Iniciativa lékařů Děkujeme, odcházíme

Iniciativa lékařů Děkujeme, odcházíme | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Za lékaře, kteří hrozí odchodem, se postavila primátorka i hejtman

  • 1
Lékaři hrozí, že v březnu hromadně opustí nemocnice a ty budou muset pracovat v nouzovém režimu. Nyní mají lékaři v Pardubickém kraji silné spojence, podpořili je pardubická primátorka Štěpánka Fraňková a hejtman Radko Martínek.

Hejtman Pardubického kraje i primátorka regionální metropole se navíc svou podporu rozhodli vyjádřit i jinak. Poslali spolu s řediteli nemocnic dopis ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi, aby lékařům ustoupil.

Tvrdí, že jinak nejsou schopni od března zajistit akutní i neakutní péči pro pacienty. "Považujeme požadavky lékařů za oprávněné a vyzýváme vás k urychlenému řešení problému," uvedli v otevřeném dopise.

"Kraj se zachoval velmi vstřícně. Uvidíme, co se bude dít dál," uvedl předseda Lékařského odborového klubu pardubické nemocnice Tomáš Gottvald.

Není to nátlaková akce, tvrdí primátorka

Primátorka Štěpánka Fraňková nevidí nic divného na tom, že se postavila za lékařské odbory. "Jako nátlakovou akci to neberu. Musíme si uvědomit, že lékař má 58 tisíc korun čistého jako průměrný plat, ale za 300 hodin. Nepřijde mi amorální, aby lékař chtěl, aby jeho základní plat byl stejný, jaký mají soudci, advokáti," uvedla.

S krokem primátorky, která si v pardubické nemocnici stále drží minimální úvazek jako lékařka, nesouhlasí opozice.

"Z pozice primátorky je její aktivita nepřípustná. Jako zástupkyně města by se k tomu takhle stavět neměla. Město nespravuje nemocnici, správcem nemocnice je kraj. Zřejmě se k tomu staví jako lékařka, ale to není správné," řekl zastupitel města a bývalý náměstek primátora Alexandr Krejčíř z ODS.

Odboráři číslo podaných výpovědí tají

"Náš dopis má smysl, minimálně poukáže na vážnost situace, protože taková ta situace opravdu je," řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Situace v nemocnicích se vyostřuje. Odboráři čísla podaných výpovědí zatím tají, ale podle Fraňkové podala výpovědi významná část lékařů Pardubické krajské nemocnice. Pokud by na začátku března skutečně zůstali doma, chod krajské nemocnice by to podle odborníků mohlo vážně ohrozit. Není například jisté, zda by se v pardubické nemocnici vůbec operovalo.

"Pokud se nic nestane, bude to muset řešit město Pardubice v krizovém řízení, protože to bude od prvního března něco jako válečný nebo výjimečný stav," říká Fraňková. Podle ní by se nemocní nedočkali třeba ani operace zánětu slepého střeva.

,