Vojtěch Dyk již účinkoval na Smetanově Litomyšli s B-Side bandem, letos bude Celebrantem v Mši Leonarda Bernsteina.

Vojtěch Dyk již účinkoval na Smetanově Litomyšli s B-Side bandem, letos bude Celebrantem v Mši Leonarda Bernsteina. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Začíná boj o vstupenky na Smetanovu Litomyšl. Nabídne osm oper i Čechomor

  • 0
Mozart, Bernstein, Verdi, Bizet, Smetana, ale i Langerová nebo Čechomor. O tom, kdo se zaposlouchá do hudby těchto a dalších autorů se rozpoutá virtuální boj při tradičně hektickém nákupu lístků na 58. ročník festivalu Smetanova Litomyšl.

Hlavní předprodej jednotlivých vstupenek pořadatelé zahájí ve středu 2. března, v den narození Bedřicha Smetany. Ale prodej začíná už poslední únorovou středu, pokud se objeví zájemci o cenově zvýhodněné víkendové balíčky zahrnující tři večerní pořady každého víkendu.

„Během pětadvaceti dnů se uskuteční 35 pořadů a připraveno je 29 tisíc vstupenek i s dopočítáním míst pro Haydnovu mši, která bude bez vstupného. Vstupenky je možné si zakoupit v informačních centrech, on-line na webu festivalu a v prodejní síti Ticket portal,“ řekl ředitel festivalu Jan Pikna. Program je možné nalézt také na webu festivalu.

Zájem o vstupenky bývá každoročně obrovský, vstupenky se shánějí obvykle obtížně, ředitel festivalu ho v tomto srovnává s proslulými Hudebními slavnostmi v německém Bayreuthu.

Při pohledu na letošní program lze předpokládat, že festival bude vyprodán i letos.

„Festival zůstane především svátkem milovníků hudby klasické, ale to neznamená uzavřený jen v jedné škatulce. Docela bohatě košatí i k jiným směrům a žánrům. Vždy je to hudba kvalitní,“ řekl dramaturg Vojtěch Stříteský.

Mezinárodní festival jednak slibuje historicky nejvyšší počet osmi oper, z toho čtyři poprvé - Norma, Čert a Káča, Gounodova Romeo a Julie i Míčova Operosa Terni Colossi Moles. Na objednávku Litomyšle zazní vzhledem k výročí 150. let od jejího vzniku nejméně hraná Smetanova opera Braniboři v Čechách.

V dramaturgii se odráží i 700. výročí narození Karla IV., jubileum Mozartovo i 70 let od litomyšlského provedení Mé vlasti, kterou budou moci sledovat lidé v přímém přenosu opodál i bez placení. Tehdy dirigoval Českou filharmonii Rafael Kubelík, nyní to bude podobně nadaný dirigent Jakub Hrůša.

Symfonikové si zahrají s Langerovou a Čechomorem

Smetana nebude v programu jedinou významnou osobností se vztahem k Pardubickému kraji. Platí to například i o Radku Baborákovi, Dagmar Peckové, členech Komorní filharmonie Pardubice a hercích Východočeského divadla Pardubice. Ale také o hudebnících z kapely Čechomor, kteří, podobně jako Aneta Langerová, vystoupí na zámeckém nádvoří se symfonickým orchestrem.

„Festival s geniem loci“, jak zní jeho podtitul, bude od 9. června do 3. července mimo zámku využívat i renovovované prostory zámeckého návrší, chrámy, jeden koncert se uskuteční ve Svitavách a jedna z oper několikrát v přírodním divadle u zámku Nové Hrady.

Mimořádné zážitky zřejmě přinese uvedení Mahlerovy Symfonie tisíců, Mše od Leonarda Bernsteina v režii bratrů Cabanových s Vojtěchem Dykem v hlavní roli Celebranta či koncert „Sólo pro sto smyčců“ od tělesa sestaveného pro festival.

„Na rozdíl od minulých ročníků letos nebude na zámeckém návrší lešení,“ slibuje litomyšlský starosta Radomil Kašpar, který prozradil, že díky výborné organizaci festivalu se uchází ředitel festivalu Jan Pikna o titul Manažera roku 2015.

Podle předsedy správní rady obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl Romana Línka stojí letošní Smetanova Litomyšl 30 milionů korun. Podíl státu, kraje a města činí 30 procent, obdobnou částkou se na nákladech podílí mecenáši a sponzoři. Výnos ze vstupného činí 40 procent rozpočtu.

„Pro nás je to vrchol kulturní sezony, takových festivalů se v České republice moc nekoná. Samospráva Pardubického kraje na něj přispívá už podruhé částkou 1,65 milionu korun,“ řekl hejtman Martin Netolický.