Divoká Orlice se umí nad Žamberkem čas od času pořádně rozlít.

Divoká Orlice se umí nad Žamberkem čas od času pořádně rozlít. | foto: Ondřej Koníček

Peníze na ochranu Žamberka proti povodním jsou, chybí razítka

  • 1
Žamberk dělí od dokončení protipovodňových opatření získání dvou výjimek. Potíž je v tom, že by příslušná razítka radnice měla zajistit už do konce září.

Suchého poldru ani dalších úprav Divoké Orlice se v Žamberku ani po šesti letech čekání a slibů zatím nedočkali. Na dokončení protipovodňových opatření jsou sice údajně připraveny peníze, chybí však ještě dvě "kulatá razítka".

Lidem kolem řeky se to nelíbí. Voda se totiž pravidelně každé jaro rozlévá do okolí.

Ve hře je i blokace církevního majetku

Poslední překážkou je pozemek u řeky patřící církvi. "My už jsme se na způsobu kompenzace se zástupci římskokatolické církve dohodli. Teď bude záležet, zda zahájení stavby povolí pozemkový fond. S těmito nemovitostmi se totiž kvůli restitučnímu zákonu nesmí manipulovat," uvedl žamberecký starosta Jiří Dytrt. Další výjimka je potřeba od ministerstva zemědělství.

Na velkou vodu z let 2000 a 2002 nedobře vzpomíná Viktor Chládek, spolumajitel prodejny Elektra Chládek ležící bezprostředně u Divoké Orlice.

"Samozřejmě by to dobré bylo. Konkrétně my sice budeme mít vodu při jarním tání nebo déletrvajících deštích ve sklepě stejně, je ale rozdíl, zda máte ve sklepě půl metru nebo metr sedmdesát," uvedl podnikatel, který si myslí, že lidem kolem řeky by určitě pomohla především výstavba suchého poldru nad Mosilanou.

Protipovodňová opatření začali v Žamberku stavět již před několika lety, loni tu dokončili modernizaci varovného systému.

"V praxi jde vlastně o průběžné měření průtoku vody a varování pomocí bezdrátového rozhlasu, který obyvatele informuje o ohrožených místech i případné potřebě evakuace," upřesnil starosta.

Starosta Dytrt je optimista

K dokončení tříkilometrového povodňového systému je v podstatě vše připraveno. Včetně projektu a stavebního povolení. "My můžeme začít okamžitě," řekl ředitel pro správu povodí Labe Václav Jirásek.

"K tomu, abychom tuhle akci za bezmála 150 milionů korun mohli začít v roce 2013, potřebujeme skutečně už jen ona dvě razítka," dodal Jirásek.

Potíž vidí v tom, že by je radnice musela získat do konce září. O tom ale při "pružnosti" ministerských úředníků pochybuje. "Já stále věřím, že se nám výjimky do konce příštího měsíce získat podaří," neztrácí optimismus starosta Dytrt.