Podle polciie doprovázela zakázku na stavbu domova korupce. Ilustrační snímek

Podle polciie doprovázela zakázku na stavbu domova korupce. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Za pletichy při stavbě domova důchodců v Mýtě policie viní dva lidi

  • 1
Protikorupční policie vyšetřuje podezření z pletich při výběrovém řízení na stavbu domova důchodců ve Vysokém Mýtě za 137 milionů korun. Obvinila už dva muže. Jeden z nich je podle zjištění MF DNES úředník, druhý zástupce stavební firmy.

V roce 2008 měl šéf vysokomýtské stavební firmy Ludvík Münster na dosah ruky možná životní zakázku. Ve výběrovém řízení na stavbu u domova důchodců předložil radním ve Vysokém Mýtě nejvýhodnější nabídku.

„Byl jsem nejlacinější, odevšad mi gratulovali, odřekl jsem všechny zakázky a soustředil jsem se jenom na tuhle, abychom to zvládli,“ řekl.

Za pár týdnů ale dostal dopis se zprávou, že ho město ze soutěže vyloučilo. Důvodem bylo, že „nedoložil oprávnění k podnikání v zeměměřičských činnostech“.

„Že prý nemám smlouvu s geodetem. Taková hloupost! Mohli mne vyzvat, abych ji do tří dnů doložil, jenže oni se mne chtěli zbavit,“ uvedl Münster.

„Byla to formální záležitost, z 99 procent byla nabídka v pořádku. Proč ho nevyzvali, aby ji doplnil?“ sdělil bývalý starosta Miloslav Soušek (SPO), který Vysoké Mýto řídil v minulém volebním období.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dal Münsterovi za pravdu a rozhodl, že město udělalo chybu. Ale to už mu zakázku nevrátilo.

Vysoké Mýto vyhlásilo novou soutěž, avšak už chtělo po dodavatelích, aby za sebou měli větší akce než vysokomýtská stavební firma. „Z naší první nabídky už věděli, jak velké jsme měli zakázky. Trochu pozměnili podmínky a tím nás vyřadili ze hry. Ani bychom se snad už nehlásili, bylo vidět, že místní firmu prostě nechtějí,“ řekl Münster.

Město „změnilo noty“

Politici změnu podmínek dnes už neumí srozumitelně vysvětlit. „Výběrové řízení připravovala už jiná poradenská firma, postupovala trochu podle jiných not,“ uvedl tehdejší starosta Martin Krejza (ODS).

„Je to už dávno. Nevybavuju si, jestli jsme skutečně změnili podmínky soutěže,“ řekl současný starosta Vysokého Mýta František Jiraský (Nestraníci), který tehdy působil na radnici jako místostarosta. Zakázku nakonec získala litomyšlská společnost Profistav a domov důchodců v roce 2010 postavila.

Jenže tím příběh neskončil. Protikorupční policie v listopadu 2014 zabavila na Městském úřadu ve Vysokém Mýtě dokumenty týkající se této zakázky a zjistila, že soutěž provázely machinace.

„V této trestní věci jsou stíhány dvě osoby. Věcí se stále zabývá náš útvar,“ uvedl Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Podle informací MF DNES byl z pletich při zadávání výběrového řízen obviněn bývalý úředník vysokomýtské radnice František Eliáš, který měl přípravu zakázky na starosti. Obviněn byl i zástupce stavební firmy ucházející se o zakázku. Oba muži se totiž podle zjištění policie spolu domlouvali. Eliáš se k obvinění odmítl vyjádřit. „Nebudu to komentovat,“ uvedl.

„Schéma, jak ovlivnit soutěž, bylo jednoduché. Měnili ve výběrovém řízení podmínky tak, aby nemohl vyhrát uchazeč, který byl úspěšný v prvním kole. Je to prosté, víte, jaký měl objem zakázek, nastavíte parametr výš, a dopředu ho tak vyloučíte,“ uvedl bývalý starosta Soušek. Kvůli jeho trestnímu oznámení začala policie případ vyšetřovat.

Zatímco Münsterova firma nabízela v prvním výběrovém řízení, že domov důchodců postaví za 122 milionů korun bez DPH, litomyšlská společnost Profistav později uspěla s nabídkou 137 milionů korun bez DPH.

„Město přišlo o miliony korun. Čí je to vina, to nechám na soudu. O zakázkách ale rozhoduje městská rada. Musela o všem vědět, a tento postup odsouhlasila,“ uvedl Soušek. Politici, kteří jednu z největších zakázek v historii města schvalovali, tvrdí, že postupovali správně. „Mně se to jevilo tak, že je všechno v pořádku,“ řekl starosta Jiraský.

„Dodnes si myslím, že jsme chybu neudělali. Že by docházelo k pletichám, o tom nic nevím, neměl jsem žádné podezření,“ uvedl Krejza.