Litomyšlský zámek.

Litomyšlský zámek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Do Litomyšle přitékají stovky milionů, ale na opravu sgrafit nemají

  • 0
Uprostřed obnoveného zámeckého návrší v Litomyšli zůstává neopravený státní zámek zapsaný v UNESCO, z něhož jak listí ze stromů opadávají sgrafita. Město si přeje opravu za čtvrt miliardy z Unie. Památkáři váhají.

Místní i turisté, kteří procházejí kolem litomyšlského renesančního zámku, tuší, že tu cosi není v pořádku. Památky všude kolem mají díky čtyřistamilionové dotace z Unie novou fasádou, nový interiér, ale zámek nemá ani na obnovu zničených sgrafit.

Zatímco město získalo na úpravy okolí zámku 400 milionů, památkáři s žádostí o 200 milionů na "revitalizaci" státního zámku v roce 2009 neuspěli.

Radní v Litomyšli věří, že se to změní. A snaží se přimět ministerstvo kultury, aby o evropské peníze památkáři opět zažádali. Památkáři se k tomu stavějí dost rezervovaně.

"Je škoda, že je opravené vše okolo, a zámek ne. Náměstek kultury mi slíbil, že se tomu bude věnovat. Tlak, aby se čerpaly prostředky z Unie, je veliký, projekt je připravený," uvedl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar. Dodal, že původní odhad nákladů byl mezi 200 až 250 miliony korun.

Celá věc je v podání vedení Litomyšle jednoduchá a nekontroverzní. Jde jen o to vzít již jednou připravený projekt a požádat o dotaci z Unie.

Zas tak prosté to není. Projekt počítal s vybudováním výtahu, s novým zastřešením druhého nádvoří zámku pro festival Smetanova Litomyšl a dalšími opravami. Ale kastelánka litomyšlského zámku Zdeňka Kalová s něčím takovým nepočítá. "Evropské dotace nejsou určeny na to, co nyní potřebujeme. Myslím, že jsou na zámku důležitější věci, které je potřeba zafinancovat," říká.

Opravíme sgrafita, to je klíčové

Zámek totiž potřebuje opravit sgrafita zejména na severní straně, která se rozpadají. Rádi by obnovili i unikátní barokní divadlo. A to z peněz Unie nejspíše nepůjde.

"Prostředky nejsou určeny na prostou rekonstrukci a obnovu, musí tam být nějaká přidaná hodnota," uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.

Nadhodnotou naopak je například právě nové zastřešení druhého nádvoří. To by mělo umožnit během pár dní zastřešit nádvoří pro potřeby festivalu Smetanova Litomyšl. Místo toho se dlouho před festivalem nádvoří promění ve staveniště, na kterém se týdny montuje zastřešené hlediště.

Památkáři priority vidí jinde. "Žádáme o dotace z ministerstva kultury na obnovu sgrafit a na obnovu některých místností," uvedla Kalová. Vedení Národního památkového ústavu na dotaz MF DNES, zda bude usilovat o evropské dotace na zámek Litomyšl, jednoznačně neodpovědělo.

"Náměstek pro správu památkových objektů mi poslal informaci, že jste mezitím mluvil se správou zámku, což je asi nejlepší zdroj," odpověděla na otázky MF DNES tisková mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá.

Rezervovanost památkářů může vycházet i z toho, že revitalizace zámeckého návrší provázejí rozpaky. Architekti se nebojí do okolí renesanční památky vkládat moderní prvky, jakými jsou třeba laminátová koryta v parku nebo velký laminátový objekt uvnitř zámecké jízdárny. Nechat volnou ruku novotám i na zámku? To se konzervativně založeným lidem nelíbí.

Podle vedení města je hlavní, že se Litomyšli podařilo dostat z Bruselu stovky milionů na záchranu památek, že se povedlo obnovit zdevastovaný piaristický chrám. Bývalý starosta Litomyšle Miroslav Brýdl si myslí, že moderní prvky, pokud neobstojí, mohou za pár let zmizet.

Město je přesvědčeno, že se s památkáři dohodne. "Věříme, že památkový ústav požádá o dotaci v příštím období. Jsme připraveni jim pomoci nachystat projekt tak, aby byl pro ně přijatelný," uvedla Severová.