Jan Werich

Jan Werich | foto: Wagner/Supraphon

Pověst o upsání se čertu inspirovala Wericha k pohádce z Fimfára

  • 4
Poslední pohádka z animovaného snímku Fimfárum má svoje kořeny u obce Sruby nedaleko Chocně na Orlickoústecku. Jan Werich, který měl ke zdejšímu kraji blízko, využil motiv dávné pověsti. Samotný snímek navíc nyní připomíná galerie ve Vysokém Mýtě, kde je možné vytvořit si i vlastní film.

Místo zvané U Čertova dubu mezi Chocní a sousedící obcí Sruby proslulo kdysi jako dějiště pověsti o mladém pasáčkovi, který se upsal čertu, aby se mu vedlo lépe. Jan Werich pak tento motiv využil a rozvedl v pohádkové knížce Fimfárum, kde z pasáčka udělá alkoholu holdujícího statkáře Čuperu a ten musí - oproti pasáčkovi z pověsti z pekelného úpisu - vybojovat svoji duši dokonce dvakrát.

„Pověst o Čertově dubu u obce Sruby sepsal kdysi sběratel pověstí východočeského kraje Antonín Hlinecký, okresní školní inspektor v Potštejně,“ píše v publikaci o obci Sruby z roku 1936 její autor František Láska. Dnešní ředitel Orlického muzea v Chocni Michal Hofman upozorňuje, že pověst se objevila také v publikacích Karla Prudiče, který v roce 1908 založil choceňské muzeum, vedl dlouho kroniku města a vydával místní pověsti.

„Otázkou je, jak se k tomu motivu dostal Jan Werich a jestli poznal pověst třeba někde v tomto kraji,“ říká ředitel muzea.

Jan Werich měl totiž blízko k sousednímu městu Vysoké Mýto. Jezdil tam dlouhá léta na řeku Loučnou na ryby. Karosáři ze slavné Sodomkovy firmy mu totiž ve třicátých letech upravili Tatru 52 na kabriolet.

„Přijel sem, aby jim poděkoval. A protože byl vášnivý pstruhař a poznal řeku Loučnou v Mýtě, už zůstal městu věrný. Jezdíval do šedesátých let na Loučnou, bydlel v mýtském hotelu U Tejnorů a pomohl rybářskému spolku postavit rybárnu. Udělal tu koncert a představení a vybral na ni peníze,“ říká kurátorka vysokomýtské výstavy Iveta Danko.

V animovaném filmu Fimfárum Jana Wericha dala povídce Až opadá listí z dubu ještě veselejší a grotesknější vizuální podobu animátorka Vlasta Pospíšilová.

„Až opadá listí z dubu je oslavou chytrosti a vtipu prostého člověka, který vyhrává nad byrokraticky důkladným a vytrvalým čertem. Pohádka je opět nabitá laskavým humorem, který se soustředí především na postavu čerta,“ napsali například pořadatelé třeboňského Anifilmu.

Příprava výstavy dala zabrat

Kdo si chce poslední film z cyklu Fimfárum připomenout, má možnost po celé léto navštívit výstavu věnovanou animovanému filmu v městské galerii ve Vysokém Mýtě. Do městské galerie v patře Českého muzea karosářství muselo velká „akvária“, která představují některé scény a loutky z pohádek Fimfára, v červnu stěhovat všech šest mužských pracovníků pořádající Vysokomýtské kulturní společnosti, včetně účetního.

Návštěvníci a především děti mohou v Městské galerii vidět nejen třírozměrné scény z filmu, ale i samotný film z DVD na velkoplošném plátně. A mohou si také zkusit animovat.

„Na výstavu scén z třetí části Fimfára jsem narazila loni v Havlíčkově Brodě a úplně se hodí do našeho konceptu uspořádat v městské galerii a sousedícím Muzeu českého karosářství něco pro rodiče s dětmi. Starší se mohou probírat historií automobilismu a děti se mohou podívat na Fimfárum 3 a scény z něho. Ale mohou třeba také vystřihnout postavičky nebo obličeje a vyzkoušet si animovat na počítači. Vytvořit asi pětivteřinový film trvá hodinu a půl. Dílny vede zkušená animátorka a výtvarnice Veronika Doutlíková z Pardubic,“ říká Iveta Danko.

Obec Sruby, u které ještě nedávno rostl památný Čertův dub.

Obec Sruby, u které ještě nedávno rostl památný Čertův dub.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz