Krajský zastupitel Jan Tichý. Dříve hýřil aktivitou a byl všude vidět, nyní je...

Krajský zastupitel Jan Tichý. Dříve hýřil aktivitou a byl všude vidět, nyní je nedostižný. Odměny však pobírá dál. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nechal se zvolit za ČSSD, ale nedělá nic. Přesto bere desetitisíce

  • 48
Zastupitel kraje Jan Tichý z ČSSD dostal za minulý rok odměnu za práci přes 38 tisíc korun, i když ani jednou nepřišel na jednání krajských zastupitelů. Vedení kraje mu chce odměny zarazit.

Bývalý náměstek hejtmana Jan Tichý z ČSSD se po svém zvolení v roce 2012 zúčastnil jediného zasedání krajského zastupitelstva.

Toho prvního.

Když nezískal post vicehejtmana, o který stál, ani jiný placený post, přestal na jednání chodit. Bez omluvy nepřišel ani na jedno ze šesti loňských zasedání kraje, ale peníze bere dál.

Proč na jednání nechodí, není možné zjistit. V Pardubicích je občas vidět, ale telefon nezvedá, na sms zprávu MF DNES neodpověděl. Stejně dopadl i jeho stranický kolega hejtman Martin Netolický. "Nedaří se mi s ním spojit, nebere telefony, neodpovídá na vzkazy, snažil jsem se ho přes různé lidi kontaktovat, ale marně," uvedl Netolický.

I když Tichý nemá v zastupitelstvu žádnou funkci, peníze dostává. "Měsíční odměna člena zastupitelstva je 3 219 Kč hrubého," uvedl mluvčí kraje Jakub Rychtecký.

Zastupitelka ODS Jana Smetanová to považuje za nemorální a vyzvala kraj, aby zasáhl.

"Od úřednic vím, že si na kraji nevyzvedává ani poštu, vše mu musejí posílat domů, jsou to další náklady pro kraj. Proč se nechal zvolit, když vykonávat funkci nechce?" uvedla Smetanová, která na to upozornila při posledním jednání zastupitelstva.

Potrestat ho může jen strana, které dělá ostudu

"Nevím, zda je podle zákona možné mu odměnu odebrat, ale rozhodně nesouhlasím s tím, aby někdo dostával peníze za to, že nikam nechodí," uvedla Smetanová. Vedení kraje už chystá změny. Ministerstvo vnitra kraji potvrdilo, že zastupitelé mají právo absentujícímu kolegovi odebrat odměny.

"Na únorovém jednání zastupitelstva kraje předložím nový návrh na odměňování tak, aby zastupitelé s nízkou účastí na jednání do budoucna nepobírali odměnu žádnou," uvedl hejtman Martin Netolický.

Tichý nemůže přijít o svůj mandát, pokud se ho sám nevzdá. Potrestat ho může maximálně jeho strana. Ta ho může vyloučit z klubu zastupitelů ČSSD, což by jej však asi moc nebolelo. Ve hře je i vyloučení ze strany.

"To musí rozhodnout stranické orgány, v každém případě politická strana funguje, když její jednotliví členové zastupitelstva vykonávají mandát," uvedl hejtman, který předložil případ Tichý krajskému výkonnému výboru ČSSD.

"Je na posouzení výkonného výboru, zda jeho mandát je vykonáván řádně. Chtěl bych ho oficiální cestou vyzvat, aby začal na jednání chodit," uvedl Netolický.

Důvodů, proč Tichý nechodí na zastupitelstvo, může být hned několik.

"Je jasné, pokud se tu celý rok řeší problémy organizátora dopravy, tak je to pro bývalého radního, který to měl na starosti, nepříjemné. Zvlášť, když jde o problémy zásadního charakteru," uvedl Netolický. Nepříjemné pro Tichého bylo třeba i to, že sportovní halu, na níž Tichý podle svých slov ušetřil 30 milionů korun, teď nová krajská vláda musí dostavovat.

Nejjednodušším vysvětlením je, že se Tichý nevyrovnal s povolební porážkou. Na konci minulého volebního období byl náměstek hejtmana Jan Tichý jasným kandidátem na post hejtmana po odcházejícím Radko Martínkovi. Nakonec kandidoval jako dvojka, byl zvolen, ale nový hejtman ho zcela odstavil od placených funkcí.

Když MF DNES zjistila, že v nové vládě Tichý nebude, nechtěl tomu věřit. "To by snad ani nebylo možné, protože pokud chce strana bojovat proti korupci, tak jsem tady na investicích kraje jednoznačně dokázal, že tento bod programu plním," uvedl tehdy.

Proč ho strana po volbách odmrštila? Nejen kvůli chaosu v dopravě, který vypukl po zavedení nových spojů v roce 2012. Tichý především doplatil na aféru Petržílek, která na přelomu roku 2012 a 2013 zdiskreditovala celou sociální demokracii v kraji.

ČSSD potřebuje podrobné seznámení

Majitel stavební společnosti Chládek a Tintěra Libor Joska v roce 2011 pořídil tajně nahrávky bývalého krajského místopředsedy Miroslava Petržílka, který si mu říkal o miliony z veřejných zakázek. Petržílek tvrdil, že spolu s Tichým ovládá stranu a prosadí ho na nového hejtmana. Tichý, který byl znám jako Petržílkův spojenec, se od jeho výroků ostře distancoval. Kvůli aféře přišel Tichý o šanci kandidovat jako lídr. Strana ho odklidila na druhé místo. A po volbách na něj nezbyla žádná funkce.

Tichý i poté obhajoval praxi, při níž Petržílek vytvářel řadu místních organizací, díky nimž měl ve straně moc.

"Beru to vždy jako záslužné, když se povede založit novou organizaci a přicházejí noví a zejména mladí členové," uvedl Tichý. Řadu Petržílkových organizací byla poté zrušena, ukázalo se, že byla složena z členů, kteří o stranu neměli zájem a nechtěli ani platit příspěvky.

Případ korupce se před soud kvůli špatnému zdravotnímu stavu Petržílka nedostal.

O stranickém trestu či o vyloučení Jana Tichého z ČSSD by musel rozhodovat pardubický okresní výbor strany. Ten nic takového zatím nechystá. "Vím, že nechodí na zastupitelstva, ale pokud se s tím případem podrobně neseznámím, nedokážu říct, zda porušuje stanovy strany," uvedl Pavel Svoboda, předseda okresního výboru ČSSD v Pardubicích.