V takzvaném Zámečku nacisté v době heydrichiády vyslýchali české vlastence a obyvatele Ležáků, na nedaleké střelnici je pak popravili.

V takzvaném Zámečku nacisté v době heydrichiády vyslýchali české vlastence a obyvatele Ležáků, na nedaleké střelnici je pak popravili. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Popraviště a vilu spojí stezka. Ale jen pokud bude Foxconn vstřícný

  • 9
Firma Foxconn nehodlá zpřístupnit pozemky, které spojují Památník Zámeček a Larischovu vilu v Pardubicích. Obě pietní místa spojená s heydrichiádou jsou kousek od sebe, ale není mezi nimi přímá cesta. Město a kraj budou o parcelu usilovat, aby na nich mohl vzniknout důstojný památník.

Pardubický Památník Zámeček, který za druhé světové války sloužil jako popraviště gestapa, se má modernizovat. Celkové náklady na výstavbu vzdělávacího pavilonu i odpočinkového místa se odhadují na více než deset milionů korun. Navíc Československá obec legionářská chystá další expozice v nedaleké Larischově vile.

Je tak nasnadě, že se politici snaží obě místa, která leží jen kousek od sebe, propojit. Zatím se to ale nedaří. Firma Foxconn nechce prodat klíčový pozemek.

„Na jednání nerezignujeme. Chceme, aby Foxconn umožnil propojení stezky,“ řekl k tomu náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

V takzvaném Zámečku nacisté v době heydrichiády vyslýchali české vlastence a obyvatele Ležáků, na nedaleké střelnici je pak popravili. Místo má tak velký turistický a vzdělávací potenciál.

„Klíčové je, aby se dotáhly oba záměry, jelikož musíme vnímat oba areály jako jeden celek a nesmíme řešit oba projekty odděleně. Larischova vila je v katastrofálním stavu, a proto jsme již v minulosti uvolnili 750 tisíc na sanaci dřevomorky, která ji velmi ohrožovala. Jsme jednoznačně připraveni ke spolufinancování, protože se jedná o mimořádnou památku s atmosférou a příběhem, kterou je nutné vnímat nadregionálně,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že náklady na rekonstrukci vily jsou odhadovány na 55 milionů korun.

Expozice ukáže autentické okupační památky

Pardubice pak připravují velkou opravu a modernizaci památníku, který je národní kulturní památkou. Celkové náklady se odhadují na 15 milionů korun, Pardubice zkusí získat evropskou dotaci. V prostoru má vzniknout nový objekt, nabídne nové expozice, ale také přednáškový a koncertní prostor.

„Expozice bude obsahovat i autentické okupační památky, jako vyplechované rakve nebo mučicí nástroje, fotografie či dobové protokoly a seznamy popravených. Dosavadní desku se jmény obětí by mohly nahradit stély se jmény obětí a popisem v prostoru za současným kamenným památníkem,“ uvedla mluvčí radnice Nataša Hradní.

Místo připomene i transporty židovských obyvatel a oběti bombardování. Venkovní prostor by byl podle záměru využit pro další vzdělávání. Expozice v exteriéru by se měla věnovat například Ženevské konvenci z roku 1949.

Plánované otevření nové expozice pro veřejnost se uskuteční na jaře roku 2020 a naváže na již existující takzvanou Bartošovu stezku v ulicích města. Ideová úprava pietního území a expozice probíhá za průběžných konzultací se zástupci Československé obce legionářské, zástupci Foxconnu, Východočeského muzea a městskou částí Pardubice IV.

„Jako nejvhodnější se nám z pohledu tematického a odborného zajištění, ale i nákladů, jeví spojení se státní příspěvkovou organizací - Památníkem Lidice, se kterým chceme začít jednat o spolupráci,“ dodal Rychtecký.