Program Filipa Naisera na ovládání počítače okem

Program Filipa Naisera na ovládání počítače okem | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Za ovládání počítače okem získal v USA stříbro, teď vědec maturuje

  • 6
Mladý vědec Filip Naiser z Litomyšle bude po čtvrtku znát odpověď na otázku, co je těžší. Zda obhájit v mezinárodní konkurenci svůj vynález, ovládání počítače pouhým okem, nebo složit českou státní maturitu. O víkendu se vrátil z USA se stříbrnou medailí za prvně jmenovaný projekt.

Osmnáctiletý student litomyšlského gymnázia uspěl na soutěži Intel Isef v Los Angeles. Představil tam program, díky kterému lze počítač ovládat pouze pohybem oka. Okem lze posouvat kurzor na klávesnici, mrknutím potom svou volbu potvrdit.

"Na tomto projektu pracuji už rok a půl a stále ho vylepšuji. Tak, aby ho mohl používat každý, kdo potřebuje," říká Filip Naiser. Speciální program a webová kamera mohou pomoci ovládat počítač i těžce ochrnutým lidem.

A právě to se hodnotitelům v prestižní soutěži líbilo. "Byla tam neuvěřitelná konkurence. Každý, kdo tam byl, měl za sebou kus práce a cenu si zasloužil každý," míní student.

Vynálezce Filip Naiser se zařízením na ovládání počítače okem
Vynálezce Filip Naiser

V Los Angeles strávil celkem týden a za úkol měl hlavně ukázat a obhájit svůj program před hodnotiteli, médii i veřejností.

"Měl jsem své stanoviště, kde jsem ukazoval Eye-Controlled Cursor, jak se program jmenuje, jeden den všem návštěvníků, druhý den hodnotitelům a třetí den médiím," líčí Naiser.

Zároveň měl v angličtině vysvětlovat, jak program funguje. "Nejprve jsem chtěl překladatele, ale nakonec jsem ho nevyužil. I když jsem něco nevěděl, nakonec to dopadlo dobře. Pochopili, co jsem jim chtěl říct," řekl vynálezce.

Lepší čtvrté místo, než žádné. Nakonec byl stříbrný

Na konečném vyhlašování byl nervózní, zda se vůbec nějakého ocenění dočká. I když se udělovalo několik čtvrtých, třetích, druhých i prvních míst, přeci jenom soupeřil asi se stovkou mladých vědců z celého světa.

"Stále jsem si říkal, jak dopadnu. Že je lepší dostat čtvrté místo než žádné, třetí než čtvrté... Nakonec jsem byl druhý a jsem spokojený. Hlavní jsou zkušenosti," vysvětluje svůj postoj.

Program Eye-Controlled Cursor

Software má pomáhat hendikepovaným lidem ovládat počítač. Po vítězství na několika soutěžích se přihlásila vědkyně Marcela Fajtová, že jí Naiser ukradl frekvenční klávesnici. Případ potom vyšetřovala Akademie věd, která se postavila na stranu mladého vědce. Dopustil se podle ní pouze etického prohřešku, když necitoval, odkud stáhl frekvenční klávesnici, kterou systém obsahoval. (více o sporu čtěte zde) Později Naiser vytvořil svou vlastní klávesnici. Svůj projekt se chystá zveřejnit a zpřístupnit hendikepovaným lidem na svých webových stránkách ecc.naiser.cz, které jsou stále ještě ve vývoji. Případní zájemci se mohou už nyní ozvat na emailovou adresu filip@naiser.cz

Kromě soutěže navštívil i slavný Hollywood a podíval se do Universal studií. "To pro mě byl neuvěřitelný zážitek. Organizátoři nám pronajali celá studia, projížděli jsme třeba okolo dinosaurů z Jurského parku. Zaplatili nám nejen všechny atrakce, ale také pro nás připravili spoustu občerstvení," řekl Filip Naiser.

Navíc měl možnost hovořit i s ostatními vědci a získat užitečné kontakty. "Seznamovali jsme se po celou dobu pobytu, ale hned při prvním společném večeru jsme se začali poznávat. Je tam taková zajímavá tradice, že si účastníci mezi sebou předávají odznaky svého města nebo země a chvíli poklábosí. Odznaků jsem si přivezl mnoho," usmívá se úspěšný mladík.

Mladík už je přijatý na ČVUT

Po návratu si ale svého úspěchu příliš užívat nemohl, musel začít osvěžovat znalosti k maturitě. "Vybral jsem si základní verzi českého jazyka, těžší matematiku a potom fyziku a informační technologie. Tak, aby se mi to hodilo na vysokou školu," řekl Naiser, který maturuje na Gymnáziu Aloise Jiráska v Litomyšli.

Už je totiž přijatý na České vysoké učení technické do Prahy, kde bude studovat otevřenou informatiku. A po roce se možná vypraví do Ameriky, kde si díky úspěchu v soutěži může vybrat jakoukoli školu a vezmou ho bez přijímacích zkoušek.

"Zatím chci zůstat v České republice, ale třeba se po prvním ročníku rozhodnu vyrazit do světa. Byla by škoda takovou šanci nevyužít," přemítá mladý vědec.

Zároveň chce pomáhat svým mladším spolužákům z litomyšlského gymnázia z různými projekty.

"Jsou hrozně šikovní a jejich projekty jsou nápadité. Gymnázium v Litomyšli skrývá mnoho nadějných talentů a věřím, že o něm neslyším naposledy," říká vynálezce.

Dříve bodoval na českém festivala Amavet a pak na soutěži I-SWEEP v Houstonu. A letos má v kraji pokračovatele. Z klání I-SWEEP se nedávno vrátil se zlatou medailí Aleš Stejskal z Letohradu. Uspěl se svým přístrojem na usměrňování nanovláken, k jehož výrobě použil součástky ze stavebnice merkur. (více o jeho projektu čtěte zde)