Pardubický Zámeček, kde za Heydrichiády bylo popraveno okolo dvou stovek lidí,...

Pardubický Zámeček, kde za Heydrichiády bylo popraveno okolo dvou stovek lidí, včetně obyvatel vypálených Ležáků | foto: Michal Klíma, MAFRA

Legionáři ukázali pardubický Zámeček, chtějí z něj mít muzeum odboje

  • 0
Po dlouhé době se na chvíli otevřela zchátralá Larischova vila v Pardubicích, takzvaný Zámeček. Obec legionářská, která ji má získat od Foxconnu, chce budovu, kde umírali čeští vlastenci, zpřístupnit všem. Plánuje vybudování muzea odboje.

Tmavá sklepní místnost s oprýskanou omítkou, ze které mrazí. Nejen kvůli chladné teplotě vzduchu. Právě v ní se tísnily desítky lidí, kteří byli po hodinách čekání nedaleko Larischovy vily popraveni.

Ve sklepě bylo vězněno i třináct dětí z Ležáků, které se pravděpodobně dostaly do polského vyhlazovacího tábora v Chelmnu.

Tuto místnost si vybrali zástupci Československé obce legionářské, aby popsali své plány s budovou a okolím Zámečku. S legionáři spolupracuje i Občanské sdružení za záchranu Zámečku, které se snaží budovu zachránit několik let.

"Chceme pietní památku, která označuje, co se tady dělo, proč a jaký to má význam," řekl předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský.

V historické budovy by mělo sídlit muzeum. "Původně jsme uvažovali o muzeu heydrichiády, ale rádi bychom otevřeli i muzeum domácího a zahraničního odboje," uvedl legionář František Bobek.

Legionářská obec dále ve vile plánuje vybudovat prostory pro pořádání konferencí a odbornou knihovnu. Chce také, aby Zámeček sloužil jako výcvikové středisko pro děti.

"V dětech je naděje. Nemůžeme je nechat růst jako dříví v lese. Spoustu věcí nevědí a my jim je musíme říct," tvrdil Bobek.

Návštěvníci lanového centra si budou hrát na parašutisty

Legionáři plánují u Zámečku postavit lanové centrum, které by mělo napodobovat výcvik parašutistů. Návštěvníci by překonávali i pozemní překážky. Na lanové centrum by ale legionáři potřebovali více pozemků.

Zámeček navštívila i primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. "Město je otevřené jednání o spolupráci. Projekt se nám líbí. Mohli bychom zažádat o evropské dotace nebo jednat o územním plánu," řekla Fraňková.

Larischovu vilu postavenou v roce 1884 zatím ale legionáři nevlastní, současným majitelem je stále firma Foxconn, která ji koupila v roce 2000 spolu s Teslou.

"Podepsali jsme s Foxconnem memorandum. Když splníme stanovené podmínky, tak ji na nás převede do konce července. Zatím stále není jisté, jestli ji dostaneme darem, nebo zaplatíme symbolickou cenu," řekl Budinský.

Mezi závazky, které musí legionáři splnit, je vybudování plotu kolem Zámečku a přístupové cesty, která by vedla mimo areál Foxconnu. Dále musí oddělit energetické sítě a zajistit samostatné měření energií.

"Musíme zjistit, v jakém je budova stavu. Budou pro nás důležité výsledky měření statiků a geodetů," uvedl Budinský.

Všechny počáteční výdaje bude hradit Československá obec legionářská. Legionáři zatím ale nedokázali říct, kdy se Zámeček otevře i pro veřejnost a kolik bude rekonstrukce stát.

"Děláme projektovou dokumentaci a jednáme také s městem. Do dvou tří měsíců, budeme mít jasněji," řekl Budinský.