Zchátralý areál Vitky v Brněnci, v němž se nacházely nebezpečné látky a chemikálie.

Zchátralý areál Vitky v Brněnci, v němž se nacházely nebezpečné látky a chemikálie. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Po letech mizí nebezpečné jedy ze Schindlerovy továrny

  • 2
Továrna, v níž zaměstnával za druhé světové války Oskar Schindler židovské pracovníky, má za sebou po letech nečinnosti a průtahů první část sanace. Z areálu bývalé společnosti Vitka Textiles v Brněnci na Svitavsku zmizely povalující se barely a nádoby s chemikáliemi.

Dosud byly volně přístupné a hrozilo, že uniknou do podzemních a povrchových vod nebo že se k nim dostanou například děti.

„Ti, kteří o tom věděli, byli zděšeni, ale většina lidí nevěděla, jaké nebezpečí to znamenalo. Zmizely volné obaly s chemikáliemi, které se mohly kdykoli dostat do kanalizace a byly schopné něco udělat. Další jsou ukryty v haldách a v zemině pod sutinami a neznamenají akutní nebezpečí,“ řekl starosta Brněnce Blahoslav Kašpar.

Poslední várku z celkových třiceti tun odvezla společnost SITA CZ k likvidaci do spalovny průmyslových odpadů v Ostravě. „Materiály tak již nebudou volně přístupné veřejnosti a nebude hrozit jejich únik do okolního prostředí včetně řeky. Jsem rád, že na základě tohoto případu vznikl dotační program ministerstva, který umožnil likvidaci obdobných ekologických zátěží nejen v našem kraji,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Rizikové odpady

Snaha o odstranění nebezpečných chemických látek z areálu bývalé společnosti Vitka Textiles v Brněnci na Svitavsku i likvidaci vyhořelé skládky pneumatik v Boru u Skutče byla léta marná. Stát i kraj narážely na složité vztahy nejasných majitelů, správců a exekucí. Nakonec rozhodl ministr životního prostředí o zřízení speciálního fondu pro tyto účely. Na začátku příštího roku má specializovaná firma sanovat i skládku pneumatik v Boru u Skutče, kde čtyři roky po požáru zůstává na místě spáleniště a těžké kovy ze tři tisíc tun odpadu ohrožují podzemní vody.

Pardubický kraj hodlá i nadále usilovat o celkovou sanaci areálu a připraví nezbytné podklady. Další vyčištění prostor bude muset být hrazeno ze státních zdrojů. Celkové náklady včetně dozoru, dokumentace, přípravy žádosti a samotného odstranění odpadů dosáhly částky 950 tisíc korun. Pardubický kraj získal na tuto akci dotaci ze Státního fondu životního prostředí.

„Snažíme se dosáhnout toho, aby se připravila a uskutečnila druhá fáze, v níž by šlo o lokalizaci skrytých zátěží a jejich následné odstranění. Doufáme, že poté bude sloužit komerčním účelům a začnou se sem stěhovat podnikatelské subjekty, protože to je alfa a omega zaměstnanosti pro široké okolí,“ řekl starosta Brněnce.Zchátralý areál v Brněnci čítá bývalé výrobní haly, přidružené výrobny a torza administrativních a výrobních budov. Největší skupinu nebezpečných látek tvořily organické či ropné látky a netoxické anorganické soli. Někdejší fabrika spadá pod konkurzního správce čili stát.

V areálu Vitky zaměstnával za druhé světové války Oskar Schindler, známý z filmu Schindlerův seznam, židovské pracovníky, které tak zachránil před smrtí. Před desítkami let pracovala v tamní textilce více než tisícovka lidí a pro obyvatele obce i okolí se stala důležitým zdrojem příjmů. Proto starosta věří, že po vyčištění bude areál bývalé textilky znovu sloužit podnikání.

„Už nyní však naše obyvatele neuživí jeden zaměstnavatel, myslím si, že v něm bude spíše celá řada menších firem než jedna veliká,“ dodal Blahoslav Kašpar.