V Holicích už se sanitkou nebude po pracovní době jezdit lékař. Podle hejtmana Radko Martínka je tento postup v ostatních krajích běžný. Ilustrační foto.

V Holicích už se sanitkou nebude po pracovní době jezdit lékař. Podle hejtmana Radko Martínka je tento postup v ostatních krajích běžný. Ilustrační foto.

Záchranáři budou jezdit bez lékařů. Nemají jich dost

  • 0
Příjezd záchranky nebude od srpna automaticky znamenat i příjezd lékaře. Pardubický kraj bude totiž po pracovní době posílat do terénu i sanitky obsazené pouze řidičem a zdravotníkem. Důvodem je nedostatek doktorů, prvním stanovištěm sanitek bez jejich stálé přítomnosti budou Holice.

"Je to reakce na chronický úbytek lékařů. Zákon mi totiž nenařizuje, jestli musí k pacientovi přijet lékař, nebo jen sestra, či třeba přiletět vrtulník," vysvětlil ředitel krajské záchranky Pavel Svoboda.

Uvedl, že například pro zraněného člověka je především důležité, aby se o něho někdo odborně postaral, nikoliv aby ho okamžitě začal léčit. Poukázal přitom na skutečnost, že někteří lékaři odslouží u záchranky až 250 hodin měsíčně, a jen náklady na mzdu posádky jedné sanitky i s lékařem jsou kolem deseti milionů ročně.

V Holicích z tohoto rozhodnutí nadšeni nejsou, za riziko pro obyvatele to ale vedení města nepovažuje.

"Celé zastupitelstvo vyslovilo ohledně tohoto rozhodnutí obavy. Je ale pravda, že jsme krytí dojezdem jak z Pardubic, tak z Vysokého Mýta, takže vysloveně strach ze zhoršení možnosti záchrany života nemám," nastínil místostarosta Ladislav Effenberk.

Podle něj je Pardubický kraj jedním z posledních regionů, kde dosud jezdil lékař s každou sanitkou.

S opatření nemá problém ani kraj, který záchranku zřizuje. "Tohle je odborná stránka věci a tu nechávám na řediteli. Pouze jsem se poptal v ostatních krajích a zjistil, že je to běžný trend," uvedl hejtman Radko Martínek.

V Holicích tedy bude v odpoledních a nočních hodinách jezdit jen dvoučlenná posádka. Až v případě větší nehody nebo akutního ohrožení života se na místo vydá také sanitka z Pardubic, ve které bude lékař.

Záchranka bez lékaře nesmí použít opiáty a nechat pacienta doma

To ovšem přináší úskalí - zastánci posádek s lékařem poukazují například na to, že sebelépe školený personál nedokáže poskytnout takovou péči jako lékař. Je totiž svázán řadou omezení - nesmí například podávat léky, které ovlivňují psychickou činnost.

"Jakmile je potřeba aplikovat opiáty, vysílám lékaře, který tak jede skutečně jen dát jednu injekci," popsal Stanislav Mackovík, ředitel záchranné služby Libereckého kraje, která sanitky bez lékaře využívá už delší čas.

A není to jediný významný rozdíl. Posádka bez lékaře také nemůže rozhodnout o tom, zda smí pacient zůstat doma.

"I když přijede jenom k vytažení třísky z prstu, musí pacienta buď odvézt do nemocnice, nebo přivolat lékaře, který rozhodne, že zraněný může zůstat doma. Taková je u nás legislativa," dodal Mackovík.

Podle ředitele Svobody přitom bude sanitek bez lékaře v Pardubickém kraji více. "Raději chceme jít cestou zvyšování počtu posádek, což by při současném úbytku lékařů nešlo," řekl.

Kraj nyní provozuje dvaadvacet sanitek, Svoboda plánuje zvýšit jejich počet o tři.