Letecký pohled na stadion v Pardubicích

Letecký pohled na stadion v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vzestup pardubického fotbalu vrátil myšlenku na opravu stadionu

  • 9
Je to už pět roků, co z Pardubic zmizela do Sokolova druhá fotbalová liga. Od té chvíle lidé na radnici spekulují nad tím, co si počít s rychle se rozpadajícím stadionem u ČEZ Areny. Do hry se dostává už několikrát zmíněná a také několikrát odmítnutá varianta: stánek ze 30. let minulého století opravit.

Radní v nápadu utvrdili zástupci fotbalového svazu, kteří Pardubice nedávno navštívili.

"Zástupcům svazu jsme ukázali všechny stadiony ve městě, kde by se případně mohla hrát alespoň druhá liga. Z jejich stanovisek je víceméně jasné, že jedinou logickou variantou je opravit letní stadion. Podle činovníků je u něj potřeba nejméně úprav, práce by nemusely trvat nijak dlouho," uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Spěch je ze strany politiků na místě. Fotbal se totiž v Pardubicích po letech strádání zvedá. Místní klub letos skončil ve třetí lize na třetím místě a sny o postupu do druhé ligy nejsou nijak nereálné.

"Je jasné, že nejsme ve městě na prvním místě, tam je logicky hokej. I tak si ale myslím, že nějaký menší stánek pro zhruba pět tisíc diváků si Pardubice zaslouží. Pevně věřím, že se ho třeba za nějaké tři roky dočkáme," uvedl trenér FK Pardubice Martin Svědík.

Město vyhlíží evropské miliony

Velká šance fotbalistů dřímá i v tom, že radní zatím stále sedí na balíku peněz z Evropské unie, které musí použít na zvelebení centra města. Momentálně v něm zbývá ještě nějakých 160 milionů korun.

"Určitě je cesta opravy stadionu na prvním místě. Těžko si někdo může myslet, že město postaví za své peníze nový stadion na zelené louce. Rekonstrukce stánku u arény je vlastně jedinou variantou," říká Štěpánka Fraňková.

Politici tedy musí velmi brzy rozhodnout, jakou cestou se vydají. Hodně bude záležet i na tom, jak moc budou chtít stařičký stadion zvelebit. Jedna věc je totiž získat "pouhé" povolení hrát druhou ligu a úplně jiná pak vytvořit moderní stánek se vším, co by měl mít.

"My můžeme z dotací od Evropské unie vyčerpat na opravy centra města ještě nějakých 160 milionů korun. Jen celková oprava Letního stadionu by ale stála určitě více," uvedl ekonomický náměstek primátorky Jiří Rozinek, který stejně jako jeho předchůdci mluví i o možnosti, že by se na přestavbě stadionu podílela soukromá firma. Ta se ale do města zjevně nehrne.

Rozdílný pohled na celý Letní stadion i jeho okolí mají i architekti. Někteří jsou pro to, aby se stánek, kolem kterého býval i cyklistický ovál, zachoval tam, kde je, jiní to zase vidí jako nesmysl.

"Základem je, aby radnice vypsala soutěž na investora pro zástavbu celého území mezi Tyršovými sady a arénou. Stále si ale umím představit, že tam zůstane i fotbalový stadion. Podle mě není důvod ho přemisťovat," uvedl třeba architekt Miroslav Řepa.

"Jsem pro to, aby fotbalový stadion z lokality u arény zmizel. Podle mě tam stejně nikdy nemůže mít pořádné zázemí," oponuje další architekt a zároveň pardubický radní Milan Košař. V každém případě fotbalisté bez kloudného stadionu nemohou postoupit do druhé ligy.