi dělali," říká Radek Štekrt, velitel dobrovolných hasičů v severočeských Povrlech, který v obci koordinuje likvidaci povodňových škod.

Dnes podle něj v postižených oblastech potřebují hlavně profesionální záchranáře, armádu s technikou a materiální pomoc.

Podle zjištění MF DNES se dobrovolníků na likvidaci škod hlásí humanitárním organizacím velmi málo. Zájem mají naopak nezaměstnaní, ale i ti mají smůlu.

"Obvolával jsem několik obcí a nezaměstnané jim nabízel. Bylo mi ale řečeno, že to zvládají sami a dobrovolníků mají dost," uvedl starosta třetího pardubického obvodu Vítězslav Štěpánek.

Důvodů může být hned několik. Komplikace s dopravou a ubytováním, ale i administrativní náročnost dobrovolnické pomoci nezaměstnaných. "Na podobné případy finance máme. Všechno se ale musí zařídit smluvně jak s obcí, odkud pracovníky pošlou, tak s radnicí, kam zamíří," uvedl ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

Zatímco o dobrovolníky obce nestojí, o to víc vítají pomoc záchranářů a armády. "Ti kluci jsou skvělí. Spokojení jsme my i lidi. Všechno probíhá tak, jak má," pochvaluje si spolupráci s dvacítkou vojáků z pardubické základny logistické podpory šéf povrlských hasičů Štekrt.

"Dělají tu nejhrubší a nejtěžší práci, odvádějí opravdu velký kus práce," dodal s tím, že výraznou pomocí je i technika, kterou si s sebou přivezli. "Je to taková pojízdná wapka, která horkou vodou se savem vystříká zaplavená místa a ušetří všem tady spoustu času. To, co by se muselo umývat třeba osmkrát, nebo desetkrát, spláchnou najednou," dodal.

V Povrlech jsou pardubičtí vojáci od úterý. Jejich příjezd měli domluvený už několik dnů předem, ale čekali, až opadne voda. "Pak už jen stačilo v osm hodin zavolat a o půl jedenáctý byli tady," pochvaluje si Štekrt.

O armádní pomoc požádali po dobrých zkušenostech s pomocí vojáků po povodních v roce 2002.

"Teď už to vypadá úplně jinak, ale když jsme přijeli, byl to hrozný pohled. V jednom domě třeba byla voda až do poloviny prvního patra," vzpomíná na první den na severu Čech Lukáš Molnár, velitel pardubických vojáků. Jeho muži pomáhají především při likvidaci bahna ve sklepích nebo při vynášení těžkých věcí.

Dnes už je většina bahna a dalších nečistot zlikvidovaná, úklid a náprava ale potrvá ještě dlouho. Vojáci zůstanou v Povrlech ještě minimálně do začátku příštího týdne.

Teprve pak se uvidí, jak rychle budou práce pokračovat a zda budou jejich další pomoc v obci potřebovat. Dvacítku vojáků v Povrlech ve středu následovalo daších čtyřicet mužů z pardubické základny.

"Ti brzy ráno odjížděli pomáhat likvidovat škody po povodních do Litoměřic," uvedla mluvčí 14. brigády logistické podpory Pardubice Lucie Masaříková.

Jak dlouho tam zůstanou, ale nedokázala odhadnout. "To bude záležet na tom, jaké na ně budou mít tamější hasiči a další záchranné týmy požadavky," dodala mluvčí.