Jatka rychle mizí. Podmínky demolice se veřejnost dozvěděla až když práce...

Jatka rychle mizí. Podmínky demolice se veřejnost dozvěděla až když práce začaly naplno. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Demolice jatek je podle opozičních politiků i stavbařů předražená

  • 8
Podle primátora Pardubic Martina Charváta je vše v pořádku a soutěž na demolici jatek u zdymadla se konala podle zákona. Ovšem zástupci stavebních firem i opozičních stran říkají, že se starý objekt dal odstranit za podstatně menší částku než šest milionů. Tvrzení podporují několika argumenty.

Nevzhledná bývalá jatka rychle mizí ze sousedství Tyršových sadů a už v srpnu se na jejich místě bude konat veselice s názvem Olympijský park Pardubice.

Otázky však u některých stavbařů i opozičních politiků vyvolává cena demolice. Ta činí šest milionů a například podle Petra Jarého z firmy Kovošrot Jarý by šlo likvidaci několika nízkých objektů pořídit za nižší částku.

„Šest milionů je hrozně moc. Když jsem si studoval rozsah prací, tak mně vyšlo, že by to šlo udělat zhruba za dva miliony, přitom by firma měla stále velmi slušný zisk,“ uvedl Jarý.

Stejný názor má i bývalý náměstek primátorky Martin Bílek, který po konci v politice působí také ve stavebnictví.

„Nedávno naše firma soutěžila o demolici objektů v areálu semtínské chemičky. Jednalo se zhruba o pětinásobný objem prací než na jatkách a zakázku získala vítězná firma s nabídkou 4,7 milionu korun. Z toho mně jasně vychází, že demolice je velmi zásadně předražená,“ uvedl Bílek, který se už v komunální politice nepohybuje.

Demolice v Semtíně potvrdil i mluvčí Synthesie Luboš Kopecký. S tvrzením Bílka však zásadně nesouhlasí primátor města Martin Charvát. Podle něj se jedná spíše o politický boj než věcnou kritiku.

„Jsem ochotný si s panem Bílkem sednout za stůl a projít jednu položku projektu po druhé a ptát se, kde by tak výrazně ušetřil. Bez toho je to jen dojmologie, která se mi těžko komentuje,“ uvedl Charvát.

Podobnost s demolicí torza haly primátor odmítá

Nicméně názor Petra Jarého nelze brát na lehkou váhu. Právě on totiž v roce 2014 upozornil MF DNES na to, že tehdy schválená demolice torza nikdy nedostavěné haly u Tyršových sadů je značně předražená.

Na základě článků tehdejší vedení města zrušilo soutěž, podle které měla radnice platit firmě dva miliony za likvidaci ruiny. V nové pak radní vybrali společnost, která naopak městu zaplatila několik stovek tisíc korun za to, že si mohla odvést železo ze stavby. Podle primátora však nelze oba případy porovnávat.

„Tam byla obrovská ocelová konstrukce, kterou si firma mohla zobchodovat. Nic takového v případě jatek nehrozí. Jinak chci říct, že cena demolice je vysoutěžená na internetu, mohl se přihlásit každý,“ uvedl Charvát.

S tím ale kritici polemizují. Jatka totiž nebourá sama radnice, ale její Nadace pro rozvoj města Pardubic. Ovšem už jen najít její webové stránky není nic lehkého, tím spíš vypsanou soutěž. „O přípravě zakázky jsem věděl, takže jsem sledoval, zda se někde neobjeví. Nenašel jsem nic a pak jsem se z novin dozvěděl, že už se bourá,“ uvedl Jarý.

Za pravdu mu dává i opoziční zastupitel František Brendl ze Sdružení Pardubáci. I on měl prý problém najít stránky nadace. „Asi takhle: pokud bych chtěl, aby se o vypsání soutěže dozvědělo jen pár vyvolených, tak bych to udělal právě takto,“ uvedl Brendl.

