V pondělí si lidé mohli nový pavilon prohlédnout. Brzy se do něj přesune stomatochirurgie, plicní i infekční oddělení.

V pondělí si lidé mohli nový pavilon prohlédnout. Brzy se do něj přesune stomatochirurgie, plicní i infekční oddělení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nemocnice, která zaspala čas, počítá s přestavbou za dvě miliardy

  • 2
Léta zanedbávaná pardubická nemocnice by se měla dočkat kompletní přestavby. Nový plán počítá s opuštěním starých pavilonů a soustředěním medicíny do nových budov v jižní části areálu. Náklady? Až dvě miliardy. Dokončení? Za deset až patnáct let.

Nový multioborový pavilon, který v pondělí politici otevřeli v Pardubicích, představuje největší investici hejtmanství do krajské nemocnice za patnáct let. To zní sice jako pochvala, ale je to jen splátka starého dluhu. Pavilon měl stát už dávno.

Nemocnice zaspala čas. Medicína se v Pardubicích odehrává až na výjimky v budovách, které byly na úrovni před padesáti lety. Lidé po areálu mezi jednotlivými pavilony chodí s rentgenovými snímky v ruce.

„Je to poslední nemocnice v kraji, která nemá digitalizovaný rentgen,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že právě to by se ještě letos mělo změnit.

Pavilon pro více lékařských oborů za 189 milionů korun nezajistí žádný skok v úrovni medicíny, ale dá šanci pacientům z plicního a infekčního oddělení, aby leželi v důstojných podmínkách a měli na pokoji k dispozici sociální zařízení.

Stavba podle manažerů i politiků znamená první krok ve snaze dostat nemocnici na úroveň běžnou ve 21. století. „Aktualizovali jsme již existující strukturální plán. Chtěli bychom postupně nemocnici modernizovat. V prvé řadě plánujeme výstavbu urgentního příjmu spolu s pavilonem akutní medicíny,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Nemocnice chce přesunout internu

Zatímco původní plán rekonstrukce z roku 2010 počítal s propojením jednotlivých pavilonů nadzemním koridorem, současné vedení nemocnic se spíše přiklání k postupnému přesunu oddělení z jednotlivých pavilonů do jižní části areálu, kde dnes jsou například operační sály i ARO. Místo dosavadního pavilonového uspořádání by tak v Pardubicích vznikal jakýsi velký monoblok.

Například dětské oddělení by už nemělo zůstat v dosavadní budově. „Myslíme si, že dětské oddělení by mělo být propojené s porodnicí,“ uvedl Gottvald. Nemocnice by také ráda přesunula internu či laboratoře.

Je pravděpodobné, že splnění těchto plánů by stálo kolem dvou miliard korun. Gottvald předpokládá, že by výsledná cena mohla být nižší. „Předně chceme připravit jednotlivé projekty tak, aby se mohlo stavět postupně. Myslím, že by se dalo ušetřit na tom, že budeme nová pracoviště vybavovat technikou a zařízením, které už máme,“ uvedl. Zatímco bývalý ředitel nemocnice Josef Šimurda odhadoval, že modernizace bude dokončena kolem roku 2030, Gottvald si myslí, že vše lze stihnout dříve.

Ovšem kde vzít peníze, pokud je nebude možné získat od Unie? Pardubický kraj si teoreticky na stavbu nové nemocnice může půjčit, ale bojuje s vysokým zadlužením, které dosahuje dvou miliard. Druhou možností je, že nemocnice na investice ušetří. Až dosud ale kraj do nemocnic musel ročně posílat přes sto milionů na provoz, aby nezkrachovala.

Velký třesk, který nepřišel

Je ale na místě otázka, proč je nemocnice řízená krajskými politiky tak zanedbaná? „Pardubická nemocnice to měla těžké. V devadesátých letech fungovala jako okresní nemocnice,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek. Pak se z ní přes noc stala krajská nemocnice s velkými ambicemi.

Někdejší vedení nemocnice doufalo v cosi, co Línek nazval velkým třeskem, ale spíše to připomíná Velký skok vpřed Mao Ce-tunga. Totiž že nemocnice projde bleskovou modernizací prostřednictvím PPP projektu s pomocí soukromého investora. Místo postupných oprav se čekalo, a když se projekt PPP nepovedl, zbylo jen rozčarování a rozpadající se pavilony. Peníze, které teoreticky mohly jít na modernizaci nemocnice, mezitím krajští politici rozpustili do oprav silnic.