Zvládnou zachraňovat lidské životy posádky bez lékařů? (Ilustrační snímek)

Zvládnou zachraňovat lidské životy posádky bez lékařů? (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Záchranářům chybějí lékaři, posádky sanitek budou jezdit bez nich

  • 7
Zdravotnické záchranné službě chybějí lékaři už teď. Od ledna ale přestane platit výjimka Unie umožňující vysoký počet přesčasových hodin. Na záchrance nebude mít kdo sloužit. Posádek s lékaři bude méně.

Je tak téměř jisté, že 14 lékařských posádek z celkových 27 krajští záchranáři neudrží. Žádní další lékaři, kteří by byli ochotni jezdit a nahradili by tento propad, neexistují.

"Máme veliký problém sehnat lékaře. Přetahujeme se o ně s nemocnicemi. A po lednu, kdy přestane výjimka platit i pro nemocnice, to bude mnohem horší," uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

Ten uvedl, že předložil vedení kraje několik návrhů, jak situaci řešit. Racionální by podle něj bylo snížit počet posádek s lékařem o tři až čtyři. Ze kterých měst Pardubického kraje by lékaři mohli odejít, Svoboda říct nechce.

Na některých místech by tak pacientům byl na výjezdovém stanovišti řidič záchranář se zdravotní sestrou. Lékař by v případě potřeba přijel ze vzdálenějšího místa.

"Chtěl bych veřejnost ujistit, že se nemá čeho bát. V Holicích už od roku 2010 není v posádce lékař, ale systém funguje perfektně. Záchranáři jsou zkušení a dobře proškolení," uvedl Pavel Svoboda.

Lékařů v posádkách záchranářů rychle ubývá v celé zemi. Sousední Hradecký kraj i Olomoucký kraj si vystačí s devíti lékařskými posádkami.

Vedení Pardubického kraje Svobodův návrh nechce komentovat. "Dokud plán neprojednala rada, není ani co komentovat. Materiál bude předložen radě ke schválení pravděpodobně v říjnu. Jde o změny, které by měly platit od konce tohoto či začátku příštího roku, takže na to není takový spěch," uvedl vedoucí odboru zdravotnictví kraje Miroslav Gregor.

Sanitka s lékařem je vždycky lepší

"Opoziční zastupitel ODS a někdejší radní pro zdravotnictví Josef Janeček návrh odmítá a lékaře v posádkách by udržel i za cenu obcházení zákona.

"Když přijede lékař, bude péče kvalitnější. Byl bych rád, kdyby se nic neměnilo tam, kde je dostatek lékařů a dobré zázemí," uvedl Josef Janeček.

Až dosud lékaři na záchrankách v celé zemi mohli vykázat až tisíc hodin přesčasů, běžně ovšem pracovali ještě víc a s tichým souhlasem všech porušovali zákoník práce.

Pětiletá výjimka vyjednaná s Evropskou unií však od ledna připouští maximálně 416 hodin přesčasů za rok. Záchranáři by teoreticky mohli nabrat víc lidí, ale to není možné, o tuto práci lékaři nestojí. Mohli by taky nějak obejít zákon.

"Je jasné, že všichni budou vymýšlet, jak se tomu vyhnout, protože politici budou chtít tuto péči zajistit. Nějaké flikování vydrží jen na chvíli. Část péče se prostě bude muset zredukovat, to je jasné," uvedl předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky a současně šéf jihočeské záchranky Marek Slabý.

Podle něj Česká republika postupně přejde na systém, který mají v Rakousku či Německu a kde je počet lékařů v posádkách nižší. Tento přechod se ale podle něj nemůže odehrát ze dne na den. Lékaři podle něj nesmějí z posádek záchranky zmizet.

"Všichni se budeme snažit, aby v budoucnu na tři nelékařské posádky byla minimálně jedna lékařská. Aby, když záchranář začne dělat nějaké úkony, lékař za ním dojel v době, kdy to má ještě smysl," uvedl Slabý.

Podle této vize by však v Pardubickém kraji zbyli lékaři v posádkách záchranářů nejspíše jen v okresních městech.