Martin Charvát agituje za hnutí ANO na pardubickém závodišti.

Martin Charvát agituje za hnutí ANO na pardubickém závodišti. | foto: Facebook Martin Charvát

Zákaz politické agitace? Na akcích Pardubic platí jen pro někoho

  • 3
Vedení Pardubic čelí výtkám opozice kvůli zákazu politické agitace na městem dotovaných akcích. Zákaz se totiž do smluv o dotacích dostal přes odpor rady města, navíc platí jen pro někoho.

Před pár týdny radnice zakázala jakoukoliv politickou agitaci na akcích, které dostávají dotace z městské kasy. Poměrně brzy se ale ukázalo, že se tento zákaz vedení města vymkl z rukou.

Nařízení totiž dodržuje jen někdo a vedení města není schopné vysvětlit, proč smluvní klauzule pro někoho platí, a pro jiné nikoliv.

Už po pár dnech totiž hned na dvou akcích politické agitace proběhly. První, na které byl zákaz porušen, je pardubický Febiofest, kde si dělal kampaň pro volby do europarlamentu Oldřich Vlasák.

Tehdy ještě vedení města porušení zákazu "uhrálo". Podle náměstka primátorky, zodpovědného za kulturu, Františka Brendla totiž o politickou kampaň nešlo. Vlasák se však účelem své účasti na filmovém festivalu vůbec netajil. "Ano, bylo to v rámci mé volební kampaně," řekl.

Druhým případem byl dostihový Italský den na začátku května. Ten sice smlouvu o dotaci nemá, nicméně podle opozice je i Dostihový spolek spojený s městskou kasou. Na dostizích rozdával letáčky hnutí ANO lídr kandidátky do komunálních voleb Martin Charvát.

To už se ale podivná pravidla přestala líbit i opozici. "Jak je možné, že na dostizích, ve kterých jsou také městské peníze, probíhá politická agitace? To se neměří všem stejným metrem?" ptal se na posledním zastupitelstvu Petr Klimpl z ODS.

Dotazovaný náměstek primátorky František Brendl však na podobné dotazy nedokázal odpovědět. "Je to výtka oprávněná, budeme muset nastavit pravidla," řekl.

Víc se od něj zastupitelé nedozvěděli, vyslechli pouze slib, že zákaz politické agitace bude vyžadovat jasnější podmínky, zejména pro městské akciovky.

"To už je ale výsměch. Vydat pár měsíců před volbami nějaký zákaz a pak teprve vytvářet pravidla? Kdy vzniknou? V srpnu?" ptal se další opoziční zastupitel za ODS Alexandr Krejčíř.

Zákaz si prosadili sami úředníci

Krejčíř se ale pozastavuje nad další podivností v celém případu. Do smluv o podpoře ze strany města totiž klauzuli o zákazu politické agitace pod pohrůžkou ztráty dotace dosadili úředníci.

A učinili tak poté, co rada města rozšíření smluv o právě zmíněný odstavec zamítla. "Ptám se, kdo tedy vede město? Rada, nebo úředníci? Úředník přece vykonává, ale nemůže rozhodovat," říká Krejčíř.

Brendl na tyto výtky argumentuje tím, že s uvedeným zákazem od úředníků souhlasí. "Patřím k těm, kteří od počátku volají po zákazu politické agitace na akcích dotovaných městem. Jsem přesvědčen o tom, že politická agitace na takovéto akce nepatří," uvedl Brendl.

Proti tomu zjevně nic nemá ani opozice, ta se však dožaduje vysvětlení, jak je možné, že o zákazu rozhodli úředníci, a ne radní. "Argument, že s tím některý radní souhlasí, je úsměvný," dodal Krejčíř.

I mezi radními jsou proto rozčarovaní politici, kteří nechápou, jak je možné, že něco rozhodnou, přesněji řečeno zamítnou, ale úředník si pak udělá vše po svém.

"Nechápu, proč jsme o tomto zákazu tedy hlasovali, když si ho do smluv po našem zamítnutí úředníci stejně dali, připadám si fakt divně," uvedl radní za TOP 09 Jan Němec.

Ten se pozastavuje i nad tím, že pokud město někomu zákaz politické agitace toleruje, a někde dokonce obhajuje, má ve svých rukou silnou moc nad tím, kdo na městem dotovaných akcích svoji kampaň dělat může, a kdo ne.

"Myslím, že by stálo za to dát podnět antimonopolnímu úřadu. Tyto praktiky by ho jistě zajímaly," uvedl Němec.

O další vývoj kontroverzního zákazu se každopádně bude zajímat opozice. "Už na příštím zastupitelstvu se budeme ptát, jestli jsou již jasná pravidla a zda je zákaz skutečně dodržován," uvedl Krejčíř.

Na výsledek podobných debat tak nyní čeká i vedení Dostihového spolku. Právě na jeho akcích jsou politické akce na denním pořádku a ředitel Spolku Michael Skalický se netají tím, že je to pro něj tržní záležitost.

"Musím se chovat manažersky. Jestli chceme mít peníze na výplatu cen, tak je mi jedno, komu prodám reklamní prostor nebo plochu. My dáváme všem stejné podmínky," uvedl Skalický.

Podle něj by se proto Dostihového spolku zákaz agitace týkat neměl. "Chápu to třeba u městského festivalu," řekl.