Takové nařčení však zástupci vedení města, kteří sedí v čele nadace, odmítají. „Bylo osloveno pět firem z oboru a zároveň vyvěšeno na profilu zadavatele - tedy se mohl přihlásit kdokoliv. Navíc vítězná nabídka je od firmy, která oslovena nebyla a přihlásila se na základě výzvy na internetu,“ uvedl na Facebooku náměstek primátora Jan Řehounek.

Ovšem i tak se dá najít s případem likvidace torza haly několik shod. Jedna z nich je v tom, že obě zakázky se těsně vešly pod zákonem daný limit, který určuje pořádání veřejného výběrového řízení.

V době, kdy se odstraňovala hala, to byly v Pardubicích na stavební zakázky tři miliony, nyní to je šest milionů. A není bez zajímavosti, že všech pět nabídek stavebních firem se vešlo do rozmezí několika málo set tisíc korun na hraně šesti milionů.

„Nemusím být velký myslitel, abych se podíval na nabízené částky, jména firem a bylo mně vše jasné. Takto to v Pardubicích probíhalo dlouhá léta a bohužel jsme zpět. Nic ale nenaděláme, jatka už se bourají,“ uvedl bývalý náměstek Bílek, který ve své funkci úspěšně prosadil přísnější podmínky zadávání veřejných zakázek. Nynější garnitura je však opět zmírnila.

Zakázku měl na starosti bývalý šéf investic Jiří Čáň

Další a velmi výrazná podobnost je v tom, že u obou demolic sehrál klíčovou roli Jiří Čáň. Likvidaci torza připravoval ještě jako šéf odboru investic na radnici, jatka má zase na starosti jako správce Nadace pro rozvoj města Pardubic.

„Všichni, kdo kritizují, tak se mohli přihlásit do veřejné soutěže,“ řekl pro Českou televizi bývalý úředník města, který právě po skandálu kolem likvidace torza na magistrátu skončil.

Čáň tehdy navíc nebyl ochotný vysvětlit výši svých příjmů. MF DNES se v létě 2009 pokusila dát dohromady příjmy a výdaje Čáně za předcházejících pět let a z výpočtů vyšlo, že úředníkovi se nedařilo doložit zisk sedmi milionů, a to i poté, co bylo započteno 10 milionů, které měl Čáň získat prodejem akcií obchodního domu Pyramida a za které mimo jiné pořídil luxusní vilu v Mikulovicích.

Nabídky firem na demolici jatek v Pardubicích

1. místo: Bauset - 5,72 milionu

2. místo: Chládek a Tintěra - 5,79

3. místo: Colas - 5,95

4. místo: Merit Bau - 5,99

5. místo: Labská - 6,19

Ceny jsou uváděné bez DPH. Právě šest milionů korun je hranice pro tzv. stavební zakázku malého rozsahu. Na tyto zakázky nemusí orgány státní správy či obce vybrat dodavatele na základě otevřeného veřejného výběrového řízení.

„Novinářům už nic říkat nebudu. Jediný, komu k tomu něco povím, budou orgány v trestním řízení, pokud bude třeba,“ řekl Čáň na dotaz novinářů, zda chce doložit své příjmy.

Nadace, kterou Čáň řídí, je ze sta procent vlastněná městem. Předsedou správní rady je primátor Charvát (ANO) a sedí v ní i jeho čtyři náměstci Jan Řehounek, Helena Dvořáčková (oba ANO), Jiří Rozinek a Jakub Rychtecký (oba ČSSD). Oproti minulým volebním obdobím nepustila vládnoucí koalice zástupce opozice ani do dozorčí rady nadace.

„I díky tomu nemáme jako zastupitelé k celému projektu ani milimetr informací. Je to čistě v kompetenci rady, protože nadace zastupitelstvu nepodléhá. Zřejmě i kvůli tomu demolice vzbuzuje otázky, které by třeba nemusely vzniknout, kdybychom měli přístup k podrobnostem,“ uvedl zastupitel za opoziční ODS Karel Haas.

Zároveň i on dodává, že cena šesti milionů za odstranění jatek se zdá příliš vysoká. „Selský rozum mně říká, že to je hodně,“ dodal.