Tělo ve stejnokroji Todtovy organizace. | foto: Archiv muzea

Výstava ukazuje snímky palby do rakouských vojáků i mrtvou nacistku

  • 0
Jak ve městě vypadaly květnové dny roku 1945? Zájemci ve Vysokém Mýtě se mohou na výstavě nazvané Květen 1945 podívat na dramatické události konce války, které si tehdy vyžádaly řadu obětí.

Návštěvníci mohou v expozici Regionálního muzea zhlédnout sovětské praporní dělo, originální německé motocykly značky BMW, jeden vojenský a druhý civilní vojenský bicykl, nálezy německých a sovětských zbraní z Vysokomýtska včetně těch, které se našly na mýtském letišti, kde se odehrály dramatické události.

„Němci tehdy zapálili letadla a utíkali. Ovšem ještě na letišti se střetla místní posádka s posádkou SS. Vedení letiště převzal nejvyšší důstojník pilotní školy. Toho vzápětí přišlo zatknout komando štábu armády Střed, ale jeho vojáci ho nevydali,“ říká historik Zdeněk Horák.

Právě těmto událostem na letišti bude věnován speciální den na výstavě a to 5. května.

V Mýtě se střílelo déle než jinde v Evropě

Podle zástupce ředitele muzea Radima Urbánka byly východní Čechy pro Němce doslova poslední baštou. „Zatímco jinde v Evropě se střílelo maximálně do 8. května, tady bylo běžné, že ještě 11. května. Výstava ale také umožní nahlédnout do života vysokomýtských obyvatel v závěru války, přiblíží všední obrazy tehdejší ulice a ukáže mnohé originální reálie běžného života,“ uvádí.

Zatímco se v prvních květnových dnech válka chýlila ke konci, ve východních Čechách se tak stále odehrávaly tvrdé střety mezi rudoarmějci a skupinami nacistických ozbrojenců. „Staly se tady různé dramatické události, ale byly předávány ideologicky, my se je snažíme zmapovat bez toho ideologického nádechu,“ říká Horák.

Směrem k Litomyšli se v květnových dnech stahoval štáb německé armády Střed generála Schörnera, který mířil do Velichovek u Jaroměře.

„Němci zvažovali obrannou linii přes Litomyšl a Mýto, k tomu ale už nedošlo, protože armáda se tehdy rozsypala, když zjistili, že už den platí německá kapitulace. Byly tady ale silné posádky, například posádka SS na letišti a ve městě byl wehrmacht.

Vojáci SS byli i v Chocni a v Cerekvici. Někteří se snažili vzít, co mohli a utéct do amerického zajetí, což se jim většinou nepodařilo, protože uvízli někde před Prahou, nebo u Písku. A když se dostali k Američanům, tak ti je vydali Sovětům,“ uvádí Horák.

Rusové měli údajně střílet kanonem do zvonice

Někteří Němci ale vzali zbraň a kladli odpor do poslední chvíle.

„Vylezli někde na dům a stříleli, dokud měli náboje. Někdo z Němců prý vylezl i do věže zvonice a padlo pár výstřelů. Řešilo se to po příjezdu Rusů dost podivně, protože vzali kanon a vystřelili dvakrát směr zvonice. Nevíme, jestli je to celé pravda, ale dohledali jsme o dopadu dělostřeleckého granátu svědectví místního truhláře, že jeden z dělostřeleckých granátů dopadl na jeho dvorek. Určitě se ale střílelo na Krétě v cihelně za Mýtem,“ říká historik.

Jedinou potvrzenou obětí z místních obyvatel byl příslušník tehdejšího vládního vojska, který se v květnových dnech přidal k povstalcům. „Na kopci Vinice měli Němci kulometné hnízdo. A na cestě pod Vinicemi se pohybovala skupinka částečně ozbrojených vysokomýtských obyvatel. Němci po nich spustili palbu a poručíka usmrtili. Dodnes tam má pomníček,“ uvádí Horák.

Celkově bylo obětí více, především na německé straně. „U některých ale nevíme, jak zemřeli. Máme třeba fotografii mrtvého ženského těla a u něho dobový popisek, že to je nějaká příslušnice SS. Je to ale nekvalitní rozmazaná fotografie odněkud seshora. Jestli to opravdu byla esesmanka, těžko říci,“ říká historik.

Němci maskovali útěk v civilním ustrojení

Výstava také některými exponáty dokumentuje, jak někteří Němci shodili uniformy, sehnali civilní šaty a snažili se utéct na vlastní pěst.

Staly se i sporné události. Když Němci 9. května utíkali, docházelo k jejich vraždění. Ve městě se třeba objevil Ukrajinec, který místním řekl, že mu Němci zabili rodinu, vzal pět rakouských vojáků k Pražské bráně a čtyři z nich zastřelil. „Pátého postřelil místní obyvatel, když si od Ukrajince půjčil pušku. Protože se pořádně netrefil, nechali ho umírat na ulici. K tomu tady máme fotografii,“ uvádí.

Obyvatelé začali mít po těchto událostech strach, protože se rozšířila po městě zpráva, že se Němci vracejí a že sem míří oddíl SS z Chocně.

„Proto nějaký místní občan naložil zastřelené u Pražské brány na vůz a odvezl je pryč. Lidé měli strach, že se Němci budou mstít. Od Litomyšle tehdy přijela skupina rudoarmějců, která dokonce podle legend měla bez konfliktu minout na náměstí auto s posledními ujíždějícími Němci,“ dodává historik.